'Bus Line' Uygulamasında Bir Günde 852 Ceza

 > -

Toplu Taşımada 'Otobüs Yolu' Dönemi Başlıyor

Toplu Taşımada 'Otobüs Yolu' Dönemi Başlıyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'da Yeni Dönem Başlıyor!

İstanbul'da Yeni Dönem Başlıyor!

İstanbul'da sadece toplu taşıma araçlarının kullanacağı “Toplu Taşıma Yolu” (Bus Line) uygulaması pazartesi başlatılıyor.

İstanbul'da sadece toplu taşıma araçlarının kullanacağı “Toplu Taşıma Yolu” (Bus Line) uygulaması pazartesi başlatılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşımı rahatlatmak ve arttırmak için başlattığı yatırımlara bir yenisi daha ekliyor. Sadece toplu taşım araçlarının kullanacağı “Toplu Taşıma Yolu” (Bus Lane) uygulaması başlatılıyor.

Metro yatırımları, yeni aldığı yüzlerce otobüs, Otobüs A.AŞ’nin yeni filosu ile İstanbul halkı daha hızlı ve konforlu toplu taşıma hizmetlerinden faydalanabilmesi için yeni projeler hayata geçiriliyor.

İstanbul trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde uygulanan “Toplu Taşıma Yolu” 3 Eylül 2012 Pazartesi günü başlıyor. Belirtilen güzergâhlarda vatandaşlar zamandan büyük tasarruf sağlayacak. Uygulamanın vatandaşlar tarafından benimsenmesi halinde yaygınlaştırılacak.

· Aksaray -Millet Caddesi- Topkapı

· Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlanıyor

Daha sonra güzergahlar aşağıdaki gibi genişletilecek.

· Topkapı-Aksaray–Taksim,

· Kızıltoprak–Bostancı–Tuzla,

- Uygulama trafiğin yoğun olduğu saatlerde yapılacak, bunun dışında diğer araçların kullanımına açık olacak.

- Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı.

- “Toplu Taşıma Yolu” 2 mm. yüksekliğinde kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı.

- Toplu ulaşım araçları haricinde yola giren ve parklanma yapan araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek.

- Belirtilen saatler içinde sağ şeritlerde yükleme-boşaltma ve parklanma yapılmayacak.

- Şerit başlangıcında, bilgilendirme levhaları ile sürücülere gerekli uyarılar yapılacak, kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak.

- Millet Caddesi; Topkapı-Aksaray her iki yöndeki sağ şerit İETT ve Özel Halk Otobüslerine tahsis edildi.

- Şirinevler-Mahmutbey yolu da sadece İETT, Özel Halk Otobüsleri ve Minibüsler tarafından kullanılacak.

- Söz konusu şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecekler.

- Otobüs şeridi uygulaması sonucu özel araç yerine toplu taşıma sistemini belirtilen saatlerde günde yaklaşık 17 bin kişinin geçeceği öngörülmektedir.

- Araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesinden dolayı yıllık 650.000 litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında 1500 ton azalma olacağı hesaplanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Otobüse Kırmızı Yanmayacak

Otobüse Kırmızı Yanmayacak

Yarın başlayacak olan tercihli yol sisteminde seyredecek otobüsler kavşağa yaklaşırken trafik ışığı kırmızıdan yeşile dönecek. Bu sistemin hayata geçirilmesi için biraz daha zaman gerekiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İtalya’da düzenlenecek olan 6. Dünya Kentsel Formu toplantısına katılmak üzerene Napoli’ye gitti.Türk Hava Yolları’na (THY) ait bir uçakla Napoli’ye giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yolculuk öncesi Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

TERCİHLİ YOLDA BARİYER YOK

Bir basın mensubunun, yarın uygulamaya başlanılacak olan otobüs yolu sorusuna Topbaş şöyle yanıt verdi: Türkiye’de ilk defa yaptığımız bir uygulama. İstanbul’da biz yolu bariyerlerle ayırmıyoruz. Eski rahatlık var. Ancak 07.00-10.00 ve 16.00 - 20.00 saatleri arasında buralardan sadece otobüsler geçebilecek. Bu da toplu taşımayı özendirmek adına bir çalışma. Yoksa bariyerlerle geçmişte Şişli -Taksim arasında yapılan çalışma gibi değil. Burada sadece renklerle ufak bir şerit ile belirtilen bir çalışma.

