Toplaşın Açıklıyoruz; Cinsel İlişki Sırasında Başkasını Hayal Etmek Bir Sorun mu?

24PAYLAŞIM

Partnerinizle sevişirken başka birini hayal etmeniz bir sorun mu, bundan suçluluk duymak normal mi? Sizler için derledik!

1. Bu fantezinin nedeni...

Uzun süreli ilişkilerde duyguların, heyecanların ve bağların olgunlaşıp sağlamlaşması kadar monotonlaşması da normal. Monotonlaşan ilişkilerde seks esnasında başka birini hayal etmek partnerinizi sevmediğiniz veya çekici bulmadığınız anlamına gelmez. Uzmanlara göre bu ve benzeri fantezilerin nedeni; heyecanını yitiren cinsel hayatı renklendirme, bu hayata yeniden heyecan katma, yani bu cinsel hayatı tüm güzellikleriyle devam ettirme arzusudur.

2. Bu fantezi bir hastalık veya davranış bozukluğu olarak değerlendirilebilir mi?

Cevabımız net bir şekilde "Hayır". Bu oldukça yaygın bir fantezi ve seks esnasında cinsel uyarımı artırmak için kullanılır. Hatta bu fantezi için hastalık demenin aksine normal bir ihtiyaç demek doğru olur.

3. Muhafazakar görüş

Konuya maneviyat çerçevesinde bakanlar bu fantezinin asla kabul edilemeyeceği hatta bu fantezinin aldatmaktan farkı olmadığını düşünebilirler. Burada sorulması gereken soru; çok sevdiğiniz ve asla kaybetmek istemediğiniz partnerinizle heyecanı kaçan cinsel hayatınızı kurtarmak için kurduğunuz bu fantezinin neden size diğer fantezilerden farklı geldiğidir.

4. Psikolojik ve akılcı görüş

Konuya akılcı yaklaşanlar ise ilişkilerin her zaman aynı doğrultuda gidemeyeceğini ve zaman zaman düşüşler yaşanacağını kabul etmek gerektiğini düşünüyorlar. Onlara göre uzun yıllar sürmesi istenen bir ilişkide zaman zaman farklı cinsel uyarıcılara ve heyecanlara ihtiyaç duymak oldukça normal.

5. Suçluluk

Yapılan araştırmalar, bu fantezinin ardından özellikle kadınlar partnerlerine karşı suçluluk duyduğunu gösteriyor. Bu noktada birçok fantezi gibi bu fantezinin de hem kişi için hem de ilişki sağlığı için bir ihtiyaç olduğu unutulmamalı. En sevdiğiniz tatlı pasta olsa da zaman zaman canınız kek çekebiliyor, bu durumda keki yemiyor ama ister istemez kekin hayalini kuruyorsunuz diye neden suçluluk duyasınız ki!

6. Paylaşabilirsiniz

Daha önce de belirttiğimiz gibi fantezi kişiseldir ve bunu ne yaşamanız ne de kendinize saklamanız suçtur. Yine de ilişkinizin sağlamlığına güveniyorsanız, partnerinize bu durumun sevgiyle ilgili olmadığını anlatarak açık olmayı tercih edebilirsiniz.

7. Yine de...

Eğer partnerinizleyken bir başkasını düşünmek dönem dönem kurulan bir fanteziyi aşıp alışkanlık haline geldiyse bir durup düşünmekte fayda var.

8. Ne yapmalı?

Dediğimiz gibi bu fantezi bir sorun değil hatta bazen ilişkiyi canlandırmak için bir çözümdür ancak bu bir alışkanlık haline geldiyse cinsel hayatınızda ciddi bir boşluk olup olmadığını, bu boşluğun partnerinizle doldurulup doldurulamayacağını düşünmenizi ve profesyonel yardıma başvurmanızı öneririz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
insanbireyvarlik

"3. çok sevdiğiniz ve asla kaybetmek istemediğiniz partnerinizle heyecanı kaçan cinsel hayatınızı kurtarmak için kurduğunuz bu fantezinin neden size diğer fantezilerden farklı geldiğidir." çok sevdiğiniz ve asla kaybetmek istemediğiniz birine cinsel arzularınız öyle sönmez.Hepimizin arzuların söndüğü dönemler olur ama bu stres, hormonel vb. genel bir hayat dönemidir. Karşı cinse uyarılıyor ama partnerinize karşı eğiliminiz azalıyorsa buna psikoloji bilimi :"partnere cinsel isteksizlik" der. Bu durumda terapi alırsınız nedenini bulmak için ya da kaçtığınız içinizdeki "ayrılma duygunuzla" yüzleşirsiniz. Seven gözünüze ay parçası görünür o an merak etmeyin.Bu yazıda desteklemezseniz "muhafazakar" olarak etiketlenecekmiş gibi beyninizle oynamaya çalışmış."muhafazakar" vs. , ya da "canınız kek istedi yemez hayal edersiniz" artık işe yaramaz. İsteyen istediği gibi yaşar saygıyla, Ancak sanki böyle düşünmezseniz siz sorunlusunuz gibi yazmış.Algı yönetimi vs. sevgilisini ikna etmeye çalışmış

amras28

Bu konular oyle basit degil ya da ustun koru konusulacak seyler degil o yuzden bu sekilde bir ustun koru bi paylasim yapilmasi sakincali. Benzer durumda olanlara tavsiyem her zaman bu gibi durumlarda uzmanlara basvurun ve boyle genel icerikleri dikkate almayin, cok ince detaylar cok buyuk degiskenlere sebep olabilir.

insanbireyvarlik

Ben de şöyle bir ek yapmak istedim, hele ki yeni nesil ve burayı okuyarak hayatı öğrenmeye çalışan kardeşlerimiz için hele +30 bir yazı olduğunu düşünüyorum. Yorumlamaya çok açık bir konu dediğiniz gibi."yapılan araştırmalar, bu fantezinin ardından özellikle kadınlar partnerlerine karşı suçluluk duyduğunu gösteriyor. Bu noktada birçok fantezi gibi bu fantezinin de hem kişi için hem de ilişki sağlığı için bir ihtiyaç olduğu unutulmamalı." Peki bunu hangi uzman söylüyor? Kadını hedef alan bir cümle olarak bu fikrin sahibi bir erkeğin kendi fikrini normalleştirme çabası gibi olmuş daha çok.Psikoloji araştırmaları fazla pornografinin bile partnere cinsel isteksiziliği tetiklediğine dair kanıtlar sunarken yazarın üstün körü cümleleri olmuş

amras28

Cok haklisin zaten oncelikle bilimsel calisma gibi gosterilen bu yazida tek bir kaynak yok. Hayirdir kim yapmis bu calismayi neye gore yapmis.

Görüş Bildir