Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Trafik İhlallerinde WhatsApp'tan Şikayet Dönemi

Anasayfa > Gündem

Trafik ihlallerini WhatsApp'tan şikayet dönemi başlıyor. Uygulamalarda kullanılacak olan İstanbul Emniyeti'ne ait 0552 155 0 155 ve 0533 155 0 155 numaralı iki hatta, kural ihlalleri yapan sürücülerin videoları ile fotoğrafları yollanabilecek.

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürü Mesut Gezer, vatandaşların, Elektronik Denetleme Sistemi'nin (EDS) görüş alanı dışındaki trafik kural ihlallerini görüntülü olarak sosyal paylaşım ağları aracılığıyla ihbar edebilmesi için '533 155 0 155' ve '552 155 0 155' numaralı iki cep telefonu hattı aldıklarını bildirdi.

Gezer, Gayrettepe'deki Trafik Şube Müdürlüğü'nde yeni başlatılan cep telefonu şikayet hattı uygulaması ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

İki cep telefonuna ihbar

Trafik Komuta Kontrol Merkezi'ndeki kameralar sayesinde kent trafiğinin ve yoğunluk haritasının izlendiğini, ihbar üzerine trafik ekiplerinin yönlendirildiğini anlatan Gezer, merkezde, EDS'lere yansıyan trafik kural ihlallerine ilişkin ceza işlemlerinin tespit edildiğini kaydetti.

İstanbul trafiğine nefes aldırabilmek için vatandaşlardan destek beklediklerini ifade eden Gezer, vatandaşların, EDS'lerin görüş alanı dışındaki trafik kural ihlallerini görüntülü olarak ihbar edebilmesi için '533 155 0 155' ve '552 155 0 155' numaralı 2 cep telefonu hattı aldıklarını aktardı.

Video ve fotoğraflarla bildirim

Video ve fotoğraflarla bildirim

Mesut Gezer, 'Bu hatlarımızı iki bilgisayara adapte ettik. Vatandaşlarımızın gözlemlediği trafik kural ihlallerini bize göndermelerini talep ediyoruz. Bunu 'Yollarda insanlarımız ölmesin, yaralanmasın' diye düşündük. Vatandaşlarımızın desteğiyle bunu tesis etmek istiyoruz. İhbarlar bu hatlar üzerinden bize sosyal paylaşım ağları aracılığıyla video ve fotoğraf şeklinde geliyor' diye konuştu.

Vatandaşların görüntülerinin önemine değinen Gezer, 'Araç sürücülerinin suç işler hale gelmemesi ve yolları kafalarına göre kullanan, trafik kurallarını umursamayıp ihlal eden sürücüler için güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Trafikteki kural ihlallerini, daha etkin şekilde vatandaşların da desteğiyle çözmeliyiz' ifadelerini kullandı.

Trafik Denetleme Şube Müdürü Mesut Gezer, başka illerden de görüntü geldiğini hatırlatarak, uygulamanın İstanbul için geçerli olduğunu söyledi.

Gezer, İstanbul'da 120 sivil, 400 civarında mobil ve yaklaşık 200 motosikletli ekiple trafik ihlalleriyle ilgili ihbarları değerlendirdiklerini kaydetti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
81
10
8
6
6
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Erkan Uğur

İzmir içinde gelsin acilen!!!

kubb

hiç acımam valla hele o engelli yollarına park ediyorsunuz ya hem video hem fotoğraf çekerim , öyle yollarda zik zak çiziyorum falan yakalanmıyorum diyenleri... Devamını Gör

gökçe

iyi güzelde araç kullanırken tlf kullanmak yasak değil mi?? konuşuyorum diye bana ceza keserken iyiydi poliscim

aprek

Kaskının üstüne ya da arabanın dikiz aynasının altına koyacağın bir kamera ile kayıt alıp, akşam eve gittiğinde şikayette bulunabilirsin. Sonuçta ihlal ihlal... Devamını Gör