Topbaş: "Asıl Çözüm Metro ve Akıllı Sinyalizasyon "

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Topbaş: "Asıl Çözüm Metro ve Akıllı Sinyalizasyon "

Topbaş: "Asıl Çözüm Metro ve Akıllı Sinyalizasyon "

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a 2013 yılında 4.5 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını, bu yatırımın yüzde 55'inin trafik sorununu çözmeye harcanacağını açıkladı. İstanbul Genç Girişimciler Derneği’nden (İSGİD) yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün düzenlenen “21. Yüzyılın Başkenti İstanbul” konulu toplantıya katılan Topbaş, gündemdeki 3. havalimanı ve kanal İstanbul projeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İstanbul’a 3. havalimanının devreye girmesiyle yılda 150 milyon kişinin seyahat edeceği dünyanın en büyük 5. havalimanına sahip olacaklarını anlatan Topbaş, “Şu anda 3. havalimanından metro ile şehir merkezine ulaşım sağlayacak bir projenin çalışmalarını yapıyoruz. Havalimanı ihalesi için yurt içinden ve yurt dışından büyük sermaye gruplarının ilgisi var. Kanal İstanbul projesinde erteleme yok. Bu sene ihalesine çıkmayı planlıyoruz. Proje üzerinde yoğun olarak çalışma yapıyoruz. Yakında gelişmeleri duyuracağız. İstanbul'a bugüne kadar 34 milyar dolar yatırım yaptık. Bu sene de 4.5 milyar dolar yatırım daha yapacağız. Bu yatırımın yüzde 55'i trafik sorununu çözmek için harcanacak.

Trafik sorunun çözümünde metrobüs geçici bir çözüm. Asıl çözüm metro yatırımıdır. Bu zamana kadar ihmal edilmiş raylı sistem için 7 milyar dolar daha yatırım yapacağız. 1 km metro hattının maliyeti 100 milyon dolar. 2016 yılında 7 milyon kişi metro hattı ile ulaşım sağlar hale gelecek” diye konuştu.

“AKILLI SİSTEMLE KIRMIZI IŞIKTA BEKLEME SONA ERECEK”

Trafik sorununu çözmek için tüm ulaşım araçlarının tek elden yönetileceği idari bir merkez kuracaklarını ifade eden Kadir Topbaş, “Halk otobüsüsü,metrobüs, tramvay, metro, dolmuş, taksi hepsi tek bir idarede yönetilecek bir sistem geliştireceğiz. Akıllı sinyalizasyon projemiz sayesinde kırmızı ışıkta gereksiz yere beklemeler sona erecek. Sinyalizasyon sistemi araç trafiğine göre programlanacak. Bu sayede zaman ve yakıt tasarrufu sağlayarak dünyada bir ilke imza atacağız. Osmanlı'daki sadaka taşı uygulamasını ulaşımda yeniden hayata sokacağız. Artık otobüsler 100 metre ilerden durakta bekleyen engelli vatandaşı algılayacak” dedi.

“İMAR HAKKI TRANSFERİYLE ESENYURT'TA ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Topbaş, İstanbul'un plansız bir süreçten geçerek bugünlere geldiğini, daha önce büyükşehire bağlı olmayan Esenyurt, Silivri ve Çatalca gibi ilçelerde imar planlarının belediyelerde yapıldığını,kafasına göre yapılan planların da olduğunu söyledi. Bu ilçelerin büyükşehire bağlanmasıyla birlikte vatandaşın da hatalı planlarla yaptığı ev nedeni ile mağdur olduğunu ifade eden Topbaş, “Hatalı planlara göre binalara izin vermememiz gerek fakat oradan bina alan vatandaşın ne günahı suçu var. Onu da mağdur etmememiz lazım. İmar hakkı transferiyle bu soruna çözüm bulmaya çalışıyoruz. Delinin biri kuyuya bir taş atmış şu an komisyon da belediye de bu sorunu çözmek için seferber olmuş. Vatandaşı mağdur etmeden bir çözüm bulmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016İstanbulKadir Topbaş
Görüş Bildir