TSK'da 4 Yıldızlı Bilmece

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tsk'da 4 Yıldızlı Bilmece

Tsk'da 4 Yıldızlı Bilmece

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 4 ana unsurunu oluşturan Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki son iki gün içindeki komutan devir teslim törenlerinin "sessiz - sedasız" bir biçimde yapılması, Ankara kulislerinde merak uyandırdı.

Aydın HASAN - Milliyet.com.tr

TSK'nın komuta kademesindeki 4 önemli değişiklikle ilgili törenlerin kamuoyunun gözünden uzak bir şekilde yapılması, Yüksek Askeri Şura sürecinde, Türk siyasi tarihine not düşelecek bazı gelişmelerin yaşandığı kuşkusuna neden oldu.

Önce hava ve jandarma değişti

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki devir teslim törenleri dün yani perşembe günü sadece askeri protokolün katıldığı dışa kapalı bir ortam içinde yapıldı. Deniz ve Kara Kuvvetleri'ndeki devir teslim töreni de, bugün yani cuma günü aynı atmosfer içinde yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı'nın devir teslim törenleri konusunda bir açıklamada bulunmaması, komutanlıkların internet sitesinde de dün ve bugün itibariyle hiç bir bilgiye yer verilmemesi dikkat çekti.

4 komutan değişmişti

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesi, Ağustos ayının başında yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısının ardından önemli ölçüde yeniden şekillenmişti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 2015 yılına kadar görevine devam ederken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması beklenen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun emekliliğe sevkedilmesi YAŞ'ın sürpriz gelişmelerinden birini oluşturdu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar getirildi. Korgeneral Akın Öztürk Hava Kuvvetleri Komutanı, Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Orgeneral Servet Yörük Jandarma Genel Komutanı oldu.

Jandarma ve havada tören

Alınan bilgilere göre; dün ilk devir teslim töreni Jandarma Genel Komutanlığı'nda yapıldı. Törende; İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Orgeneral Kalyoncu'nun emeklilik kararı, Orgeneral Servet Yörük'ün Jandarma Genel Komutanlığı'na atanma kararnameleri okundu. Yörük'e komutanlık amblemi takılırken, Kalyoncu'ya da komutanlığı döneminde gönderde tutulan komutanlık forsu verildi. Tören, konuşmaların ardından sona erdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki tören ise dün öğleden sonra yapıldı. Bu törende de, aynı şekilde emeklilik ve atama kararları okundu ve Korgeneral Öztürk'e komutanlık amblemi takıldı. Korgeneral Öztürk, tarihinde orgeneralliğe terfi edecek. Görevini devreden Orgeneral Mehmet Erten, orgenerallikteki süresi dolmadığı için bir yıl süreyle YAŞ üyesi olarak atanmıştı. Erten'in 30 Ağustos'ta emeklilik dilekçesi verebileceği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAydınGenelkurmay BaşkanıHulusi Akarİstiklal MarşıTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir