Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Ahmet Atakan İçin Ayağa Kalktı

 > -

Toplanma Çağrısına Karşı Polis Önlem Aldı: Gezi Parkı Kapatıldı

Taksim Dayanışması Hatay'daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için bu akşam Taksim Meydanı'nda toplanma kararı aldı. Aynı zamanda Ankara'da da Kızılay'a dokuz farklı noktada buluşma çağrısı yapıldı. Bunun üzerine Taksim ve Kızılay'da polis alarma geçti, Gezi Parkı bir kere daha kapatıldı.

Taksim Dayanışması üyelerinden Tayfun Kahraman "Hatay'da yaşananların ardından bu sabah acil toplantı yaptık. Ahmet Atakan'ı anmak ve polis şiddetini protesto etmek için karanfillerle Taksim'de buluşacağız. Daha sonra basın açıklaması yapacağız" dedi. Öte yandan sivil toplum kuruluşları bir çok ilde Ahmet Atakan için yürüyüşler düzenleme çağrılarında bulundu. Facebook ve Twitter'dan da Taksim Meydanı'ndaki anma töreni için duyurular yapılıyor.

Akşam saatlerinde İstanbul polisi, Taksim'de alarma geçti. Gezi Parkı yaya trafiğine kapatıldı, İstiklal Caddesi'nin önünde TOMA'larla önlem alındı.

ANKARA'DA 9 FARKLI NOKTADA

Sosyal medya üzerinden örgütlenen binlerce kişi Ankara’da bu akşam 9 farklı noktada buluşuyor. Buluşma noktalarından Kızılay’a yürüyüş planlayan gösteriler nedeniyle Başkentte polis alarma geçti.

KIZILAY’A ÇIKAN YOLLARA TOMA

"AKP faşizmi Ahmet Atakan’ı aramızdan aldı. Ahmet Atakan için sokağa çıkıyoruz" sloganıyla sosyal medya üzerinde örgütlenen gruplar toplanmalar için 9 ayrı güzergah belirlediler. Kızılay Meydanı’na göstercileri sokmak istemeyen polis de şimdiden önlem almaya başladı.. Kızılay Meydanı’na çıkan birçok yola TOMA ve akrepler konuşlandırıldı. Başbakanlık Merkez Binanın etrafı da polis barikatlarıyla çevrildi.

POLİSTEN EYLEM MESAİSİ

Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki tüm Çevik Kuvvet polisi mesaiye çağrıldı. Başta Güvenlik Şube olmak üzere birçok şubeden de destek alındı. Bir polis helikopteri de havadan denetim için hazır bekletiliyor.

TOPLANMA NOKTALARI

Sosyal medyada yapıla çağrıda, "Kızılay Güvenpark, Dikmen Ziraat Bankası Kavşağı, Mamak Tuzluçayır Meydanı, Batıkent Meydanı, Keçiören Yunus Emre Direniş Parkı, Seyranbağları Özgürlük Parkı, Yüzüncüyıl Migros Önü, Eryaman 3. Etap ve Anıtpark Milli Kütüphane önü" toplanma noktaları olarak gösterildi.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı kapatıldı! Gazeteciler Taksim Meydanı'ndan Çıkarıldı

Hatay'da ölen Ahmet Atakan'ı anma çağrıları üzerine Gezi Parkı ve Taksim Meydanı kapatıldı.

Hatay'da dün gece protesto sırasında hayatını kaybeden 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ı anmak için sosyal medyadan yapılan çağrılar üzerine Gezi Parkı kapatıldı.

Polis kısa bir süre sonra Taksim Meydanı'nı da kapatarak basın mensuplarını alandan çıkardı.

Haberin Tamamı İçin:

İstiklal Caddesi'nde biber gazlı mudahale.

Grup polise havai fişekle karşılık veriyor.

Kaptandan 'Batarız' Uyarısı

İstanbul Kadıköy'de Boğa heykelinin önünde toplanan yurttaşlar Taksim'e doğru harekete geçti.

Hatay'da dün gece protesto sırasında hayatını kaybeden 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ı anmak için toplanan gruba Taksim'de gazlı müdahalede bulunulmasının ardından, Kadıköy'de binlerce yurttaş Boğa heykelinin önünde toplanarak Taksim'e yürüyüşe geçti.

Kaptan'dan batarız uyarısı

Binlerce yurttaş Taksim'e gitmek için Kadıköy varpurlarını kullanmak isteyince, kaptandan batarız uyarısı geldi. Bunun üzerine vapur bir süre harekete geçemedi.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de İki Kişi Gaz Fişeğiyle Vuruldu

Ahmet Atakan’ın öldürülmesini protesto için Taksim’de yapılan eylemde polisin attığı gaz fişeği Ercan Altın adlı işçi ile öğretmen Melih Dalbudak'ın alnına isabet etti. Alnında kırık oluşan Altın ameliyata alınacak.

Elif AKGÜL elif@bianet.org
İstanbul - BİA Haber Merkezi 10 Eylül 2013, Salı 19:59
BU HABERİN UZANTILARI
Taksim'de Protesto Gaz Altında

Hatay Antakya'da Ahmet Atakan'ın öldürülmesini protesto için Taksim’de toplanan kitleye polis saldırdı. Ercan Altın adlı bir işçi alnından gaz fişeği ile vuruldu. Öğretmen Melih Dalbudak da yine alnından gaz fişeğiyle vuruldu.

Taksim İlkyardım Hastanesi’ne kaldırılan Altın'ın alnında kırık oluştuğu tespit edildi, bilinci açık. Altın, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi, burada ameliyata alınacak.
Vurulma sırasında yanında olan arkadaşı Altın’ın eylemci olmadığını, saldırı sırasında oradan geçtiğini söyledi.

İstanbul Barosu yetkilisi Fatma Hoşgör'ün görgü tanıklarıyla yaptığı görüşmenin ardından bianet'e aktardığı bilgiye göre, Altın yakın mesafeden hedef alınarak vuruldu.

Melih Dalbudak da İstiklal Caddesi'ndeki ara sokaklarında polisin attığı gaz fişeğiyle alnından yaralandı. Alman Hastanesi'na kaldırılan Dalbudak'ın beyin zarında kanama meydana geldiğini açıklayan doktorlar, bir süre müşahade altında tutulacağını söyledi. Yoğun bakımda tedavi altına alınan Dalbudak'ın bilinci açık.
Taksim İlyardım Hastanesi'nde ayrıca dizinden ve el bileğinden gaz bombasıyla vurulan iki kişinin daha tedavisi yapılıyor. Avukat Hoşgör, dizinden vurulan yaralının da hedef alınarak vurulduğunu, görgü tanıklarının ifadesine dayandırarak, açıkladıni söyledi.

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

İstiklal Caddesi'nde barikatlar kuruluyor.

Sıraselviler'de toplanan grup barikat kurdu.

Gazi Mahallesi

Sarıgazi

Cihangir

Taksim ara sokaklarından bir görüntü.

Ahmet Atakan İçin Eylemli Gece

Taksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan çağrıyla Taksim Meydanı’nda dün saat 19.00’da Hatay’daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için karanfilli anma ve basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

Bunun üzerine polis dün akşamdan itibaren güvenlik önlemi alarak Gezi Parkı, Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı’nı yaya trafiğine kapattı.

İstiklal Caddesi girişinde de önlem alan polis, ellerinde karanfillerle bekleyen yaklaşık 50 kişilik grubun sloganlar atması üzerine kol kola girerek müdahale etti. Gece boyunca Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği yer yer sabaha kadar devam etti.

İSTİKLAL CADDESİ’NE BİBER GAZI

Bu sırada ellerinde “Ahmet Atakan ölümsüzdür. AKP’den hesap soracağız" yazılı pankart taşıyan yaklaşık bin kişilik grup sloganlar eşliğinde polis ekiplerine havai fişek attı. Havai fişekli saldırının bitmesinin ardından çevik kuvvet polisleri eylemcilere biber gazı ile karşılık verdi. Ara sokaklara atılan yoğun biber gazı nedeniyle bazı vatandaşların nefes almakta zorlandı.

VEKİLLERDEN OTURMA EYLEMİ

Eyleme destek veren CHP’li milletvekilleri Müslim Sarı ve Melda Okur ile BDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel, vatandaşlarla birlikte basın açıklaması yapmak için meydana girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan grup adına konuşan Taksim Dayanışması üyelerinden Yüksek Mimar Mühendis Mücella Yapıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu eleştirerek “Buradaki şiddet bitene kadar açıklama yapmayacağız. Elimizde sadece karanfil var. Çıplağız, sadece bir sayfalık açıklamamızdan korkuyorlar" dedi. Levent Tüzel müdahaleyi eleştirerek “22 yaşındaki Ahmet’in bir kez daha polis fişeği ile öldürülmesini lanetliyoruz. Polis şiddetini protesto etmek isteyenlere daha çok polis şiddet uyguluyor. Bu şiddet giderek artacak. Burada açıklama yapılmasına izin verilmiyor. Vali bey ile görüştük Taksim Meydanı’nın gösterilere açık olmadığını söyledi. İstanbul’un hiçbir meydanı düşünce açıklamaya yasaklanmamalı" diye konuştu. CHP’li milletvekili Müslim Sarı ise Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun meydanda açıklama yapmak için sadece vekillere izin verdiğini söyleyerek “Biz halkımızla beraber açıklama yapmak istiyoruz. Bu teklifi kabul etmiyoruz. Bu nedenle açıklamayı da yapmıyoruz ve burada oturmaya eylemi yapacağız" şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından vekiller ile birlikte bekleyen kalabalık ellerindeki karanfilleri İstiklal Caddesi’nin girişine bırakarak oturma eylemi düzenledi. 15 dakikalık eylemin ardından kalabalık alkışlarla Mimarlar Odası’na gittiler.

BARİKAT KURUP CADDEYİ KAPATTILAR

Beyoğlu Örnektepe Mahallesi’nde yüzleri maskeli bir grup cadde üzerine barikat kurup, barikatı ateşe verdi. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği devam ederken, Örnektepe Mahallesi’nde yüzleri maskeli bir grup Etibank Caddesi üzerine çöp konteynerleri ve banklarla barikat kurup, barikatı ateşe verdi. Sloganlar atarak caddeyi trafiğe kapatan eylemcilerin bekleyişi devam ediyor.

TAKSİM'DE GAZETECİLERE POLİS MÜDAHALESİ

Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Polisin göstericileri gözaltına alması sırasında bazı vatandaşlar gözlatına alınan kişileri polisin elinden almaya çalıştı. Bu sırada görüntü almak isteyen kalabalık bir basın grubuna sivil ve çevik kuvet polisleri müdahale etti. Basın mensupları, fotomuhabirleri ve kameramanlar kalkanlarla uzaklaştırıldı. Arbede sırasında bir basın mensubu kolundan yaralandı. Yaralı gazeteci arkadaşları tarafından hastaneye götürüldü.

GAZİ MAHALLESİ'NDE POLİS MÜDAHALESİ

Hatay’da Ahmet Atakan’ın hayatını kaybetmesini protesto etmek isteyen bir grup, Sultangazi İsmet Paşa Caddesi'nde eylem yaptı. Çöp konteynerlerini devirip barikat kuran ve barikatı ateşe veren kalabalık, Gazi Mahallesi İsmet Paşa Caddesini trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis biber gazı ve tazyikli su ile yüzleri maskeli gruba müdahale etti. Polisin müdahalesine göstericiler molotof, taş ve şişe atarak karşılık verdi. Cadde üzerinde polis-eylemci çatışması devam ediyor.

dha

Haberin Tamamı İçin:

Binlerce Kişi Ahmet Atakan İçin Eylem Yaptı

Gece boyunca Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği yer yer sabaha kadar devam etti

Gece boyunca Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği yer yer sabaha kadar devam etti.

Hatay’daki Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) eylemlerinde düşerek hayatını kaybeden Ahmet Atakan için birçok şehirde gösteri düzenlendi. Taksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla yapılan gösterilerde, Taksim’de 26 kişi gözaltına alındı. Gözaltıları görüntülemek isteyen gazetecilere sivil ve çevik kuvvet ekipleri kalkanla müdahale etti.

Ahmet Atakan’ın ölümü birçok şehirde düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Taksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan çağrıyla Taksim Meydanı’nda dün saat 19.00’da Hatay’daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için karanfilli anma ve basın açıklaması yapılacağını duyurdu. Bunun üzerine polis dün akşamdan itibaren güvenlik önlemi alarak Gezi Parkı, Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı’nı yaya trafiğine kapattı. İstiklal Caddesi girişinde de önlem alan polis, ellerinde karanfillerle bekleyen yaklaşık 50 kişilik grubun sloganlar atması üzerine kol kola girerek müdahale etti.

Gece boyunca Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği yer yer sabaha kadar devam etti.

İstiklal Caddesi’nde biber gazı

Bu sırada ellerinde “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “AKP’den hesap soracağız” yazılı pankart taşıyan binlerce kişi sloganlar eşliğinde polis ekiplerine havai fişek attı. Çevik kuvvet polisleri eylemcilere biber gazı ile karşılık verdi. Ara sokaklara atılan yoğun biber gazı nedeniyle bazı vatandaşların nefes almakta zorlandı.

Vali Mutlu: Marjinal gruplara polis zaman zaman müdahale ediyor

Twitter hesabından paylaşımda bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Sayıları 2 bine ulaşmayan marjinal örgüt mensuplarının İstiklal Caddesi'ndeki eylemlerine polisimiz zaman zaman müdahale etmektedir" diyerek, "Bazı yayın organlarında, bu eylemleri yaygın ve güçlü gösterme propagandalarına itibar edilmemesi ve halkımızın emin olmasını dilerim" diye yazdı.

Vekillerden oturma eylemi

Eyleme destek veren CHP’li milletvekilleri Müslim Sarı ve Melda Okur ile BDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel, vatandaşlarla birlikte basın açıklaması yapmak için meydana girmek istedi.

Polisin izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan grup adına konuşan Taksim Dayanışması üyelerinden Yüksek Mimar Mühendis Mücella Yapıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu eleştirerek “Buradaki şiddet bitene kadar açıklama yapmayacağız. Elimizde sadece karanfil var. Çıplağız, sadece bir sayfalık açıklamamızdan korkuyorlar" dedi.

Levent Tüzel müdahaleyi eleştirerek “22 yaşındaki Ahmet’in bir kez daha polis fişeği ile öldürülmesini lanetliyoruz. Polis şiddetini protesto etmek isteyenlere daha çok polis şiddet uyguluyor. Bu şiddet giderek artacak. Burada açıklama yapılmasına izin verilmiyor. Vali bey ile görüştük Taksim Meydanı’nın gösterilere açık olmadığını söyledi. İstanbul’un hiçbir meydanı düşünce açıklamaya yasaklanmamalı" diye konuştu.

CHP’li milletvekili Müslim Sarı ise Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun meydanda açıklama yapmak için sadece vekillere izin verdiğini söyleyerek “Biz halkımızla beraber açıklama yapmak istiyoruz. Bu teklifi kabul etmiyoruz. Bu nedenle açıklamayı da yapmıyoruz ve burada oturmaya eylemi yapacağız" şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından vekiller ile birlikte bekleyen kalabalık ellerindeki karanfilleri İstiklal Caddesi’nin girişine bırakarak oturma eylemi düzenledi. 15 dakikalık eylemin ardından kalabalık alkışlarla Mimarlar Odası’na gittiler.

Barikat kurup caddeyi kapattılar

Beyoğlu Örnektepe Mahallesi’nde yüzleri maskeli bir grup cadde üzerine barikat kurup, barikatı ateşe verdi. Örnektepe Mahallesi’nde yüzleri maskeli bir grup Etibank Caddesi üzerine çöp konteynerleri ve banklarla barikat kurup, barikatı ateşe verdi.

Taksim'de gazetecilere polis müdahalesi

Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Polisin göstericileri gözaltına alması sırasında bazı vatandaşlar gözaltına alınan kişileri polisin elinden almaya çalıştı. Bu sırada görüntü almak isteyen kalabalık bir basın grubuna sivil ve çevik kuvvet polisleri müdahale etti.

Basın mensupları, foto muhabirleri ve kameramanlar kalkanlarla uzaklaştırıldı. Arbede sırasında bir basın mensubu kolundan yaralandı. Yaralı gazeteci arkadaşları tarafından hastaneye götürüldü.

Milli maça biber gazı arası

Taksim’deki olaylar Ümit Milli Takım'ın İsveç'le oynadığı 2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri maçını da etkiledi.

Polisin, protestolarda kullandığı gaz, rüzgarın etkisiyle Kasımpaşa'daki Recep Tayyip Erdoğan Stadı'na ulaşınca, oyuncular etkilendi.

Bunun üzerine hakem maça ara verdi. İki takım futbolcuları soyunma odasına giderken, yaklaşık 1.5 saatlik aranın ardından maç, kaldığı yerden devam etti.

Kaptandan eylemcilere anons: Binmeyin batarız

İstanbul'da Kadıköy'den Karaköy'e geçmek isteyen kalabalık grubu şehir hatları vapuru kaptanı uyardı.

Taksim'e geçmek isteyen bin kişiden gazla kalabalık grup, şehirhatları vapuruna yönelince vapur kaptanı '1200'den fazla kişi binmesin batarız' diye yolcuları uyardı. Vapur daha sonra yolcusunu alarak Karaköy'e doğru hareket etti. Kadıköy'de iskelede kalanlar ise çarşıya doğru yürüyüşe geçti.

Gazi Mahallesi'nde polis müdahalesi

Sultangazi İsmet Paşa Caddesi'nde eylemler yapıldı. Çöp konteynerlerini devirip barikat kuran ve barikatı ateşe veren kalabalık, Gazi Mahallesi İsmet Paşa Caddesi’ni trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis biber gazı ve tazyikli su ile yüzleri maskeli gruba müdahale etti. Polisin müdahalesine göstericiler molotof, taş ve şişe atarak karşılık verdi. Cadde üzerinde polis-eylemci çatışması devam ediyor.

Kadıköy'de de polis şiddeti

Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek isteyen ve 23.30’da Boğa’da toplananlara gaz bombalarıyla müdahale etti.

Ahmet Atakan’ı anmak isteyen kitle saat 23.30’da Boğa’da toplandı. Buradan yürüyüşe geçenlerin yolu Söğütlüçeşme Metrobüs durağında polis tarafından kesildi.

Polisin gaz bombalarıyla kitleye müdahale etmesi üzerine insanlar ara sokaklara dağıldı. Polis müdahalesi saat 00.30 itibari ile Bahariye'ye sıçradı. Olaylar sabah saatlerine kadar devam etti.

Hatay'da Atakan'ın cenazesinin ardından polis müdahalesi

Hatay'da dün akşam Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) eyleme destek için düzenlenen gösteride yaşamını yitiren 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın bugün öğleden sonra toprağa verilmesinin ardından olaylar çıktı. Atakan’ı polisin öldürdüğünü ileri sürerek yürüyüş yapan 1000 kişilik gruba polis tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Müdahale sırasında grubun arasında bulunan CHP milletvekilleri de, tazyikli su ve gaz bombalarının hedefi oldu.

Ahmet Atakan’ın Çekmece Beldesi’ndeki cenaze töreninin ardından toplanan kalabalık grup, Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Armutlu Mahallesi’nde toplanan ve Gündüz Caddesi boyunca yürüyen grubun önüne barikat kuran polis, ’dağılın’ uyarısında bulundu. Grubun yürüyüşü sürdürmesi üzerine polis, tazyikli su ve gaz bombası kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

Bu sırada, yürüyen grubun arasında bulunan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu, Hasan Akgöl ve Refik Eryılmaz da, tazyikli su ve gaz bombalarının arasında kaldı.

Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Osmaniye’den gelen ekiplerle de takviye edilen polisin tazyikli su gaz bombalarıyla müdahalesiyle yürüyüş yapan gruptakiler ara sokaklara dağıldı.

Polisin sert müdahalesi karşısında ara sokaklara dağılan grup bir süre sonra yeniden toplandı. Gündüz Caddesi’nde polis müdahalesine karşı çöp konteynerleri ile barikat kuran grup, araç lastiklerini ateşe verdi.

Polis, göstericilerin yeniden yürüyüşe geçmesi ihtimali üzerine bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Bu sırada polis yetkilileri ile bazı göstericiler ve milletvekilleri arasında sert tartışmalar oldu.

Kızılay Meydanı da kapatıldı

"AKP faşizmi Ahmet Atakan’ı aramızdan aldı. Ahmet Atakan için sokağa çıkıyoruz" sloganıyla sosyal medya üzerinde örgütlenen gruplar toplanmalar için 9 ayrı güzergah belirlediler. Kızılay Meydanı’na göstercileri sokmak istemeyen polis de şimdiden önlem almaya başladı.. Kızılay Meydanı’na çıkan birçok yola TOMA ve akrepler konuşlandırıldı. Başbakanlık Merkez Binanın etrafı da polis barikatlarıyla çevrildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki tüm Çevik Kuvvet polisi mesaiye çağrıldı. Başta Güvenlik Şube olmak üzere birçok şubeden de destek alındı. Bir polis helikopteri de havadan denetim için hazır bekletiliyor.

Eylemciler Eskişehir'de Tren Durdurdu

Göstericiler, Üniversite Caddesi Haller Gençlik Merkezi karşısında bulunan tren hemzemin geçidine yürüyerek oturma eylemi yaptı. Grup, yolu araç ve demiryolunu trafiğe kapattı. Gruptakilerden bazıları raylara yattı. Gelen bir yük treni, grubu görünce durdu. Grubun eylem devam ediyor.

Twitter’da sahte hesaptan provokasyon

Hatay’daki olaylar sırasında Ahmet Atakan isimli gencin hayatını kaybetmesinin ardından yükselen hassasiyeti provoke etmek isteyen bazı gruplar Twitter’da sahte bir ölüm haberleri yaydı.

Twitter’da bazı kullanıcılar Hatay’da Aycan Karaali isimli bir gencin polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurulduğu, komaya girdiği ve ameliyata alındığı iddia etti.

Bazı televizyon kanalları da haberi yayınladı. “Armutlu'da yaralanan, beyin kanaması geçiren Aycan Karaali’nin kafasında 5 çatlak var” "Beyin ameliyatına alınan Aycan Karaali'nin kalbi ameliyatta iki defa durdu. Durumu ciddiyetini koruyor" haberleri kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulan konu oldu.

Twitter’da “Aycan Karaali” ve “#DirenAycan” başlıkları altında yaralı olduğu iddia edilen kişi için mesajlar paylaşıldı. Ancak saatler süren tartışmaların ardından Hatay’da böyle bir kişi olmadığı ortaya çıktı. Twitter ve Facebook’taki Aycan Karaali isimli bazı kişiler mesajlarla yaralı kişinin kendileri olmadığını açıkladı.

Twitter’daki yalan haberin, Aycan Karaali isimli bir kullanıcının hesabından, arkadaşı olduğunu iddia eden kişi tarafından atılan twitlerle yayıldığı ortaya çıktı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'de 'Ahmet' Protestosu

Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek isteyenlere polis birçok ilde müdahale etti.

Hatay'da hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından eylem yapmak isteyen gruba polis müdahale etti

Atakan'ın cenaze töreninin ardından bazı gruplar, Uğur Mumcu Alanı'nda toplandı. Armutlu Caddesi girişine kadar yürüyen grup, buradan Gündüz Caddesi'ne geçmek istedi. Polisin ikazlarına rağmen caddeye girmekte ısrar eden gruba polis müdahale etti.

Ara sokaklara kaçan grup, çöp kutularını yakarak barikat kurdu. Polise taş, sopa, ve havai fişek atan gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

Olaylar gece boyunca sürdü

Hatay'da ölen Ahmet Atakan'ı anmak için Akkapı Mahallesi'nden Atatürk Parkı'na yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Sloganlar atarak yürüyen grubun önü Şıh Cemil Caddesi sonunda polis tarafından kesildi. Polis, grubun daha ileriye gitmesine izin vermezken, grubun önde gelenleriyle polis arasında pazarlıklar yaşandı. Bu sırada Güvenlik Şube Müdürü Mithat Kırıcı, başına isabet eden bir taş nedeniyle yaralandı.

Kırıcı, meslektaşları tarafından Adana TOKİ Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Pazarlıkların sonuçlar kalması ve grubun taş atması üzerine, polis tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale üzerine grup Şıh Cemil Caddesi üzerinden Akkapı Mahallesi'nin içlerine doğru geri çekilirken cadde üzerine barikat kurup ateş yaktı. TOMA'lar kurulan barikatları yıkarken ateşleri tazyikli suyla söndürdü

Müdahale sonrası maç keyfi

Müdahalenin ardından Şıh Cemil Caddesi girişine çekilen polis ekipleri, akrep tabir edilen aracın üzerine koydukları cep telefonundan Romanya-Türkiye futbol karşılaşmasını izlediler. Zaman zaman heyecanlı dakikalar yaşayan polisler gol sonrası da sevinç yaşadılar.

Vali Coş yaralı polis müdürünü ziyaret etti

Adana TOKİ Numune Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Güvenlik Şube Müdürü Mithat Kırıcı'yı Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ziyaret etti. Yaralı Kırıcı'ya çiçek veren Vali Coş, toplumsal barış adına huzur adına güvenlik adına menfur bir saldırı olduğunu söyleyerek, "Yasa dışı gösteri yapmak isteyen bir kitleyle diyalog halindeyken değerli müdürümüzün başına sert bir cisim atılarak yaralanmasına neden olundu. Bunlar hoş manzaralar değil ve bugün müdür beyin yaralanmasında sonra yapılan araştırmada sözde demokratik hak isteyen göstericilerin üzerlerinde atılmaya hazır iki adet molotof kokteyli de yakalanmıştır. Bu da göstermektedir ki göstericiler barışçıl amaçla değil şiddete başvurmaya yakıp yıkmaya toplumsal huzuru bozmaya odaklanmış bir takım insanların yörüngesinde hareket etmektedirler. Muhalif olsun hangi düşüncede olursa olsun söylemlerini kamuoyuna intikal ettirmek isterlerse toplantı ve yürüyüş yasasının öngördüğü çerçevede gerekli usulleri kullanmak suretiyle Adana'mızda her zaman toplantı yapmalarına kolaylık sağlanmıştır" diye konuştu.

Denizli

Denizli'de Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için toplanan gruba polis müdahale edince olaylar yaşandı. Başına sopayla vurulan bir polis yaralanırken, iki eylemci gözaltına alındı.

İzmir

İzmir'de yaklaşık 3 bin kişi, Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yürüyüş yaptı. Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 3 bin kişi daha sonra Basmane Maydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak için yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Bulvarı'nda trafik şeridini kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmedi. Bazı apartlanlardan balkonlara çıkanların alkışlı destek verdiği görüldü.

Zonguldak

Ahmet Atakan'ın yaşamını yitirmesinin ardından Zonguldak'ta bir araya gelen yaklaşık 70 kişilik grup protestoda bulundu. Madenci Anıtı önünde toplanan, aralarında TGB, İşçi Partisi, CHP Gençlik Kolları, TKP ve Bülent Ecevit Üniversitesi Öğrenci Kollektifi üyelerinin yer aldığı grup, Hatay'da yaşamını yitiren Ahmet Atakan için saygı duruşunda bulundu. Kalabalık, basın açıklamasının ardından yanlarında getirdikleri 3 ampulu yere atarak kırdı. Grup daha sonra Gazipaşa Caddesi'ni takiben Valilik önüne kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında cadde araç trafiğine kapanırken, caddenin bir şeridini ulaşıma açık tutmaya çalışan polis ile eylemciler arasında tartışmalar yaşandı. Kalabalık, Valilik önünde bir süre daha slogan atarak dağıldı.

Eskişehir

Eskişehir'de Hatay'da hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto eden yaklaşık bin kişilik grup, yürüyüş yaptı. Göstericiler, Üniversite Caddesi Haller Gençlik Merkezi karşısında bulunan tren hemzemin geçidine yürüyerek oturma eylemi yaptı. Grup, yolu araç ve demiryolunu trafiğe kapattı. Gruptakilerden bazıları raylara yattı. Gelen bir yük treni, grubu görünce durdu. Grubun eylem devam ediyor.

Mersin

Merkez Yenişehir ilçesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, Barış Meydanı'na doğru ellerinden pankartlarla sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Barış Meydanı'na gelen grup, 'Katil polis', 'Bunun hesabı sorulacak' ve 'Hükümet istifa' sloganları atmaya devam etti. Grup, buradan tekrar yürüyüşe geçmek isteyince yürüyüşe izin vermeyen polis ile eylemciler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Bu arada grup tekrar yürüyüşe geçmek istediği sırada çevik kuvvet polisleri cop kullanarak grubu dağıttı. Olaylar sırasında 8 kişi polis tarafından göz altına alındı.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de gazetecilere sert müdahale ( Fotoğraftaki gazeteci Ali Acar)

Türkiye Ahmet Atakan İçin Ayağa Kalktı

Hatay'da hayatını kaybeden 22 yaşındaki Ahmet Atakan için yurdun dört bir yanında protesto yürüyüşü düzenlendi.

İSTİKLAL CADDESİ'NDE BİBER GAZI

Bu sırada ellerinde “Ahmet Atakan ölümsüzdür. AKP’den hesap soracağız” yazılı pankart taşıyan yaklaşık bin kişilik grup sloganlar eşliğinde polis ekiplerine havai fişek attı. Havaiş fişekli saldırının bitmesinin ardından çevik kuvvet polisleri eylemcilere biber gazı ile karşılık verdi. Ara sokaklara atılan yoğun biber gazı nedeniyle bazı vatandaşların nefes almakta zorlandı.

VEKİLLERDEN OTURMA EYLEMİ

Eyleme destek veren CHP’li milletvekilleri Müslim Sarı ve Melda Okur ile BDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel, vatandaşlarla birlikte basın açıklaması yapmak için meydana girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan grup adına konuşan Taksim Dayanışması üyelerinden Yüksek Mimar Mühendis Mücella Yapıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu eleştirerek “Buradaki şiddet bitene kadar açıklama yapmayacağız. Elimizde sadece karanfil var. Çıplağız, sadece bir sayfalık açıklamamızdan korkuyorlar” dedi.

Levent Tüzel müdahaleyi eleştirerek “22 yaşındaki Ahmet’in bir kez daha polis fişeği ile öldürülmesini lanetliyoruz. Polis şiddetini protesto etmek isteyenlere daha çok polis şiddet uyguluyor. Bu şiddet giderek artacak. Burada açıklama yapılmasına izin verilmiyor. Vali bey ile görüştük Taksim Meydanı’nın gösterilere açık olmadığını söyledi. İstanbul’un hiçbir meydanı düşünce açıklamaya yasaklanmamalı” diye konuştu.

CHP’li milletvekili Müslim Sarı ise Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun meydanda açıklama yapmak için sadece vekillere izin verdiğini söyleyerek “Biz halkımızla beraber açıklama yapmak istiyoruz. Bu teklifi kabul etmiyoruz. Bu nedenle açıklamayı da yapmıyoruz ve burada oturmaya eylemi yapacağız” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından vekiller ile birlikte bekleyen kalabalık ellerindeki karanfilleri İstiklal Caddesi’nin girişine bırakarak oturma eylemi düzenledi. 15 dakikalık eylemin ardından kalabalık alkışlarla Mimarlar Odası’na gittiler.

MAÇA BİBER GAZI ARASI

Yoğun gaz kullanımı nedeniyle Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda Türkiye ile İsveç U21 takımları arasında oynanan 2015 UEFA Avrupa Şampiyonası 7’nci Grup mücadelesi 22’nci dakikasında hakem tarafından durduruldu. Futbolcular biber gazından etkilenmemek için ağızlarını ve gözlerini formalarıyla kapattıktan sonra soyunma odasına kaçtılar. Maç saat 21.00’dan itibaren kaldığı yerden devam etti.

ANKARA'DA ÖLEN AHMET ATAKAN İÇİN PROTESTO GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ

HATAY'da hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için Kızılay Meydanı'nda toplanan kalabalığa polis müdahale etti.

'Polis Şiddetine Son' pankartı açarak yüreyen grup, meydanı trafiğe kapattı. Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba, güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polis, Kızılay'daki göstericileri dağıttıktan sonra, Sakarya Caddesi'ndeki ara sokaklara dağılan göstericilere de müdahalede bulunmaya devam etti. Polisin müdahalesinden eylemcilerin yanısıra vatandaşlar da etkilendi.

İZMİR'DE AHMET ATAKAN İÇİN PROTESTO

İZMİR’de yaklaşık 3 bin kişi, Hatay’daki ODTÜ destek yürüyüşünde 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek için yürüyüş yaptı.

Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 3 bin kişi daha sonra Basmane Maydanı’ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak için yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Bulvarı’nda trafik şeridini kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmedi. Bazı apartlanlardan balkonlara çıkanların alkışlı destek verdiği görüldü. En önde kendilerine 'Şehir bandosu' adını veren amatör bando grubunun olduğu kalabalık, 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Ahmet’in katili AKP', 'Ahmet’in katili AKP’nin polisi' sloganları attı. Polis, grubun Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı’na ulaşmasını engellemek için Basmane Meydanı girişinde TOMA araçlarıyla barikat kurdu.

MÜDAHALEDEN SONRA GERİ ÇEKİLDİLER

Basmane Meydanı’nda polisle göstericiler arasında uzun süre olaylar yaşandı. Polis TOMA araçlarıyla göstericilere su sıkarken protestocular da çevreden topladıkları banklarla barikat oluşturup, taş attı. Bir süre sonra polis önde TOMA araçları arkasında çevik kuvvet ekipleriyle harekete geçti. Göstereciler Gazi Bulvarı üzerinden önce itfaiye kavşağına ardından 2'nci Kordon’a çekildi. Bu sırada bazı göstereciler polise taş atarken, trafik levhalarını kırdı. Polisin sıktığı yoğun gazdan çevrede bulunanlar ve sivil gaz maskesi takmayan sivil polisler de olumsuz etkilendi.

Öte yandan çevik kuvvetin arkasında görev yapan ve önceki eylemlerde sopayla müdahale ettikleri için eleştirilen sivil polislerin bu kez polis yeleği giydiği ve cop taşıdıkları dikkat çekti. Göstericiler önce Cumhuriyet Meydanı oradan da ikinci Kordon’dan eyleme başladıkları Gündoğdu Meydanı’na kadar çekildi. Göstericiler burada ateş yakıp beklemeye geçerken polis de müdahale etmedi.

DENİZLİ’DE AHMET ATAKAN GERGİNLİĞİ

DENİZLİ’de, Hatay’daki ODTÜ'ye destek yürüyüşünde 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek için toplanan gruba polis müdahale edince olaylar yaşandı. Başına sopayla vurulan bir polis yaralanırken, iki eylemci gözaltına alındı.

'Diren Denizli' isimli yaklaşık 200 kişilik bir grup, saat 19.30 sıralarında Çınar Meydanı’nda eylem yaptı. Hatay’da öldürülen Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto eden grup sık sık, 'Ahmetler ölmekle bitmez', 'Ağlama anne evlatların burada' sloganları attı. Grup, basın açıklamasının ardından Çınar Meydanı’ndan Gazi Bulvarı’na yürüyüşe geçmek isteyince polis müdahale etti. Denizli Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, gruba basın açıklaması ve eylem yapabileceklerini, ancak yürümelerine izin verilmeyeceğini bildirdi. Bu sırada, ısrarla yürümek isteyen gruba polis, biber gazı sıktı. Eylemcilerden 3 kişi, elindeki pankartın sopası ile Denizli Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’nde görevli komiser Süleyman Bıyık’ın başına vurdu. Ardından da tekme ve tokatla saldırınca yere düşen polis yaralandı. Denizli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan komiser Bıyık, tedaviye alındı. Polis, olayın ardından iki kişiyi gözaltına aldı. Grup, gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar eylemi sürdüreceklerini bildirdi. Gözaltına alınan eylemciler ifadelerinin ardından serbest bırakılınca grup dağıldı.

AHMET ATAKAN'IN ÖLÜMÜ BURSA'DA PROTESTO EDİLDİ

HATAY’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) protestolara destek vermek ve 'Gezi Parkı' eylemlerinde yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in faillerinin bulunması için yapılan gösteriler sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümü, Bursa'da protesto edildi. Yaklaşık 200 kişilik grup akşam saatlerinde Setbaşı Köprüsü'nde toplandı. Kalabalık pankartlarla ilk olarak Atatürk Caddesine yürüdü. Burada, 'Ahmet ölümsüzdür', 'Polis simit sat onurunla yaşa', Her yer Taksim her yer direniş' sloganları atan grup caddenin iki şeridini trafiğe kapattı. Daha sonra 200 kişilik kalabalık İnönü Caddesini kullanarak Ak Parti İl Başkanlığı önüne geldi. Burada geniş güvenlik önlemi alan polislerle karşılaşan grup bir süre slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

ANTALYA AHMET ATAKAN İÇİN YÜRÜDÜ

HATAY’da ODTÜ eylemlerine destek için düzenlenen gösteride ölen Ahmet Atakan için Antalya’da yaklaşık 2 bin kişi yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’na gelen grup, hükümet istifa sloganları attı.

Aydın Kanza Parkı’nda saat 19.00 sıralarında toplanan grup Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 2 bin kişiden oluşan grup Ahmet Atakan’ın ölümünü sloganlarla protesto etti. Güllük Caddesi’nden geçen gruba, apartmanlardan da destek sloganları geldi. 'Bu daha başlangıç’, 'Ahmet’in hesabı sorulacak’, 'Hükümet istifa’ sloganları atan grup, Cumhuriyet Meydanı’na girmeden önce Antalya Valiliği önüne geldi. Burada polisin önlem alması üzerine grup yönünü Cumhuriyet Meydanı’na çevirdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda grup adına yapılan basın açıklamasında, “Polis baskısı bir can daha aldı. Tayyip Erdoğan polis için 'Canla başla çalıştılar' demişti. O destek bir canımızı daha aldı. Tayyip Erdoğan halkına karşı bir savaş hükümetidir. Hatay’da 3 canın alınmasının sebebi Tayyip Erdoğan’ın Suriye’deki savaşı Türkiye’ye taşımasıdır” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından bir süre Atatürk Heykeli önünde oturmaya eylemi yapan grup daha sonra Ak Parti İl Binası’na doğru yürüyüşe geçti.

ANTALYA’DAKİ EYLEME POLİS MÜDAHALE ETTİ

Hatay’daki eylemlerde yaşamını yitiren Ahmet Atakan için Antalya’da eylem yapan gruptan ayrılan 50- 60 kişi, Çevreyolu üzerinde bulunan AK Parti İl Binası’na yürüdü. Ara sokaklardan slogan atarak yürüyen grup, Kepez İlçesi Gazi Bulvarı’ndaki AK Parti İl Binası’na yakın bir noktada durdu. Ara sokaklarda ateş yakan grup, ardından da yol üzerindeki çöp konteynırlarıyla barikat kurdu.

TOMA’LARLA MÜDAHALE EDİLDİ

Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler çevrede önlem alırken, gruba birkaç kez dağılmaları uyarısında bulunuldu. Uyarıları dikkate almayan grup, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve polis ekiplerini taşlamaya başladı. Polis bir süre sonra TOMA’larla gruba tazyikli su sıkarak müdahalede bulundu. Bu sırada gruptan bazıları ‘Ahmet Atakan'ın Hesabını Soracağız’ yazılı pankart açtı.

GAZ BOMBALI MÜDAHALE

Uyarılara rağmen dağılmayan gruba, polis gaz bombaları ile müdahalede bulundu. Ara sokaklara dağılan gruba polisin müdahalesi devam ediyor.

VATANDAŞ LİNÇ ETMEK İSTEDİ

Çallı semtindeki Vatan Kavşağı etrafında yoğunlaşan eylem sırasında TOMA aracını taşlayan bir eylemciye tepki gösteren çevredeki vatandaşlar, eylemciye linç girişiminde bulundu. Eylemci, öfkeli vatandaşların elinden kendini zor kurtardı. Yaşanan olay sonrası eylemci grup bir süre vatandaşları da taşladı.

EYLEMCİLER DAĞILDI

Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayıp Ak Parti binası önünde bir süre eylemlerine devam eden grup, polisin gaz bombası, TOMA ve panzerlerle yaptığı müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı. Güvenlik Mahallesi’ndeki, bir bankanın camını kırarak hasar veren eylemciler, kaldırım taşlarını sökerek yolları kapattı. Eylemci grup daha sonra ara sokaklarda kayboldu. Eylemcilerin dağılması üzerine Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de normale döndü.

Olaylar sırasında araç trafiğine kapatılan Gazi Bulvarı yeniden açıldı. Eylemcilerin yollara kurduğu barikatlar da dozerlerle temizlendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri ile Kepez Belediyesi’ne bağlı sulama araçları ise eylemcilerin yaktığı çöp konteynırlarına müdahale ederek söndürdü.

HATAY'A DESTEK YÜRÜYÜŞÜ

ADANA'da yaklaşık 300 kişi, Hatay'da ölen Ahmet Atakan için yürüyüş yaptı.

Sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği yürüyüş, 5 Ocak Meydanı'nda başladı. Üzerinde Hataylı ölen gençlerin fotoğraflarının yanı sıra 'Faşizme ve polis terörüne teslim olmayacağız' yazılı pankart açan grup, 'Hatay halkı yalnız değildir' sloganı atarak yürüyüşe geçti. Hükümet aleyhine de slogan atan eylemciler, Çakmak Caddesi ve Atatürk Bulvarı'nı takip ederek Atatürk Parkı'na kadar yürüdü. Parkta bekleyenler tarafından alkışlarla karşılanan eylemciler, burada ortak basın açıklaması yaptı. Tertip komitesi adına açıklamayı okuyan Güven Boğa, "Halka yönelik saldırılar biran önce son bulmalıdır. Kolluk güçleri meydanlardan geri çekilmeli, saldırıların sorumluları yargılanmak üzere görevden el çektirilmelidir. Olayların siyasi sorumlusu Başbakan Erdoğan ve AKP hükümetidir. Başbakan ve hükümet halktan özür dilemeli ve istifa etmelidir" dedi. Grup, Atatürk Parkı'nda beklemeye devam ediyor.

MUM YAKIP ANDILAR

Hatay'da ölen Ahmet Atakan'ı anmak için Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan onlarca kişi, mumlar yakıp barış simgesi oluşturdu. Gezi Parkı eylemlerinde ölenleri ve Ahmet Atakan'ı anmak için saygı duruşunda bulunarak hükümet aleyhine slogan atan grup, bir süre marşlar okudu. Gruptakilerden bazılarının ağladığı görüldü. Polisin müdahale etmediği grubun park içinde bekleyişi sürüyor.

YÜRÜYÜŞE POLİS MÜDAHALESİ

Hatay'da ölen Ahmet Atakan'ı anmak için Akkapı Mahallesi'nden Atatürk Parkı'na yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Sloganlar atarak yürüyen grubun önü Şıh Cemil Caddesi sonunda polis tarafından kesildi. Grubun daha ileriye gitmesine izin vermeyen polis, temsilcilerle görüştü. Bu sırada Güvenlik Şube Müdürü Mithat Kırıcı, başına isabet eden bir taş nedeniyle yaralandı. Kırıcı, meslektaşları tarafından Adana TOKİ Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Görüşmeden sonuç alınamaması ve grubun taş atması üzerine, polis tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale üzerine eylemciler Şıh Cemil Caddesi üzerinden Akkapı Mahallesi'nin içlerine doğru geri çekilirken cadde üzerine barikat kurup ateş yaktı. TOMA'lar kurulan barikatları yıkarken ateşleri tazyikli suyla söndürdü

MÜDAHALE SONRASI MAÇ KEYFİ

Müdahalenin ardından Şuh Cemil Caddesi girişine çekilen polis ekipleri, akrep tabir edilen aracın üzerine koydukları cep telefonundan Romanya-Türkiye futbol karşılaşmasını izlediler. Zaman zaman heyecanlı dakikalar yaşayan polisler gol sonrası da sevinç yaşadılar.

VALİ COŞ YARALI POLİS MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ

Adana TOKİ Numune Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Güvenlik Şube Müdürü Mithat Kırıcı'yı Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ziyaret etti. Yaralı Kırıcı'ya çiçek veren Vali Coş, toplumsal barış adına huzur adına güvenlik adına menfur bir saldırı olduğunu söyleyerek, "Yasa dışı gösteri yapmak isteyen bir kitleyle diyalog halindeyken değerli müdürümüzün başına sert bir cisim atılarak yaralanmasına neden olundu. Bunlar hoş manzaralar değil ve bugün müdür beyin yaralanmasından sonra yapılan araştırmada sözde demokratik hak isteyen göstericilerin üzerlerinde atılmaya hazır iki adet molotof kokteyli de yakalanmıştır. Bu da göstermektedir ki göstericiler barışçıl amaçla değil şiddete başvurmaya yakıp yıkmaya toplumsal huzuru bozmaya odaklanmış bir takım insanların yörüngesinde hareket etmektedirler. Muhalif olsun hangi düşüncede olursa olsun söylemlerini kamuoyuna intikal ettirmek isterlerse toplantı ve yürüyüş yasasının öngördüğü çerçevede gerekli usulleri kullanmak suretiyle Adana'mızda her zaman toplantı yapmalarına kolaylık sağlanmıştır" diye konuştu.

TGB, AHMET ATAKAN'IN ÖLÜMÜYLE AK PARTİ'Yİ SUÇLADI

TÜRKİYE Gençlik Birliği (TGB) Kayseri şubesi Hatay’da meydana gelen gösteriler sırasında Ahmet Atakan’ın hayatını kaybetmesi nedeniyle Ak Parti’yi protesto etti.

Cumhuriyet meydanında toplanan yaklaşık 20 kişilik grup adına konuşan TGB il yöneticisi Burak Gürler, Ahmet Atakan’ın hayatını kaybetmesiyle Ak Parti iktidarının eline kan bulaştığını belirtti. Gemilerin artık yakıldığının altını çizen Burak Gürler, "Ülkemizde ağır bir diktatörlük uygulanmaktadır. Mısır ve Suriye halkına saldıran ve savaş planları yapan Ak Parti, esasında kendi zalimliğini gizlemeye çalışıyor. Türk milleti bu yalanları boşa çıkarmakta ve direnmektedir. Ak Partiyi titreten sonbahar geldi" dedi.

'Ahmet Atakan Ölümsüzdür' yazılı pankart arkasında sloganlar atan grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

ZONGULDAK'TA, AHMET ATAKAN PROTESTOSU

HATAY'daki gösterilerde Ahmet Atakan'ın yaşamını yitirmesinin ardından Zonguldak'ta bir araya gelen yaklaşık 70 kişilik grup protestoda bulundu.

Madenci Anıtı önünde toplanan, aralarında TGB, İşçi Partisi, CHP Gençlik Kolları, TKP ve Bülent Ecevit Üniversitesi Öğrenci Kollektifi üyelerinin yer aldığı grup, Hatay'da yaşamını yitiren Ahmet Atakan için saygı duruşunda bulundu. Kalabalık, daha sonra, 'Her yer ODTÜ, her yer direniş', 'Bu daha başlangıç, direnmeye devam', 'Her yer Hatay, her yer direniş' sloganları attı. Grup adına açıklama yapan TGB Zonguldak Şubesi Başkanı Tolga Toy, Ahmet Atakan'ın ölüm haberi ile sarsıldıklarını söyledi. Toy, "Onlar TOMA'larının arkasına saklanıp, halkın kafasına nişan alıp, öldürmeye kalkabilir ve hatta öldürebilirler, ama birer korkak olmaya mahkumlar" dedi.

Kalabalık, basın açıklamasının ardından yanlarında getirdikleri 3 ampulu yere atarak kırdı. Grup daha sonra Gazipaşa Caddesi'ni takiben Valilik önüne kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında cadde araç trafiğine kapanırken, caddenin bir şeridini ulaşıma açık tutmaya çalışan polis ile eylemciler arasında tartışmalar yaşandı. Kalabalık, Valilik önünde bir süre daha slogan atarak dağıldı.

İZMİT'TE YAKLAŞIK 500 KİŞİ AHMET ATAKAN İÇİN YÜRÜDÜ

İZMİT'te Cumhuriyet Parkı'nda toplanan kalabalık bir grup, Hatay'da dün geceki eylem sırasında Ahmet Atakan adlı gencin ölümünü protesto etti.

ODTÜ öğrencilerine destek vermek amacıyla düzenlenen eylemde polisin müdahalesi sırasında sıkılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu öldüğü ileri sürülen Ahmet Atakan'ın resmi bulunan poster de taşıyan yaklaşık 500 kişilik grup bir süre Cumhuriyet Parkı'nda slogan attı. Eylemci grup daha sonra yine aynı posteri taşıyarak, sloganlarla yürüyüşe geçti. Grup, İnönü Caddesini takiben Acısu yokuşundan aşağı inerek yürüyüş yolundan 'İsyan Devrim Özgürlük', 'Hepimiz Ahmet'iz Hepimiz Ali'yiz', 'AKP'nin Polisi Ahmet'in Katili', 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' sloganlarıyla yürümeye devam etti. Protesto yörüşüyü nedeniyle polis Perşembepazarı mevkiinde bulunan Ak Parti binası çevresinde geniş önlem aldı. Eylemciler, bir süre AK Parti İl Binası önünde oturma eylemi yaptı. Daha sonra tekrar sloganlar atarak Cumhuriyet Parkı'na yürüdü.

ÇANAKKALE'DE EYLEMCİLERLE POLİS ARASINDA ARBEDE

ÇANAKKALE'de, Hatay'da yaşanan olayları protesto etmek amacıyla yürüyüş yapan 200 kişilik grup ile AK Parti binası önünde bekleyen Çevik Kuvvet polisi arasında arbede yaşandı. Polisin gazla, eylemcilerin ellerindeki sopalarla müdahale ettiği olaylarda 7 kişi gözaltına alınırken, 3 polis de yaralandı.

Esenler Mahallesi'ndeki Özgürlük Parkı'nda toplanan 200 kişilik grup, pankart açıp yürüyüşe geçti. İzinsiz yapılan yürüyüş nedeniyle polis 2 kilometre boyunca eylemcilerin yanında yürüyüp uyarılarda bulundu. Grup, karayolunu kapatarak yürüyüşünü sürdürdü. Yalı Caddesi'ndeki AK Parti binasına ulaşan grup, burada bekleyen Çevik Kuvvet’e yumurta attıp, ellerinde bayrakların sopalarıyla saldırıda bulundu. Bunun üzerine Çevik Kuvvetin gazlı müdahalesi geldi. Yaşanan arbedede eylemciler arasında kalan Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görevli bir polis memuru da gazdan etkilenip baygınlık geçirdi. Polise ilk müdahaleyi eylemciler arasında yer alan bir doktor yaptı. Olay yerine beklenen ambulans gecikince iyice fenalaşan polis memuru, polis otosuna bindirilerek Çanakkale Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Çevik Kuvvette görevli bir polis memurunun omuzu çıkarken, bir polis memuru da sol kolundan yaralandı.

Çanakkale Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu da olay yerine gelerek gelişmeleri takip etti ve ekipleri yönlendirdi. Güvenlik Şube Müdürü Şafak Özkan, defalarca megafonla gruba, 2911 Sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet ettikleri uyarasında bulunup, dağılmaları istedi. Ancak, eylemciler uzun süre slogan atıp, direndi. 2 saat süren olayların ardından 7 eylemci gözaltına aldı. Diğer eylemciler ise sokak aralarına girerek, dağıldı.

MERSİN'DE HATAY'A DESTEK YÜRÜYÜŞÜ

MERSİN'de geçtiğimiz gün Hatay'ın merkez Antakya İlçesi'nde ODTÜ eylemine destek için düzenlenen gösteride yaşamını yitiren 22 yaşındaki Ahmet Atakan için yürüyüş düzenlendi.

Merkez Yenişehir ilçesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, Barış Meydanı'na doğru ellerinden pankartlarla sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Barış Meydanı'na gelen grup, 'Katil polis', 'Bunun hesabı sorulacak' ve 'Hükümet istifa' sloganları atmaya devam etti. Grup, buradan tekrar yürüyüşe geçmek isteyince yürüyüşe izin vermeyen polis ile eylemciler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Bu arada grup tekrar yürüyüşe geçmek istediği sırada çevik kuvvet polisleri cop kullanarak grubu dağıttı. Olaylar sırasında 8 kişi polis tarafından göz altına alındı.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAltınAnkaraAntalyaAydınBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBiber GazıBursaCihangirCumhuriyet Halk PartisiEskişehirFacebookGezi ParkıHatayHüseyin Avni MutluİstanbulİsveçİzmirKahramanmaraşKasımpaşaKatilKayseriMersinMilli TakımMısırÖğretmenOrta Doğu Teknik ÜniversitesiOsmaniyePolisRecep Tayyip ErdoğanRomanyaSakaryaSavaşSosyal MedyaSuriyeTunceliTürk KızılayıTwitterUEFAfutbololayyumurta
Görüş Bildir