100 METREDEN ALGILAYIP YEŞİLE DÖNECEK

İleride uygulamayı düşündüğümüz başka bir çalışma daha var. Tercihli otobüs yolundan giden otobüslerin kavşaklara geldiği zaman kırmızı ışık yanıyorsa 100 metreden algılanarak yeşile dönmesi ve bekletilmemesi sistemini uygulamak istiyoruz. Ulaşım uzmanlarımız bu konuda çalışmakta. Uygulama saatlerinde bu yola özel araç giremeyecek. İleride belki en az 3 yolcunun içerisinde bulunduğu araçların girmesini sağlayabilecek termal kameralı sistemlere de geçebiliriz.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

İstanbul trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde uygulanan “Toplu Taşıma Yolu” uygulaması 3 Eylül 2012 Pazartesi günü, yani yarın başlıyor. Belirtilen güzergâhlarda vatandaşlar zamandan büyük tasarruf sağlayacak. Uygulamanın vatandaşlar tarafından benimsenmesi halinde yaygınlaştırılacak.

Pilot bölgeler

· Aksaray -Millet Caddesi- Topkapı

· Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlanıyor

Daha sonra güzergahlar aşağıdaki gibi genişletilecek:

· Topkapı-Aksaray–Taksim,

· Kızıltoprak–Bostancı–Tuzla,

· Beşiktaş–Maslak,

· Yenikapı–Başakşehir

ŞİMDİ NE OLACAK?

  • Uygulama trafiğin yoğun olduğu saatlerde yapılacak, bunun dışında diğer araçların kullanımına açık olacak.

  • Hafta içi sabah 0700.-10.00, akşam 16.00-20.00 saatleri arasında uygulanacak.

  • Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı.

  • “Toplu Taşıma Yolu” 2 mm. yüksekliğinde kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı.

  • Toplu ulaşım araçları haricinde yola giren ve parklanma yapan araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek.

  • Belirtilen saatler içinde sağ şeritlerde yükleme-boşaltma ve parklanma yapılmayacak.

  • Şerit başlangıcında, bilgilendirme levhaları ile sürücülere gerekli uyarılar yapılacak, kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak.

  • Millet Caddesi; Topkapı-Aksaray her iki yöndeki sağ şerit İETT ve Özel Halk Otobüslerine tahsis edildi.

  • Şirinevler-Mahmutbey yolu da sadece İETT, Özel Halk Otobüsleri ve Minibüsler tarafından kullanılacak.

  • Söz konusu şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecekler.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'a "bus line" geldi

İstanbul'a "bus line" geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşımayı rahatlatmak için, sadece toplu taşıma araçlarının kullanacağı "Toplu Taşıma Yolu" (Bus Line) uygulaması başlattı. Dünyanın pek çok metropolünde de başvurulan uygulama bugün başladı. Uygulama ile özel aracıyla seyahat edenlerden 17 bininin her gün toplu taşımaya yöneleceği öngörülüyor. Bununla yakıt sarfiyatı ve karbon salınımında da azalma olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşımayı rahatlatacak yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor. Trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde uygulanan "Toplu Taşıma Yolu", bugün başladı. Belirtilen güzergâhlarda vatandaşlar zamandan büyük tasarruf sağlayacak. Uygulamanın vatandaşlar tarafından benimsenmesi halinde yaygınlaştırılacak.

"Toplu Taşıma Yolu" uygulamasına, pilot bölge olarak; Topkapı-Aksaray-Taksim, Kızıltoprak-Bostancı-Tuzla, Beşiktaş-Maslak, Yenikapı-Başakşehir, Millet Caddesi-Topkapı-Aksaray, Şirinevler-Mahmutbey güzergahlarında başlanacak.

Toplu taşımayı rahatlatmak ve arttırmak için başlatılan uygulama için pilot bölge seçilen Aksaray-Millet Caddesi-Topkapı ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlayan uygulama, daha sonra Topkapı-Aksaray-Taksim, Kızıltoprak-Bostancı-Tuzla, Beşiktaş-Maslak ve Yenikapı-Başakşehir şeklinde genişletilecek.

Hafta içi trafiğin yoğun olduğu 07.00-10.00 ile 16.00-20.00 saatlerinde yapılacak uygulama göre, toplu taşıma araçlarına tahsis edilen sağ şeridi yalnızca İETT ve Halk otobüsü, minibüs ve taksiler kullanacak.

Bus line uygulamasını ihlal eden araçlar, Elektronik Denetleme Sistemi ile tespit edilerek para cezası ile cezalandırılacak.

Uygulamanın ilk gününde trafik polisleri, uygulamanın kusursuz işlemesi için yoğun çaba harcarken, şerit ihlali yapan sürücüleri ise sık sık uyardı. Park yapan araçlar, trafik ekiplerince çekici tarafından kaldırılarak otoparka götürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Toplu Taşıma Yolu uygulaması başladı

Toplu Taşıma Yolu uygulaması başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) toplu taşımayı rahatlatmak ve arttırmak için planladığı "Toplu Taşıma Yolu" (Bus Lane) uygulaması bugün başladı. Toplu Taşıma Yolu'na park eden araçlar çekici tarafından otoparka götürüldü. Şerit ihlali yapan sürücüler sık sık uyarıldı, bazı sürücülere ceza kesildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Toplu Taşıma Yolu" (Bus Lane) uygulaması bu sabah saat 07.00’den itibaren uygulanmaya başlandı. Uygulama ilk olarak pilot bölge olarak seçilen Millet Caddesi- Topkapı-Aksaray ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda gerçekleştirildi. Uygulama trafiğin yoğun olduğu hafta için sabah 07.00-10.00 ile akşam 16.00-20.00 saatleri arasında yapılacak. Bunun dışında diğer araçların kullanımına açık olacak.

Haberin Tamamı İçin:

852 araca ceza kesildi

İstanbul'da sadece toplu taşıma araçlarının kullanacağı "Toplu Taşıma Yolu-Bus Line" uygulamasında pilot bölge olarak faaliyete başlanan Aksaray Millet Caddesi'nde dün şerit ihlali yapan 852 araca ceza kesildi.

Pilot bölge olarak seçilen Aksaray-Millet Caddesi'nde dün 5 trafik ekibi, 32 yaya resmi trafik polisi, 15 çekici, 4 motosikletli trafik polisi görev yaptı. Uygulamanın ilk günü 52 araca orada görev yapan resmi trafik polis ekipleri tarafından cezası kesildiği öğrenildi. Ayrıca, Millet Caddesi boyunca bulunan 8 EDS kamerası tarafından şerit ihlali yaptığı belirlenen 800 araca da cezai işlem uygulandığı ve bu cezaların araç sürücülerinin adreslerine postalandığı belirtildi. Bu arada, pilot bölge olarak seçilen bir diğer güzergah Şirinevler'deki Mahmutbey yolunda Bus Line uygulamasına kamera alt yapısının tamamlanmamış olması yüzünden daha başlanamadığı, kamera alt yapısını tamamlanmasının ardından kısa sürede başlanacağı öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşakşehirBeşiktaş Jimnastik Kulübüİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesiİstanbul Büyükşehir BelediyesporİtalyaKadir TopbaşPolisTürk Hava Yolları
Görüş Bildir