Görüş Bildir

TTNET Topu TİB'e Attı: 'Vikipedi'yi Biz Değil TİB Engelledi'

Anasayfa > Gündem

TTNET, ‘özgür ansiklopedi’ Wikipedia’nın Türkçe kolu Vikipedi’deki ‘vajina’ , ‘insan penisi’ , ‘testis torbası’ ve ‘kadın üreme organları’ maddelerine erişimi mahkeme kararı olmamasına karşın engelledi.

Sitesinde, ‘içeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir ansiklopedi’ olarak tanıtılan Wikipedia’nın 2003’te hayata geçirdiği Türkçe versiyonu Vikipedi’deki üreme organlarına ilişkin maddelerin birçoğu TTNET makasına takıldı.

TTNET aboneleri, ‘vajina’ , ‘insan penisi’ , ‘testis torbası’ ve ‘kadın üreme organları’ gibi maddelere erişmek istediklerinde ‘ Bu sayfa kullanılamıyor’ yazısıyla karşılaşıyor. Diğer internet servis sağlayıcıları ve mobil internet üzerinden ise sayfalara erişim rahatça sağlanabiliyor.

Mahkemenin erişim yasağı kararı yok

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun site sorgu sayfasına bakıldığında Vikipedi ve söz konusu sayfalar hakkında ‘erişim yasağı‘na ilişkin herhangi bir mahkeme kararı olmadığı görülüyor.

Diken

Kaynak: http://www.diken.com.tr/ttnetten-ozgu...

TTNET: 'Bizim değil TİB'in kararı'

Vikipedi’deki üreme organlarını anlatan sayfalara sansür uygulanması tepki görünce TTNET’ten konuyla ilgili bir açıklama geldi. TTNET, yaşanan sansürün kendileriyle ilgili olmadığını, sansürün TİB tarafından verilen kararla uygulandığını ifade etti.

Kamuoyunda yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını da savunan TTNET, ‘keyfi bir uygulamanın söz konusu olmadığını’ öne sürdü. Ancak söz konusu sayfalara TTNET dışınaki servis sağlayıclarından girilebiliyor ve ayrıca, TİB’in internet sitesinde yasaklı siteler listesinde Vikipedi bulunmuyor.

TTNET tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“17 Kasım 2014 tarihinde çeşitli web sitelerinde ve sosyal medyada Vikipedi sitesinin bazı sayfalarına, mahkeme kararı olmaksızın TTNET A.Ş. tarafından sansür uygulandığına ilişkin iddialar yer almaktadır. Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

TTNET A.Ş.’nin yasal düzenlemelere aykırı olarak keyfi bir şekilde herhangi bir siteye erişimi engelleme yetkisi bulunmamaktadır. Erişim engelleme işlemleri Mahkeme kararları ya da 5651 sayılı yasa kapsamında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından verilen kararlara istinaden gerçekleştirilmektedir. Bahse konu olan sitede yer alan içeriklere erişim de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kararına istinaden engellenmiştir.”

Zete

Kaynak: http://zete.com/ttnet-wikipedide-urem...

Twitter'dan yorumlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
aero

mına kodumun yobazları

Pasif Kullanıcı

Bunlar bilimsel terimler ama o zaman üniversiteleri de kapatalım olsun bitsin

Vn113zte17

http://onedio.com/haber/yeni-safak-yazari-bogazici-bilkent-ve-odtu-yikilmali--352339 Yakında kapatırlarsa şaşma

Ömer Çetin

Çok güzel bir lafımız var bunun için y.....k kürek işlerle uğraşmak diye. Cuk oturdu buraya.