TÜBİTAK’ın Kriminal Teknolojisi Balistika’ya Suudi Arabistan Talip Oldu

-

TÜBİTAK’ın kriminal teknolojisi Balistika’ya Suudi Arabistan talip oldu – Teknolog.com

TÜBİTAK’ın kriminal teknolojisi Balistika’ya Suudi Arabistan talip oldu – Teknolog.com

TÜBİTAK’ın geliştirdiği ve balistik iz inceleme alanında dünyadaki en iyi sistemlerden biri olan BALİSTİKA’ya yurt dışından ilk talep Suudi Arabistan’dan geldi. Kovan ve mermi çekirdeklerindeki izleri 3 boyutlu inceleyen BALİSTİKA, yeniden projelendirilerek Suudi Arabistan’a ihraç edilecek.

Tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen BALİSTİKA, Türkiye’den sonra Suudi Arabistan’da da faili meçhul olayların aydınlatılması için kullanılacak. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’nın kullanımı için geliştirilecek olan Balistik İz Görüntü Analizi ve Tanıma Sistemi Geliştirilmesi Projesi, TÜBİTAK UZAY ve VERİSİS A.Ş. arasında düzenlenen imza töreni ile resmen başladı.

BALİSTİKA Sistemi ile silahlardan alınan kovan ve çekirdekler, arşivde bulunan ve silahı tespit edilemeyen olaylardan toplanmış bilgiler ile karşılaştırılabilecek. Sistemin en önemli özelliklerinden biri de daha fazla ayrıntı ve daha az hata veren 3 boyutlu veri alma ve gösterme yeteneğine sahip olması.

Karşılaştırma verileri ve eşlik eden bilgiler, sistem sayesinde bir arada saklanarak sorgulanabiliyor. Kovanlar ve çekirdekler birbirleri ile karşılaştırılarak, kardeş çekirdekleri ve kardeş kovanları bulmak amacıyla benzerlik sırasına diziliyor. Hukuki bir sorumluluk içeren karar alma ise yine konunun uzmanları tarafından yapılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Suudi ArabistanUzay
Görüş Bildir