Trump'ın Yasaklayacağını Söylediği Çinli TikTok'a Microsoft Talip Oldu

 > 
22PAYLAŞIM

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Microsoft'un, Çinli TikTok uygulamasını satın almak için görüştüğü iddia edildi. ABD Başkanı Trump'ın "yasaklamaya hazırlanıyoruz" dediği TikTok uygulaması, kullanıcılarının bilgilerini Çin yönetimine bildirmekle suçlanıyordu. 

Euronews'un New York Times'tan aktardığı habere göre, söz konusu satın almaya yönelik görüşmelerin, ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok'u yasaklamaya yönelik adımlar atmayı değerlendirdiklerini açıklamasının hemen ardından gündeme geldiği ifade edildi.

Microsoft'un, TikTok uygulamasını satın almak için görüşmelerde bulunduğu, sürecin hangi aşamada olduğunun ise bilinmediği kaydedildi.

Sabah saatlerinde açıklama yapan Başkan Donald Trump, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u yasaklamak için kararname imzalayacağını açıklamıştı.

Florida ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan ve TikTok'a karşı alınacak önlemleri uzun süredir düşündüklerini vurgulayan Trump, "TikTok'u ABD'de yasaklayacağız." ifadesini kullanmıştı.

Detaylar 👇

24 Saat İçinde Resmileşebilir: Trump 'TikTok'u ABD'de Yasaklayacağız' Dedi - onedio.com
24 Saat İçinde Resmileşebilir: Trump 'TikTok'u ABD'de Yasaklayacağız' Dedi - onedio.com

TikTok'tan Trump'a yanıt: Buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz

TikTok'un ABD'deki CEO'su Vanessa Pappas ise Donald Trump'ın tehditlerine sosyal medya üzerinden yanıt verdi.

Pappas, şirketin Twitter hesabından yaptığı video açıklamasında, "Her gün TikTok kullanarak günlük yaşantımıza yaratıcılık ve neşe katan milyonlarca Amerikalıya, teşekkürler demek istiyorum. Sizin sayısız desteğini duyduk ve teşekkür etmek istiyoruz. Hiçbir yere gitme niyetinde değiliz… Daha uzun zaman için buradayız" ifadelerini kullandı.

Dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan TikTok'un, kullanıcılarının kişisel bilgilerini Çin yönetimine bildirdiği iddia ediliyor.

Çok sayıda Amerikalı uzman, firmanın ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu yönünde görüş bildiriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da temmuz başında TikTok uygulaması da dahil olmak üzere Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı planladıklarını açıklamıştı.

Euronews ve Sputnik Türkiye

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir