TOKİ Ak Saray Savunmasını Tekrarladı: 'Maliyeti Açıklanırsa Kamu ve Kişiler Zarar Görür'

 > 
151PAYLAŞIM

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın (Ak Saray) maliyetlerini kalem kalem açıklamamakta kararlı. Daha önce TOKİ, Saray'ın maliyetlerini soran Mimarlar Odası Ankara Şubesi'ne 'Açıklanırsa ekonomi zarar görür' cevabı vererek, bilgi vermeyi reddetmişti. 'Bilgi edinme hakkının ihlal edildiği' gerekçesiyle konuyu yargıya taşıyan oda yönetimi, TOKİ'nin savunmasıyla neye uğradığını şaşırdı. TOKİ savunmasında, haksız rekabet ve kazanca neden olacağı için bilgileri açıklamadığını belirterek, 'kamusal zarar, kişisel zarar' ifadelerine de yer verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 1 milyar 370 milyon liraya mal olduğu belirtilen Saray'ın gerçek maliyetlerinin kamuoyundan gizlendiği iddiasını sürdürüyor. Oda yöneticileri daha önce, Atatürk Orman Çiftliği'nde yargı kararlarına rağmen inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kalem kalem birim fiyatlarını ve maliyetlerini TOKİ'ye sormuştu. TOKİ, 'Açıklanması durumunda ülke ekonomisi zarar görür' diyerek bilgi vermediği işlem hakkında, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından bilgi edinme kanunun özüne aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşınmıştı. Söz konusu davada TOKİ dikkat çekici savunmasını 15 Ocak'ta verdi. TOKİ savunmasında bilgi edinme kanununun sınırsız olmadığına değinerek şu cevabı verdi: "Bilgi edinme hakkının sınırları belirlenmiş, ve açıklanması halinde kamunun zarar görebileceği bilgi veya belgeler ile kişilerin zarar görebileceği bilgi veya belgeler, kanun kapsamı dışında tutulmuştur."

BİRİM BİRİM MALİYETLER İSTENMİŞTİ

TOKİ savunmasında kesin hesap ve hak edişlerin yapılmadığı yapım işinin devam etmekte olduğuna yer verdi. Aynı gerekçeyle haksız rekabet ve kazanca neden olacağı için maliyetleri açıklamadıklarını ifade etti. TOKİ'ye sorulan sorular arasında Saray'ın toplam inşaat maliyeti, kaba ve ince inşaat imalatları, çevresindeki 40 metre genişliğindeki yol maliyeti, işçilik maliyeti, peyzaj düzenlemesinde ithal edilen ağaçların maliyeti, çevre düzenleme ihalelerini işlerini alan şirketlerin bilgileri, temizlik, bahçe bakımı, aydınlatma ve işletme giderleri vardı.

"SARAY MALİYETLERİ AÇIKLANIRSA HANGİ KİŞİ ZARAR GÖRÜR BİLELİM"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan TOKİ'nin savunmasına tepki göstererek, "Kanun kapsamındaki 'kamusal zarar ve kişisel zarar' ifadeleri istediğimiz bilgilere dayanak olamaz. TOKİ bu kez de kacak sarayda bilgi edinme hakkının sınırlarını kamusal gizlilik ve kişisel gizlilik olarak belirleyemez, özrü kabahatinden büyük." ifadelerini kullandı. TOKİ'nin ifadesinin kamuda yapılan harcamaların ne kadar çalakalem yapıldığını gösterdiğini belirten Candan şöyle konuştu: "Kamuda bir ihale süreci yapıldığında her şey yönetmelik ve kanunlarla belirlenir. Fakat kaçak saray surecinde Sayıştay raporlarına göre bu kanun ve yönetmeliklerin ihlal edildiği ortada. Birim maliyetlerin açıklanması için inşaatın bitmesine gerek yok. Verdikleri bilgiler gerçekçi değil, bilgi edinme kanunun özüne aykırı, yaptıkları denetimden kaçmak. Ayrıca bilgilerin açıklanması halinde hangi kişi zarar görürmüş bilelim. 1. Derece Doğal Sit Alanı olan Atatürk Orman Çiftliği'nde Atatürk'ün vasiyetine aykırı şekilde yapılan bu inşaata harcanan her bir kuruş yasadışıdır. Bu süreçte imzası olan herkes sorumludur ve yargı önünde hesap verecektir."

CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir