TSK: 'Moskova ile İrtibat Kuruldu ve Her Türlü İşbirliğine Hazır Olunduğu Belirtildi'

 > 
13PAYLAŞIM

Genelkurmay, düşürülen Rus uçağıyla ilgili Rusya Savunma Ataşesi ve Kara Ataşesi'nin Karargâh'a davet edilerek, kendilerine bilgilendirme yapıldığını açıkladı. Görüşmede, pilotların bulunması ve kurtarılması için yoğun çaba sarf edildiği anlatıldı. Ayrıca, Moskova’daki askeri makamlara telefonla "her türlü işbirliğine hazır olunduğu" iletildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Rusya'ya ait SU-24 savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili 24 ve 25 Kasım 2015 tarihlerinde Rusya Savunma Ataşesi ve Kara Ataşesi Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'na davet edildi. Rus yetkililere, olayla ilgili bilgilendirme yapıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Genelkurmay'a göre görüşmelerde şunlar ifade edildi:

  • Tarafımızdan uçağın uyarılması esnasında milliyetinin bilinmediği,

  • Israrla yapılan ve 10 kez tekrarlanan çağrılarımıza cevap vermemesi üzerine hava sahamızı ihlâl eden uçağa yönelik ilgili angajman kuralının uygulandığı,

  • Pilotların bulunması ve kurtarılması yönünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak yoğun gayret gösterildiği.

Rus tarafının olayla ilgili her türlü sorusuna cevap verildiğinin de belirtildiği açıklamada, "Rus tarafınca anlaşılması için radar iz haritaları kullanılarak konu anlatılmış ve her türlü bilginin paylaşılmasına hazır olunduğu belirtilmiştir" denildi.

Daha önce yapılan toplantılarda da, Rus tarafına, "angajman kurallarına uyulması konusunda Türkiye’nin hassasiyetinin iletildiği" tekrar hatırlatıldı.

Düşürülen Rus Uçağının Uyarılmasına Ait Ses Kayıtları Yayınlandı - onedio.com
Düşürülen Rus Uçağının Uyarılmasına Ait Ses Kayıtları Yayınlandı - onedio.com

Açıklamada, "Milliyeti bilinmeyen bir uçağın ikazlara rağmen Türk hava sahasına yaklaşması halinde angajman kurallarının otomatik olarak yürürlüğe girdiği tekrar ifade edilmiştir. Bunlara ilaveten Moskova’daki askeri makamlar telefon ile aranarak irtibat kurulmuş ve Moskova ile her türlü işbirliğine hazır olunduğu belirtilmiştir" denildi.

Ne olmuştu?

Türk F-16'ları önceki gün TSİ 09.24'te Rus uçağını havadan havaya atılan füze ile vurmuş, iki Rus pilot fırlatma koltuğunu kullanarak yanan uçaktan atlamıştı.

Rus Uçağının Sağ Kurtulan Pilotu: 'Türkiye'den Hiçbir Uyarı Almadık' - onedio.com
Rus Uçağının Sağ Kurtulan Pilotu: 'Türkiye'den Hiçbir Uyarı Almadık' - onedio.com

Pilotlardan biri ölmüş, özel kuvvetlerin de katıldığı 12 saat süren bir operasyonla kurtarılan Pilot Yüzbaşı Konstantin Murakhtin, "Türkler bizi uyarmadı" demişti.

TSK daha önce de Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile F-16'lar tarafından düşürülen Sukhoi Su-24 tipi Rus savaş uçağıyla ilgili ses kayıtlarını yayınlamıştı.

Genelkurmay Başkanlığı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir