Topbaş: 'İstismar Ediyorlar'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Topbaş: 'İstismar Ediyorlar'

Topbaş: 'İstismar Ediyorlar'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'in düzenlemesiyle ilgili bazı vatandaşların endişeleri olduğunu belirterek, düzenleme bittiğinde herkesin rahatlayacağını söyledi.

Topbaş, bir danışman ve 5 genel müdürü ile birlikte davetli olarak bugün İstanbul’dan Mısır’ın Başkenti Kahire’ye gitti. Atatürk Havalimanı VİP Salonunda Genel Müdürleri ve danışmanıyla basın toplantısı düzenleyen Kadir Topbaş, Kahire gezisi gibi ziyaretlerin ve kentler arasındaki bu tür görüşmelerin ülkelerarası barışa büyük katkı sağlayacağını belirtti. Topbaş, basın toplantısı sırasında daha çok İstanbul’da son günlerde en çok konuşulan Taksim’in trafiğe kapatılması, yeni havalimanı ve Belgrat Ormanlarında inşaat yapacak firmanın ormanlara zarar verip vermeyeceği gibi sorular soruldu.

“TAKSİM BİTİNCE HERKES NE KADAR RAHATLADIK DİYECEK"

İBB Başkanı Kadir Topbaş Taksim ile ilgili olarak düzenleme bittiği zaman herkesin mutlu olacağını belirterek şunları söyledi: “Özellikle Taksim ile ilgili olarak bazı en endişe taşıyan vatandaşlarımız var, sendikalarımız var, veya bilim dünyası temsilcileri var. Biz bunları dikkate alıyoruz. Bazı kesimlerce özellikle sadece muhalefet olsun diye bunu istismar etmeye çalışanlar var. Bize gelen her türlü uyarıyı, basına yansıyan herşeyi mutalaka gözden geçiriyoruz. Çünkü bu kenti emanet olarak aldık. Sağlıklı bir şehir ve dünyanın gıpta ettiği bir şehir haline getirmek zorundayız. Bu güne kadar yaptığımız işler ortada. Kentteki yaşam kalitesi ortada. Yurtdışından gelen yabancı uyruklular olsun Türkiye’nin diğer yerlerinden gelen olsun, İstanbul’daki bu gelişime hayranlıkla ve hayretle bakıyorlar. Hatırlanırsa, tünel yollar ile ilgili adımlar attığımız zaman o dönem bazı çevreler ve akedemisyenler hatta meslektaşlarımız 'yanlış iş' dediler. 'İnsanlar zehirlenecek, yanlış bir proje, yapılmaması lazım' diye ciddi anlamda gündemde yer tuttular ve manşetler gördük. Ama bugün herkes teşekkür ediyor. ' Çok başarılı bir proje' diyorlar. Ve diğerlerine de yapıldığı zamane ekonomiye olan katkısını, zaman açısından katkısını ve kent için çok önemli ulaşım aksı olduğunu söylemekteler. Yani burada hakkımızı iade ediyorlar. Aynı şekilde Taksim’de de inanıyorum ki bu çalışmalar bittikten sonra 'Ne kadar rahatladık' denecek. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Burada Taksim ile Talimhane’yi birbirine bağlayacak birinci etap çalışmaları başladı. Trafik alışkanlıkları var. İkazlarımız var uyarılarımız var Uyarılarımız belki yeterli olmuyor. İnanıyorum ki bu kaos bu sıkıntı geride kalır.

Hatırlanırsa 2004’te göreve geldiğim zaman 2004-2005 yıllarında İstanbul şantiyeye dönmüştü. Kazılmadık yer kalmamıştı. Ciddi endişeler vardı. Bugüne kadar 259 tane alt geçit ve kavşak yaparak trafiği rahatlattığımızı düşünüyorum. Burada da inanıyorum ki bu sıkıntı geride kalacak. Yayalarla ilgili özürlüler ile ilgili zaten bizim öncelikli konumuz herşeyden önce hizmet oluşturmaktır. Şu anda orada bir metro var. Metro ile gelen engelliler ve özürlüler metrodan çıkışlarını nasıl kullanıyorlarsa bunu daha etkin hale getirecek çalışmalarımız da var. Özellikle yaya geçişleri, halkın rahat etmesi, tabii ki toplu taşıma özendirirken bu tarafta her türlü grubun dezavantajlı gruplar başta olmak üzere, kenti en iyi şekilde nasıl kullanabilmeleri için çalışıyoruz. Bunun bilincindeyiz. Bütün yaptığımız çalışmalar ağırlıklı bu anlamdadır. "

DEV HAVALANDIRMALAR OLACAK

Kadir Topbaş Taksim’de eylem yapanların, trafik yer altına indiği zaman çocuk ve yaşlıların egzoz gazından etkileneceğine dair şikayetleri bulunduğu soruları üzerine ise şu yanıtı verdi:

“Şu anda alt geçitleri olan tünelleri olan bir şehirde yaşamaktayız. Hangi tünel de hangi yer altında kim zehirlenmiş sormak lazım? Şehir parkının hemen altında surların dışında da otobüs durağı olan alt geçiti olan bir nokta var. Burası da yıllardan beri çalışmakta. Yani burada 'mundar' demenin hiçbir anlamı yok. Özellikle bizim tünel yollar ile ilgili bu egzozların insanları zehirleyeceği, trafiğin tıkanacağı ve burada çok büyük sorunlar yaşanacağı söylenmişti. Böyle birşey hiç gerçekleşmedi. Şimdi Taksim’de de durum böyle. Taksim’de ciddi araç kaosu araç hareketliliği var. Bunu çok daha rahat hale getireceğiz. İnsanlar rahatlayacak. Daha önce söylediğimiz gibi herşeyden once insan. Bütün bu yatırımlar, ulaşım sistemleri temelde İstanbul’dakileri rahat ettirmek içindir. Büyük ölçekli dev havalandırmalar olacaktır.”

ATATÜRK HAVALİMANI NE OLACAK?

Kadir Topbaş bir başka soru üzerine yeni havalimanı yapıldıktan sonra Atatürk Havalimanı’nın alış veriş merkezi olacağı hakkında çıkan haberler ilgili olarak ise şunları söyledi:

“İstanbul geçmişten bugüne hızla gelişen, dünyada hızla gelişen bir süreç içerisinde. Değerli hocam rahmetli Hayati Tabanlıoğlu, Atatürk Havalimanı’nı yılda 3 milyon Yolcu kapasiteli olarak başladığında, kendisini ziyaret ettiğimizde İstanbul nufusü 2.5 milyonlardaydı. Biz hayretle 'Bu kadar büyük yolcu kapasiteli, ne ihtiyacımız var?' diye o zaman yeni mimar olan meslektaş arkadaşlarımızla öğrenciler olarak ziyaret etmiştik. Bu gün 32 milyonları geçtik ve yetmiyor. Şu anda gelecekte çok daha farklı bir İstanbul 9 milyon turist alan bir kent. Belki 21-30 milyon turist alan bir kente doğru gittiğinde hangi kapıdan insanlar bu kente gelecek. Onun için 150 milyon kapasiteli bir havalimanına ihtiyacımız olduğu kaçınılmaz. Zaten bizim çevre düzeni planlarımızda Silivri bölgesinde böyle bir bölgenin olduğunu işlemiştik. Ama ulaştırma Bakanlığımız bunun Kuzey’de uygun olacağını kent merkezi ve ilişkisi açısından ne kadar önemsendiğinden bahsettiği için yer konusunda bir düzenleme ve değişim sürecine girdik. Kuzeyde böyle birşey yapıldığında mecvut havalimanının nasıl değerlendiğini o zaman ki hükümetimiz ve bakanlarımız ve belediyemizin de görüşleri alınarak bir düzenleme yapıldı. Yani burasının küçük uçaklar için bir alan mı olur? Kentin farklı bir hizmet alacağı bir alan mı olur ? Bunu o zaman konuşmak çok daha doğru olur. Çünkü daha çok zaman var. 150 milyon kapasiteye çıkacak havalimanı’nın İstanbul’a çok büyük katkısı olacaktır.

KÜÇÜKÇEKMECE GÖLÜ'NDE YOSUNLAŞMA BİTECEK

Kadir Topbaş bir gazetecinin, " Küçükçekmece gölünde bir yosunlaşma var. Küçükçekmece yok mu oluyor?“ şeklindeki sorusuna ise şu cevabı verdi :

**"Küçükçekmece’nin batı bölümünde ki bütün sahil coğrafyasındaki sanayinin atık sularını alan konvektörler yapmıştık. 2005-2006 yılında. Diğer batı tarafında özellikle Avcılar Bahçeşehir’i kapsayan bölgenin atık sularını maalesef bir şekilde gölü kirletmektedir. Şu anda bahsettiğiniz yosunlar orada ki ölümlerin ve mikro organizmaların meydana getirdiği yosunlardır. Orada içinden insanların içinden rahatlıkla geçebileceği tünellerle ambarlı ileri biyolojik arıtma tesisine aktarıyoruz, bitmek üzere. 400 bin metreküp kapasiteli.orası bittikten sonra bir daha atık su o coğrafyada farklı noktalardan Küçükçekmce Gölü'ne gelmeyecek. Böyle bir olayı da görmeyeceğiz. Bunun çalışmalarını yapmaktayız .

(DHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilimİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiKadir TopbaşMısır
Görüş Bildir