Topraklarını Belçika ve Hollanda'nın Paylaştığı Sınır Kasabanın Pandemi Döneminde Yaşadığı İlginç Zorluklar

777PAYLAŞIM

Çok merak ediyorum şu kasabayı ya 😂

Kaynak: https://twitter.com/diaspora_turk

Topraklarının yarısı Belçika'da yarısı Hollanda'da olan Baarle kasabasını daha önce mutlaka duymuşsunuzdur.

Öyle bizim tanıdığımız, bildiğimiz gibi bir 'sınır' kavramı yok tabii.

Hollanda’da bulunan Baarle-Nassau ve Belçika’da bulunan Baarle-Hertog kasabaları tabii ki haliyle ilginçliklerle dolu...

Kasabanın bazı yerlerinde bazen bir mahalle Hollanda'ya bazen bir iki sokak Belçika'ya ait gibi durumlar var.

Kasabanın yaşadığı en büyük ilginçlik ise pandemi sürecinde oluyor. Her iki ülkenin aldığı pandemi önlemleri farklı olunca olanlar oluyor.

11,5 milyon nüfusu olan Belçika'da 876 binden fazla doğrulanmış koronavirüs vakası olunca iş yeri ve mağazalar kapatıldı. Öte yandan Hollanda'da iş yerleri ve mağazalar hala açıktı.

Giriş kapısı Hollanda tarafında olsa da iç kısmı iki ülkeye de ait olan Zeeman giyim mağazasında bu nedenle daha önce tanık olunmayan bir olaya imza atıldı.

Mağazanın Belçika tarafı Hollanda tarafından şeritle ayrıldı. Sadece Hollanda tarafındaki reyonlar işliyordu. Peki Belçika tarafında kalan reyondan bir ihtiyacınız oldu diyelim, ne olacak?

Görevliler bu durumda yardımcı olamayacaklarını, bazı ürünler Belçika tarafında kaldığı için veremeyeceklerini söylüyorlardı.

Belçikalı Baarle Hertog Belediye Başkanı Frans De Bont ise her ne kadar kulağa saçma gelse de kuralların kural olduğunu söyleyerek işleyişi tamamen mağaza yönetimine bırakıyor: "Belçika tarafı Belçika kurallarına uymak zorunda. Bu yüzden o tarafa erişim yok. Ne yapacaklarına karar vermek Zeeman'a kalmış ve mağazayı bu şekilde bölmeyi seçtiler."

Bu arada Belçikalıların Hollanda mağazalarında alışveriş yapması da yasak ancak bazı mağazalarda kasabaya özel bazı istisnai durumlar oluşturulmuş.

Herkes Belçika'dan kasaba için bir istisna bekliyordu ki Belçika tarafından Hollanda'ya bir mektup geldi: "Lütfen siz de kapatın." 😂

Mağaza sahibi ise şunları söylüyor:  "Dürüst olmam gerekirse sanırım yakında kapıları kapatacağım. Zaten birçok müşteri artık buraya gelmiyor. "

Çok ilginç değil mi? 😂 Buyurun yorumlarda kritiğe 👇

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Gittikleri Ülkelerde İlk Kez Karşılaştıkları Enteresan Durumlar Yüzünden Kültür Şoku Yaşayan 17 Kişi - onedio.com
Gittikleri Ülkelerde İlk Kez Karşılaştıkları Enteresan Durumlar Yüzünden Kültür Şoku Yaşayan 17 Kişi - onedio.com
Gittikleri Ülkelerde Maruz Kaldıkları Enteresan Durumlardan Sonra Kültür Şoku Yaşayan 17 Kişi - onedio.com
Gittikleri Ülkelerde Maruz Kaldıkları Enteresan Durumlardan Sonra Kültür Şoku Yaşayan 17 Kişi - onedio.com
Ülkelerinde Oldukça Normal Olmasına Rağmen Gelen Turistlere Kültür Şoku Yaratan Gelenekleri Paylaşan Kişiler - onedio.com
Ülkelerinde Oldukça Normal Olmasına Rağmen Gelen Turistlere Kültür Şoku Yaratan Gelenekleri Paylaşan Kişiler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
missbibliophile

Çizgi evin tam ortasından geçiyorsa, hangi ülkede yaşamış oluyorsunuz?

okaya

Arama motorlarinda Belcika nasil kuruldu diye yazip bakarsaniz sacmaligin sebebini anlarsiniz. Belcikalilar bile neden bizim ulkemiz var diye sasiriyorlar. Normal sartlar altinda boyle bir ulkenin olmamasi lazim ama bir sekilde varlar. Boyle olunca but tur komik olaylar da oluyor.

hanmergen

Ya ben bu Avrupalıların derdini şey edeyim. Bunlar bambaşka kafalar yaşıyorlar.

denverr

Adamlardaki dürüstlüğe bak bir de bizim suriye sınırına bak aq

puntokaanevo

Şimdi biri bana açıklasın benim kafa patates oldu aga. Tam bu yerdeki artı işareti olan kalın çizgi üzerinde düşüp bayılsan veya bir kadının doğum sancısı tutsa yani şöyle kafa bir ülkede bacaklar başka ülkede kalsa nasıl olacak birde dükkanın yarısı bir ülkede diğer bir yarısı başka ülkede hangi ülkenin asgari ücretini alıcak çalışanlar.

ali-ihsan-arikan

Çocuğun çıkış yönü, ülkesini belirleyebilir. Maaş konusunda da hangisi yüksekse ona gitsinler :D

Görüş Bildir