Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tokat Atsanız Daha İyi! Depresyonda Olan Birine Asla Söylememeniz Gereken 20 Şey

-
Abone ol

Depresyonla yaşamak başlı başına bir iş! Bu işin incelikleri ve zorluklarını da sadece depresyon yaşamış olanlar bilir. Depresyon teşhisi alan birinin etrafındaki insanların bu “gözle görülmeyen, elle tutulmayan” rahatsızlığı kavraması zaman alabilir. Niyetleri ne kadar iyi olursa olsun, durumu kavrayamayan biri, depresyondaki kişiye istemeden de olsa zarar verebilir.

Bunu önlemenin en iyi yoluysa rahatsızlık hakkında bilgi sahibi olmak. Kitaplar devirmek ya da depresyon üzerine dersler almak şart değil. Depresyondaki kişilere yaklaşımınızda bu 20 ifadeden uzak durmak, onlara sağlayabileceğiniz faydayı maksimuma taşıyabilir.

Kaynak: http://distractify.com/fyi/2016/01/14/sh...

1. Bir terapiste mi görünsen acaba?

"Evet, güzel fikir ama sorunlarımdan kurtulacağım yöntemleri uygulama konusunda bu kadar atik olsaydım, zaten depresyonda olmazdım dimi?"

2. Biraz olumlu düşünmeyi denesen.

Grip olduğumuzda portakal suyu içmek bizim seçimimiz olabilir. Fakat depresyonlu bir kişinin kendini olumlu düşünmeye itmesi portakal suyu içmek kadar kolay değildir.

3. Kendine bir hobi bulsan mutlu olursun aslında.

"Meşguliyet mi? Üstelik kolumu kaldıracak, ağzımı açıp konuşacak halim olmadığını hissederken? Sanmıyorum teşekkürler."

4. Mutlu olmayı seçebileceğini biliyorsun değil mi?

“Bunu hiç denememiştim, çok teşekkürler! Yeni mutluluk ayarlarım yükleniyor, lütfen bekleyiniz…”

5. Sen şimdi evden hiç çıkmıyor musun?

6. Belki de bir tatile çıkıp kafanı toplamalısın.

Bu öneri, “sorunlarından umarsızca kaçmaya ne dersin?” önerisiyle eşdeğer sayılabilir. Depresyondaki kişi kitabını, kıyafetini, havlusunu bavula koymayı unutabilir ama kafasındaki milyonlarca sorunun bir tanesini bile evde unutmayı başaramaz.

7. Okulun, ailen, işin, sevgilin varken hala neden mutsuzsun ki?

8. İlaç kullanmak istemediğine emin misin?

İlaç bir zorunluluk değil bir tercihtir. İlaç depresyonu tedavi etmez, en fazla depresyonda olan kişinin beynindeki milyonlarca sorunun bir kısmının susturulmasına ve geri kalanlarla daha kolay başa çıkabilmesine yardımcı olur.

9. İntihar etmeyeceksin değil mi?

10. Bencillik yapıyorsun! Seni umursayan insanları üzdüğünü görmüyor musun?

11. Şimdi sen sürekli üzgün müsün?

Bu soru da karşıdakinin anlamaya çalıştığını ama anlamaktan bir hayli uzak olduğunu gösteren ifadelerden biri. Depresyon, yarattığı durgunluk haliyle kişiyi üzgün gösterebilir. Ama sorun kişinin üzgün olması değil bütün duygulara eşit mesafede olmasıdır.

12. Ama seni bildim bileli çok mutluydun?

13. Kötü bir hafta geçirmediğine emin misin? Belki de sadece birkaç günlük bir şeydir?

14. Acı çekmeyi bırak! Kendine gel…

Depresyondaki insanlar neyin olması gerektiğini bilmiyor değil, sadece bunu yapmaları için gereken enerji ve motivasyonu bulmakta güçlük
çekiyorlar.

15. Beynine hükmetmeyi öğrenmelisin.

16. Gece dışarı çıkıp eğlensen hiçbir şeyin kalmaz aslında...

"Bir şey derdim ama susuyorum."

17. Çok daha kötü durumda olan insanlar olduğunu unutma.

18. Bunların hepsi geçecek.

Bu, ne yazık ki en yaygın kullanılan yanlış cümlelerden birisi. Geçeceği konusunda kimsenin şüphesi yok. Hatta depresyondaki biri için geçmemesi de o kadar sorun olmazdı. Önemli olan o an ve o durum içerisinde hissettiği şey. "Bunların hepsi geçecek" demek ne yazık ki, şimdi mutsuzsun ama mutlu olduğunda konuşuruz demekle aynı şey.

19. Eskiden olduğun kişiyi özledim.

BEN DE!

20. Başkası tarafından sevilmeyi beklemeden önce kendini sevmeyi öğrenmelisin.

Sonuç: Bunların hiçbirini söylemeye ya da karşınızdaki ikna etmeye gerek yok. Sadece ve sadece onu dinleyerek, onun yanında olduğunuzu hissederek, ona hoşgörü göstererek ona gerçekte olduğu değerli insanı hatırlatmak en önemlisi.

Bu ifadelerin hepsini siz biliyorsunuz ama onun buna ikna olmasını bekleyemezsiniz. Sabırlı olun, ona olan sevginizden şüphe ettirmeyin ve gerekirse onunla tek bir kelime konuşmadan bir gün boyunca yan yana oturun. 

Biliyorsunuz ki "bu geçici bir süreç" ve geçtiğinde sevdiğiniz insanla aranızdaki bağ çok daha güçlü olacak, emin olun.

Not: Önemsediğiniz insanın yanınızda veya karşınızda olmasına da gerek yok, o uzaktayken veya uyurken dahi yapabileceğiniz minik bir jest tüm bu cümleleri yüzlerce kurmaktan daha etkili olacak ve çok daha iyi hissettirecektir. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nikolatexla

Heleki durumu daha kötü olan insanlar var haline şükret lafını hiç sevmiyorum.

beyza-dinc

Eğer o insanı düşünseydiniz neden böyle olduğunu anlardınız demek geliyor içimden böylelerine .

katilice

Tam olarak bu... Bıktım insanların gereksiz eleştirilerinden. "Ama biz seni düşünüyoruz..."

fener-bahce3

yorumlara bakılırsa herkes depresyonda. neyiniz var anlamıyom. anlatmak ister misiniz :)))

heliophobia

Bunlar hep hayat.

lee-mou

Depresyondaki insanın beklentisi spontane gelişen iletişimdir. Sizin ona didaktik yaklaşmanız boğucu bir his verir. Gücünüz varsa doğal bir tanışma ayarlayın onlara. Ha birde sizde fazla kafaya takmayın depresyonun metebolizma dışında fazla bir etkisi yoktur vucuda. İnsan üzülüce sığlıktan kurtulur ayrıca.

Görüş Bildir