Toplum Tarafından Tabu Haline Getirilip Hayatımızın Her Noktasında Maruz Kaldığımız Cinsiyetçi Davranışlar

2PAYLAŞIM

Bu konuda ilerlememiz gereken o kadar çok nokta var ki....

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/morgansloss1/pe...

1. "Evlilik sonrasında kadınların soyadlarının değişmesi konusundaki beklenti toplumdaki cinsiyetçi yaklaşımı gösteriyor diyebiliriz....

Bir kadının evlenmeden önceki soyadını kullanması ise genellikle başarılarına ve köklü olmasına bağlı oluyor."

2. "Kadınlar, doğum kontrol yöntemleriyle hamile kalmak istemediğinde ilk sorulan şey eşinin rızası olması oluyor ancak...

Bu konuda karar verirken bir ilişkimiz ya da evliliğimiz olmayabilir ve bu konuda odaklanacak ilk şey eşin rızası değil kadınlar olmalıdır."

3. "Kadınların babasından istenip kocaya teslim edilme geleneği, kadınların erkekten erkeğe geçmesi gereken bir obje olarak kabul edildiğini gösteriyor."

4. "Yolda yürürken kadınların genellikle kendilerine doğru yürüyen erkeklerin yolundan çekilmesi..."

5. "Çocukların velayeti söz konusu olduğunda, babaların genellikle hafta sonlarını çocuklarıyla geçirmesi...

Bu durum, çocukların babalarıyla eğlenceli vakit geçirme düşüncesini normalleştirirken annelerin; ev ödevi, okul, yemek ya da diğer ihtiyaçları karşıladığı anlamına geliyor."

6. "Filmlerde, erkek aktörlerin yaşı fark etmeksizin aşık olunan kişi konumuna konulabilirken aktrislerin belli bir yaştan sonra beğenilmediği düşüncesinin aşılanması..."

7. "Annelerin çocuklarla video oyunu oynaması diğer sorumluluklarını ihmal ettiği anlamına gelirken babalar için çocuklarıyla zaman geçirdiği düşünülüyor."

8. "Kiralık ev söz konusu olduğu zaman kadınların eve gelen arkadaşları ayıplanırken erkekler için durumun çok daha farklı şekilde ifade edilmesi..."

9. "Kızına, çok güzel olduğu için kendine dikkat etmesi söylenirken erkeklere yaptıkları her şey ve düşündükleri her konuda haklılarmış gibi davranılmasına anlam veremiyorum."

10. "Kadınların haberlerde bahsedilirken kaç çocuğu olduğu ya da geçmiş evlilikleri konuşulurken erkekler hakkında böyle bir bilgi verilmemesi..."

11. "Anneler arkadaşlarıyla zaman geçirdiğinde ayıplanırken babaların tam tersi şekilde normalleştirilmesini anlayamıyorum."

12. "Kız çocuklar aileleri tarafından kibar ve usturuplu şekilde yetiştirilirken erkek çocuklarının 'Göster amcalara' modunda yetiştirilmesi..."

13. "Kadınların genellikle bekaretini simgeleyen beyaz elbise giymeleri ve düğün masraflarının bir çeyiz mantığında erkek tarafının ödenmesi."

Sizin için cinsiyetçi olan toplum düşünceleri neler? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Irkçı ve Cinsiyetçi Paylaşımları Ortaya Çıkan Başhekim Sosyal Medyayı Ayağa Kaldırdı - onedio.com
Irkçı ve Cinsiyetçi Paylaşımları Ortaya Çıkan Başhekim Sosyal Medyayı Ayağa Kaldırdı - onedio.com
Tercih Ettiği Kıyafetlerle Cinsiyet Kalıplarını Yıkarak Gören Herkesi Kendine Hayran Bırakan İngiliz Adam - onedio.com
Tercih Ettiği Kıyafetlerle Cinsiyet Kalıplarını Yıkarak Gören Herkesi Kendine Hayran Bırakan İngiliz Adam - onedio.com
Bir Erkeğin 'Kadınların Ne Başarısı Var?' Cinsiyetçi Söylemine Kadınlardan Gelen Kapak Gibi Cevaplar - onedio.com
Bir Erkeğin 'Kadınların Ne Başarısı Var?' Cinsiyetçi Söylemine Kadınlardan Gelen Kapak Gibi Cevaplar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
01011o011

Hadi 12'ye kadar bir şekilde anladım ama sondakini hiç anlamadım. Ulan beyazın anlamı hep aynıdır, masumiyettir. Bakire olmayan da beyaz giyer, olan da giyer. Genelde kadına verilen bir asillik sembolüdür. Hadi kırmızı kuşak deseniz sorun yok dicem de beyaz elbiseyi de bekarete bağlamazsın be.

filiz1.

abuk sabuk nereden ne uydursak diye uğraşmışsınız. bunların hepsi palavra artık. bir kabul edin. şu kadın duyarından bir vazgeçin.

sternokloidomastoid

Neresi abuk sabuk bilgilendirir misin?

ekinezgi

NERESİ UYDURMA ? BUNLAR YAŞANAN GERÇEK DURUMLAR SENİN İNKAR ETMEN BUNU DEĞİŞTİRMİYOR

filiz1.

valla artık hiçbiri de yaşanmıyor. hala 100 yıl öncesinin mağduriyetleriyle dikkat çekmeye çalışıyor kadınlar. bu arada istanbulda falan değilim vandayım.

kisi

Hepsine düşüncelerimi yazamayacağım da beş ilginç geldi. Normal değil mi bu? Velayet babadaysa da anneye haftasonu görüşme verilir. Çocuğun velayeti demek çocuğun sorumluluğunu almak demek. Sorumluluk gerektiren zamanlarda da velayet kimdeyse resmiyette onun yanında olması beklenir. Çocuğun ebeveynle yaşadığı zamanları da mahkeme kararına diyet listesi gibi uymaya çalışarak karar vermeyin. Çocuğun mümkün olduğu kadar çok iki ebeveyni ile de vakit geçirmesini sağlayın.

Görüş Bildir