Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tokat'ta 770 Yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde Restorasyon Çalışması Başladı

0PAYLAŞIM

Tokat'ta 770 Yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde Restorasyon Çalışması Başladı

TOKAT Anadolu Ajansı - Tokat'ta, Selçuklular yarıyılına ait 770 senelik Hıdırlık Köprüsü'nde onarım çalışması başladı.

Yeşilırmak üzerinde 1250 senesinde Selçuklular tarafından inşa ettirilen tarihi Hıdırlık Köprüsü'nde takribî 1 sene sürecek onarım çalışmaları kapsamında daha evvel yapılan asfalt sökülerek, paklik ve onarım gerçekleştirilecek.

Köprüdeki çalışmaları araştıran Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Köprümüz senelerdir ayakta. Tokat'ın en ehemmiyetli noktalarından birisi olarak işlevine devam ediyor. Köprümüzün uzunluğu 151 metre. Genişliği ise 7 metre. 5 gözesi var. Köprümüz bu zamana kadar bir hayli işlev gördü. Bu köprüden taşıtlar bile geçerdi." ifadelerini kullandı.

Eroğlu, 2000'li senelerde tarihi köprünün vasıta trafiğine kapatıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Köprümüz yaya trafiğine hizmet vermeye devam etti. Natürel ki o yarıyıllarda belki tarihe ehemmiyet yoktu. Köprünün o hoş kesme taşları vardı. O kesme taşların üzerine asfaltlar atılarak arabalar daha rahat geçsin diye düşünüldü. Halıhazırda da köprümüzün üzerinde bir asfalt katmanı var. Biz Tokat'ın bu bölgesinde yapmış olduğumuz Kanal Tokat projemizin Hıdırlık Köprüsü'nün en ehemmiyetli yeri olması hasebiyle 4 sene evvel buranın onarıma alınmasıyla alakalı birtakım yazışmalar yaptık. Birkaç ay evvel Eriştirme ve Altyapı Bakanımız Adaletli Karaismailoğlu Tokat'a geldi. Kendisinden köprüye gidip bakmamızı istemiştim. Sağolsun bizi kırmamış bizzat köprüye gelmişti. Yazıtını araştırmıştık. Bu köprünün onarımını bir an evvel yapalım diye. Sağolsun Bakan Bey de bu mevzuya duyarlı davrandı. Daha Tokat'tan bölmeden direktifini vermek suretiyle onarım sürecini başlattı."

Bir hafta evvel başlatılan onarım çalışmalarının 1 senede tamamlanmasının tasarlandığını anlatan Eroğlu, "Köprümüzde yapılacak işler kapsamında asfalt katmanı kalkacak. O hoşum kesme taşlar ortaya çıkacak. Köprünün pakliği yapılacak. Şimdiye kadar onarım görmemiş bir köprü. Haliyle üzerinde killer, likenler var. Senelerdir sinmiş olan, arınılması gereken katmanlar var. Allahın İzniyle bu katmanlar pak olur. Köprümüz çok hoş bir hale gelmiş olacak." diye konuştu.

Köprünün bazı tamirata da lüzumu olduğuna işaret eden Eroğlu, "Sonunda hoş bir ışıklandırma ile en ehemmiyetli simge yerlerinden birisi, yerli ve yabancı turistlere hitap eden nokta olarak kazandırılmış olacak. Asfalttan evvelki hali ile kullanılmış olacak. Başka üzerine hiçbir taş ilave edilmeyecek." ifadelerini kullandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir