Kadir Topbaş: Topçu Kışlası Böyle Olacak

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Topçu Kışlası Böyle Olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı'na yapılması düşünülen Topçu Kışlası için hazırlanan son perspektif çalışmasını gösterdi. İstanbul'un bir kent müzesi olmadığına ve Topçu Kışlası'nın bu ihtiyacı karşılayacağına vurgu yapan Topbaş, Gezi Parkı için eylem yapanlara çağrıda bulunarak 'Rica ediyorum evlerinize dönün' dedi.

Gezi Parkı'na yapılması düşünülen Topçu Kışlası için hazırlanan son perspektifi çalışmasını gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un bir kent müzesi olmadığına ve Topçu Kışlası'nın bu ihtiyacı karşılayacağını söyledi.

ÇEVRECİLER TEŞEKKÜR ETMEDİ

iPad'inden hazırlanan yeni projeyi göstererek yayalaştırma projesinin tamamlandığında Taksim'in yeşil alanının arttırılacağının altını çizen Topbaş, Cumhuriyet Caddesi'ndeki çalışmalarda 40 cm çapında olan 66 ağacı tekniğine uygun olarak taşıdıklarını hatırlatarak, 'Şimdi Sadabat Parkı'ndalar. Çevreciler gelip bana bu ağaçları yaşattığımız için de teşekkür etmedi' dedi.

YANLIŞ ANLAŞILMA BARIŞI SARSTI

Gezi Parkı'nda bulunan sanatçılar, mimar grupları, iş adamları ve oradaki halkın değişik kesimleriyle görüşmeler yaptığını hatırlatan Topbaş, görüştüğü kişilerin kendisine, 'Biz başlangıçta Topçu Kışlası inşaatının başladığını ve bu yüzden ağaçların kesildiğini zannettik' bilgisini verdiklerini söyledi. Topbaş açıklamasına şöyle devam etti: 'Belediye Meclisimizin oy birliğiyle karar verdiği, halkımıza 6 ay önce ilan ettiğimiz ve başlattığımız bir çalışmanın son bölümüyle ilgili bir yanlış anlaşılmanın sosyal medya tarafından yaygınlaştırılan bir boyuta geldiğini görmekteyiz. Orada tabi ki işin farklı mecralara çekilmekte olduğunu, kent huzurunu ve barışı sarsacak, bizim bütünlüğümüzü zedeleyen amaçlarında olduğunu bilmekteyiz.'

ESNAF CİDDİ ZARAR GÖRDÜ

Yaşanan olaylarda esnafın ciddi zarar gördüğünü dile getiren Başkan Topbaş 'Ben bir İstanbullu ve Belediye Başkanı olarak halkımıza sesleniyorum. Lütfen bunun dozu kaçtı, diğerlerinin işine yaramaya başladı. Maksat hasıl oldu. Lütfen evlerinize dönün, öğrenciler derslerinin başına geçsin çalışanlar işine dönsün. Doğru olanları yapıp anlatmak üzere Topçu Kışlası'nın projelerini Taksim'de sergilemek halkımıza göstereceğiz. Taksim'i daha çok ağaçlandıracağız.'

Rica ediyorum evinize dönün

Yapılan hizmetlerin İstanbul'a bir gelecek hazırlamak adına yapıldığını vurgulayan Topbaş, 'Yönetimlerde olanları geçmişte gördünüz. Şehirler kalıcı, devlet baki, devletin geleceği önemli. Ülkemizin güçlü bir Türkiye olarak dünyada rol oynamaya başladığı süreçte, bunu fırsat bilen çevrelere fırsat vermeyin. Ve Gezi Parkı'nda bulunan kardeşlerimden rica ediyoruz evlerinize dönünüz. Orada durmak ne kadar uzun olursa başkaları tarafından istismar edilme fırsatı o denli artacaktır' dedi.

AVM olması mümkün değil

Topçu Kışlası olarak bahsedilen binanın oturma alanıyla ilgilide bilgi veren Başkan Topbaş şöyle devam etti: 'Topçu Kışlası olarak bilinen bina 7 bin 500 metre kare, ortadaki eski futbol sahası olarak bilinen alanda 3 bin 500 metre kare. Toplamda 11 bin metrekare. Yani yapı alanı 7 bin 500 metre kare. Bunun bir AVM olması zaten mümkün değil. Orada cafeler bir takım ufak tefek hediyelik eşya satan yerler olabileceği kast edilmişti. Gezi Parkı'nda 563 tane ağaç bulunuyor. Topçu Kışlası yapılırken 89'unun taşınması gerekiyor.

Bunlardan 12 tanesinin - üniversiteden alınan raporlar var başka yere taşındığı zaman tutmama ihtimali var.'

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleGezi ParkıİstanbulKadir TopbaşSosyal Medyafutbol
Görüş Bildir