Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Trump: "Kovid-19 Aşısı Ekim Ortası Gibi Dağıtıma Hazır Olabilir"

0PAYLAŞIM

Trump: "Kovid-19 Aşısı Ekim Ortası Gibi Dağıtıma Hazır Olabilir"

WASHINGTON Anadolu Ajansı - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüse Kovid-19 karşı aşının ekim ortasında ülke içinde dağıtıma hazır olacağını duyurdu.

Trump, Beyaz Saray'da tertip ettiği basın buluşmasında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kovid-19'a karşı onay alan bir aşının dağıtılması için yol haritalarını bugün açıkladıklarını hatırlatan Trump, "Bu, Amerikan tarihinde en geniş kapsamlı, en süratli ve en gelişmiş aşı dağıtım programı olacak." diye konuştu.

Trump, Kovid-19 aşısının tehlikesiz ve tesirli dağıtılması için çalıştıklarını belirterek, "Biz bu aşıyı ekim gibi dağıtmaya başlayabiliriz. Aşının tehlikesiz olduğu duyurulur duyurulmaz, biz ekim ortası gibi aşı dağıtımı için hazır olacağız, belki azıcık daha geç olabilir ama bizim hazırlığımız bütün." ifadesini kullandı.

2020 sonuna kadar 100 milyon doz aşının dağıtılmış olmasını tasarladıklarını vurgulayan Trump, "Demokrat Başkan Adayı Biden'ı aşı karşıtı kuramlarının tanıtımını yapmayı vazgeçmeye çağırıyorum, bu gidişat bizim yaptığımız işin ehemmiyetini eksiltiyor. Demokratlar, bizim ne kadar muhteşem bir konumda olduğumuzu öğreniyor. Sorumsuzca insanların yaşamını riske atıyorlar. Bunu yapmaya hakları yok." görüşünü paylaştı.

Trump, temmuz ortasından bu yana Kovid-19 olay rakamının da düşüşe geçtiğine işaret ederek, salgının başında 2,2 milyon olan ölü hipotezin de şu anda 240 bin seviyesinde bulunduğunu belirtti.

  • "CDC Direktörünün kafası karışmış olabilir"

Demokratların idaresindeki eyaletlerde Kovid-19 kaynaklı vefatların daha fazla olduğunu ifade eden Trump, Michigan, Pennsylvania ve Kuzey Carolina gibi eyaletlere de banalleşme çağrısı yaparak, virüs tedbirlerinin ulusa virüsün kendisinden daha çok hasar verdiğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Temkine Merkezi CDC Direktörü Robert Redfield'in yaptığı, "Aşı en erken aralık gibi hazır olur" açıklamasına da tepki gösteren Trump, "Bence Redfield bir yanlış yapmış, bu bilgi doğru değil. Bugün ben onu aradım ve bana böyle bir şey söylemedi. Bence Redfield'in kafası karışmış, belki de yanlış bir açıklama yapmış. Ama biz aşıyı bir an evvel dağıtmak için hazırız." diye konuştu.

Trump, ilaç şirketi Pfizer'ın da virüs mevzusunda büyük bir mali tehlike alarak, milyarlarca dolar tükettiğine işaret ederek, bu işletmenin deney safhalarının neticelerini yakında yayımlayacağını söyledi.

  • "Tercihlere en büyük tehdit postayla rey"

Kovid-19 salgını sebebiyle 3 Kasım'daki başkanlık tercihlerinde postayla rey kullanılması münakaşalarına da değinen Trump, "Şu anda insanlara sevk edilen milyonlarca rey pusulası tercihle alakalı en büyük problemimiz. Çin ya da Rusya gibi değişik ülkelerin tercihe müdahale edebileceğinden bahsediyorlar, ama tercihlerimize müteveccih en büyük mesele ve tehdit, postayla rey kullanma." diye konuştu.

Trump, eskiki iki dünya savaşında dahi seçmenin sandığa gittiğini vurgulayarak, Demokratlar'ın bu kadar yüksek rakamda postayla reyin kullanılmasının yanlış ve meseleli olduğu öğrenmesine karşın, bu mevzuda ısrar ettiklerini kaydoldu.

Demokrat rakibi Biden'ın da "polis karşıtı" bir söylem takındığını korunan Trump, "Biden polisi 'düşman' olarak nitelendirdi. Polis düşman değil, arkadaştır. Onlar bize takviye ediyor." dedi.

Trump, buluşmanın sonunda Beyaz Saray'da bir çalışanda daha Kovid-19 tespit edildiği iddialarını doğruladı ancak bu şahsın kimliği hakkında bilgi vermedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir