Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Trump, Filistin Ve Suudi Arabistan'ın Da İsrail İle Anlaşacağını Düşünüyor

0PAYLAŞIM

Trump, Filistin Ve Suudi Arabistan'ın Da İsrail İle Anlaşacağını Düşünüyor

WASHINGTON Anadolu Ajansı - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Filistin ve Suudi Arabistan'ın İsrail ile uyuşan ülkeler arasına katılmasını beklediğini açıkladı.

Trump, Beyaz Saray'da tertip ettiği basın buluşmasında, dış siyaset başlıklarına ait açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorusunu cevapladı.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında "olağanlaşma" uyuşmaları imza atılmasına arabuluculuk ettiklerini andırdıran Trump, İsrail ile sulh uyuşması yapmak isteyen en az 4-5 ülke daha olduğunun altını çizdi.

Trump, Orta Doğu'da senelerdir çöllerin kumlarının "kanla dolu" olduğunu belirten Trump, "Ülkemizin tarihinde yaptığı en büyük yanılgı Orta Doğu'ya girmekti. Biz oraya gittik ve her iki taraftan da bir hayli insan hayatını yitirdi. Bu çok vahim bir yanılgıydı." değerlendirmesinde bulundu.

Orta Doğu'da "sulh" için bir hayli ülke ile görüşme halinde olduklarını vurgulayan Trump, şunları söyledi:

"En nihayetinde, Filistin de İsrail ile barışmak için gelecek. Öğreniyorsunuz Filistinlilere sağladığımız fonları daha evvel durdurdum. Biz onlara senede 750 milyon dolar para veriyorduk, onlar ise bizim ülkemiz hakkında çok makûs şeyler söylüyordu, bu surattan onları fonlamayı durdurdum. Sonra çok zengin ülkeler Filistin'e fon vermeye başladı, şimdi o ülkeler de İsrail ile uyuşuyor."

Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile son yarıyılda telefonda görüştüğüne işaret ederek, "Bence, günün sonunda Suudi Arabistan da İsrail ile uyuşacak. Bunu bir bilgiye direnerek söylemiyorum, ama Kral Selman ile yaptığım görüşmelerde edindiğim hissiyat bu istikamette." dedi.

  • Trump, TikTok

Amerika Birleşik Devletleri'li bir işletmeye satılmaması gidişatında kapatmakla tehdit ettiği Çin merkezli TikTok uygulamasına ait, "Uygulamayı satın alacak Oracle, payların çoğunun Çinli ByteDance'de kalacağını söyledi bu mevzuda ne düşünüyorsunuz?" sualine, "Bu mevzuda bana net bir bilgi verilmedi ancak haberleri gördüm. Bu mevzuda duruşumuz net. Bu haberler doğruysa bundan mutlu olmam." cevabını verdi.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki kamplarda, Uygur Türklerinin güçle çalıştırıldığı iddialarına karşı tutumunun ne olacağının sorulması üzerine Trump, "Bu mevzuda önümüzdeki birkaç gün içinde ayrıntılı bilgi alacağız, o zaman da bir adım atacağız." dedi.

Dünya Ticaret Teşkilatının DTÖ, Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin'e uyguladığı gümrük tasvirleriyle ticaret kaidelerini ihlal ettiğine dair rapor yayımlamasına da tepki gösteren Trump, "DTÖ hakkında raporlar alıyoruz, bu raporlar iyi değil. Korkarım ki DTÖ, Amerika Birleşik Devletleri'nin parasını ve iş alanlarını, Çin ve değişik ülkelerin bereketine sömürüyor. DTÖ, hiçbir zaman Amerika Birleşik Devletleri için iyi olmamıştır, bizden başka herkese iyiliği değmiştir." diye konuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir