TL'nin Yeni Simgesi

-

TL'nin simgesi değişiyor

TL'nin simgesi değişiyor

Türk Lirası'na itibar kazandırmak amacıyla paradan 6 sıfır atma operasyonunu başarıyla tamamlayan Merkez Bankası, şimdi de ikinci adım olarak, özel simgesi olan az sayıdaki para birimleri arasına TL'yi de dahil etmeye hazırlanıyor. Doların dünyaca tanınan ($) simgesi gibi TL'yi de dünyada tanıtacak simge, bu ay içinde nihayet açıklanıyor.
Yarışmaya katılan binlerce grafik arasından 10 simge finale kaldı. Finaldeki simgelerin tümünün Türk kültürünü yansıttığı ve "Anadolu" çağrışımı yaptığı belirtildi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Banka Meclisi...

Haberin Tamamı İçin: http://ekonomi.milliyet.com.tr/tl-nin-si...

TL'nin simgesini Erdoğan tanıtacak - Ekonomi Gündemi- ntvmsnbc.com

TL'nin simgesini Erdoğan tanıtacak - Ekonomi Gündemi- ntvmsnbc.com

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin: http://www.ntvmsnbc.com/id/25326453

TL'nin Yeni Simgesi

TL'nin Yeni Simgesi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin: http://www.ntvmsnbc.com/id/25326453/

CNNTurk.com - Türkiye, Dünya, Ekonomi, Finans, Spor, Sağlık, Kültür-Sanat, Yaşam, Bilim-Teknoloji, Hava-Yol Haberleri - Sayfa Bulunamadı!

CNNTurk.com - Türkiye, Dünya, Ekonomi, Finans, Spor, Sağlık, Kültür-Sanat, Yaşam, Bilim-Teknoloji, Hava-Yol Haberleri - Sayfa Bulunamadı!

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türk lirasının yeni simgesini açıkladı. Görmek için linke tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin: http://www.cnnturk.com/2012/ekonomi/gene...

İşte TL'nin simgesi

İşte TL'nin simgesi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin: http://www.ntvmsnbc.com/id/25326453

Daha önce ertelenmişti

Daha önce ertelenmişti

TL simgesinin farklı bilgisayar ortamlarında güvenli şekilde uygulanabilirliğinin gösterimine ilişkin teknik çalışmaların tamamlanabilmesi i...

Haberin Tamamı İçin: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20033...

TL SİMGESİNE İLİŞKİN BASIN DUYURUSU

TL SİMGESİNE İLİŞKİN BASIN DUYURUSU

Bankamız tarafından Türk lirasına kazandırılan itibarın perçinlenmesi ve dünyada bilinirliğinin artırılması amaçlarına yönelik olarak Türk lirasını anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere düzenlenen "TL Simge Yarışması" 8 Eylül 2011 tarih ve 2011-54 sayılı basın duyurusu ile kamuoyuna duyurulmuştu.
Yarışma kapsamında gerçekleştirilen başvurulara yönelik yapılan değerlendirmeler sonucunda ödüle layık görülen tasarımlar ile TL Simgesi olarak kullanılacak tasarım belirlenmiş ve TL Simgesinin farklı bilgisayar ortamlarında güvenli bir şekilde uygulanabilirliğinin gösterimine ilişkin teknik çalışmalar tamamlanmıştır.
Yarışma sonuçlarının açıklanması ve TL Simgesi olarak kullanılacak tasarımın tanıtımı için 1 Mart 2012 Perşembe günü saat 11.00’de Ankara’da Bankamız İdare Merkezi Konferans Salonu'nda Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın katılımlarıyla bir basın toplantısı düzenlenecektir.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Haberin Tamamı İçin: http://www.tcmb.gov.tr/

Erdoğan, TL Simgesinin Anlamını Açıkladı

Başbakan Erdoğan, TL simgesinin ne anlama geldiğini anlattı. Simgedeki çapanın güveni temsil ettiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, yukarı doğru kıvırımın ise sürekli değerlenmeyi ifade ettiğini kaydetti. Çift çizgi ise istikrarı temsil ediyor.

Haberin Tamamı İçin: http://www.ensonhaber.com/erdoganin-tlni...

TL'nin Yeni Simgesi

Sembolü tasarlayan Tülay Lale şunları söyledi:
"Kendi ismimi parayla bağdaştıramadım ama bundan sonra bağdaşacak gibi. Logoyu oluşturmadan önce araştırma içine girdik. Para simgelerinin hepsinde çizgilerin olduğunu gördük. Biz bu çizgilere anlam katmak için uğraştık. Yatay çizgiler doğuyla batı arasında köprüyü simgeliyor. Batısını su-okyanus gibi düşünebiliriz, 'l’nin kuyruğunu doğuya uzanan bir kapı olarak düşünebiliriz. Doğu ile batı arasındaki köprü olduğunu ifade etmeye çalıştık. Başbakanımızın söylediği çıpa sembolüyle benzer olması tesadüf ama biz tasarlarken onu düşünmemiştik"

Haberin Tamamı İçin: http://haber.tr.msn.com/ntv/haber.aspx?c...

TL'nin Yeni Simgesi

Yeni simgeyi hemen kullanmaya başlamak için linkteki talimatları uygulayın.

Haberin Tamamı İçin: http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/T...

CHP Yeni Logo'da RTE Var Dedi

Nasıl görmüşler bilmiyorum ama böyle bir açıklama gelmiş:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türk Lirası'nın simgesinin açıklanmasıyla ilgili, “Merkez Bankası bağımsızlığının ulaştığı son nokta, Tayyip Erdoğan'ın...

Haberin Tamamı İçin: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20035...

TL'nin Yeni Simgesi Ermeni Dram'ının Kopyası mı?

TL'nin yeni simgesinin kamuoyuna tanıtılmasının ardından değişik iddiaların arkası kesilmiyor. Son iddialara göre Türk Lirası'nın yeni simgesi 180 derece döndürülmüş Ermeni Dram'ının birebir kopyası.

Haberin Tamamı İçin: http://en.wikipedia.org/wiki/Armenian_dr...

Bahçeli TL'nin Simgesi İçin 'Ucube' Dedi

Bahçeli, “hızlı algılanması ve anlaşılması söz konusu olmayan, kolay yazma açısından sınıfta kalan ve estetik olmaktan uzağa düşen sembolün, kime ve neye hizmet ettiğinin açıklanması ve kimlerin işine yaradığının mutlaka itiraf edilmesi gerektiğini“ söyledi ve Başbakan Erdoğan, şayet paraya sembol verilerek istikrarsızlık döngüsünden çıkılacağını düşünüyor ve inanıyorsa, bu durumda büyük bir hata ve telafisi zor...

Haberin Tamamı İçin: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?a...

TL’nin Simgesi

1sosyalmedya.com sitesi twitterda TL'nin simgesi ile ilgili konuşulanlardan güzel bir derleme yapmış.
Bazıları:
Türk Lirası Cebimde fazla kalmadığı için çokta umrumda değil.
@cemtheman
Türk Lirası simgesini katlayıp tersten bakınca piramit ve göz çıkıyormuş. illuminati iş başında. rınrın rınrın rınrın
‏@pasa19o7
Türk Lirası‘nın yeni simgesi bildiğin eski tip çatı anteni.
@musmulafaruk
tamamı için linke..

Haberin Tamamı İçin: http://1sosyalmedya.com/tlnin-simgesi.ht...

TL'NİN YENİ SİMGESİ SEMT PAZARINDA - VIDEO

Merkez Bankası'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı programla tanıtılan Türk Lirası'nın yeni simgesi, Antalya'daki semt pazarlarında kullanılmaya başlandı.
Olumlu ve olumsuz eleştiriler alan yeni simge, özellikle sıcak paranın döndüğü semt pazarlarında pazarcıların tezgâhında tanıtımın ikinci gününde yerini aldı. Türk Lirası simgesi, Kızılsaray Mahallesi'nde her cuma kurulan semt pazarındaki meyve sebze tezgâhlarında ürünlerin fiyatının yazıldığı karton kağıtlarda kullanıldı. Simgeyi karışık bulduğunu ve anlamadığını söyleyen kimi pazar müşterisinin yanında, başarılı bir seçim olduğunu anlatan müşteriler de yer aldı. 55 yaşındaki emekli memur Samime Kurtuluş, simgeyi iyi bulduğunu fakat simgeden çok emekliye düşen zamlarla daha çok ilgilendiğini söyledi. Pazarcı Tolga Sevimli ise, "Çok beğendik ve hemen kullandık. Çok güzel bulduk. Bizim paramızın da bir simgesi olması çok iyi. Halktan beğenen de var, beğenmeyen de var. Ama ben beğendim ki yapıyorum" dedi.

Haberin Tamamı İçin: http://bidoluhaber.tv/izle.php?MedID=219...

Logoya İtirazda Hayal Gücümüz...

Türk Lirasının yeni simgesi "güvenli liman" anlamı taşıyormuş. Yatırımcıların dikkatine ;)
Biraz alışmamız gerek; o kesin. Bu sembol, simge meselelerine hiç kanım ısınmaz zaten en baştan :/
Malum simge ile ilgili kamuoyu yoklandığında bir rahatsızlık çekiyor dikkatimizi. Hayal gücünün nelere muvaffak olabileceğini görüyoruz. Millet olarak zaten hayal gücümüze hayranım :)
"Türk Lirası özenti" diyenler de keşke katılsaymış yarışmaya. Ne çıkaracaklardı çok merak ediyorum açıkçası!
Simgeye Japon, Avrupa, Dolar, Euro, haç, hatta Tayyip Erdoğan benzetmeleri; müzmin muhalefet sızlanmalarının yaratıclığı eseridir. "Oturmaya mı geldik, bişiler üretelim de eleştirelim" zihniyetidir...
Yok logoda Tayyip Erdoğan varmış, yok Tülay Lale'nin parafıymış, Ermeni Dramı, Euro, Dolar benzetmelerinden sonra hayal gücü konusunda bir kez daha emin oldum. Ha, bir konu daha var; kimileri sırf muhalif olmak adına "yeni sembole ne gerek vardı" falan diyor ama artık bunu bilelim; TL sembol ya da simge değil, sadece bir kısaltmaydı. Eskidem paramızın simgesi YOK-TU!
Gerçekten beğenmeyenleri tenzih ederim ama menfi yorumların tamamına yakınını art niyetli buluyorum.
Umarım yeni simge paramıza uğur getirir, berekete vesile olur.
Başbakanımızın bir sözü ile noktalamak isterim: "Paramıza yeniden itibar ve değer kazandırılması, bir milletin yeniden uyanması, şahlanması ve 'ben de varım' diyerek öne çıkmasıdır. Para, tıpkı bayrak gibi tıpkı milli marş gibi bir ülkenin gücünü itibarını bağımsızlığını simgeler. Paranın itibarı milletin itibarıdır." (Recep Tayyip Erdoğan)

Haberin Tamamı İçin: http://

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
akdogn

Simgeyi hazırlayan kadın mı söylemiş çapa: güvenliği , çift çizgi: istikrarı , yukarı doğru kıvrımda sürekli değerlemeyi gösteriyor diye

niques

eh işte umarım zamanla gözüm alışır

Gizli Kullanıcı

tırt....

abbasdogan

böyle bir simgeye ne gerek vardı herşey çok mu yolunda . .

rena

Cidden söyledikleri kadar komik şeylere benziyor.Ben bir Türk vatandaşı olarak paramıza bu sembolü yakıştırmadım.Sembolü yarışmaya sunan yarışması Tülay Lale de ailecek baş harflerimizi temsil ediyor diye savunmuş ya çok anlamsız bence.Türk milletine ne Avrupa'ya ne o ailenin baş harflerinden.Gereksiz bir yaklaşım olmuş yani kendisininki...

zeynocan

Herkes bir şeylere benzetmiş, hayal gücüne hayranım ben zaten bizim milletin.

zeynocan

Bahçeli sembolün "hızlı algılanması ve anlaşılması söz konusu olmayan" bir şekil olduğunu söylemiş :D :D :D

kartal

bu mudur yani? Türkiye ye yakışıyor mu :D

demir

Hepsi birbirine benzio takılcak bi konu yok bence.

murat

Ermeni Dram'ını çok andırıyor. Arak diyenler de var. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Armenian_dram_sign.svg

Gizli Kullanıcı

hakkaten çok benziyor..

Gizli Kullanıcı

calinti olmus

Gizli Kullanıcı

tahmin etmiştim :)

kaan

son eklenen kaynağa bak bence : )

Gizli Kullanıcı

bakalım klavyelere konacak mı dolar misali :P ya da üzerine bir yazılım gelişecek mi ? dolar-php misali :P :))

demir

Bence de fena değil. İlk euro logosunu gören insanlar olsak bile fena değil derdik. Dolar çok güzel bence..

freigeist

Tülay Lale... Başharflere dikkat...

inan

biraz euro ya benzettim ben

kaan

bence fena değil.

Gizli Kullanıcı

bu mudur yani ?

kaptanpilot

valla ellerinde kalan buymuş :D

kaan

finale kalan sembolleri görsek keşke. T ile L'yi birleştirip yazan bi helvetica fontu kazanır ben diyim :)

kartal

haklısın, umarım düzgün bir simge planlayıp tanıtımını yaparlar

Gizli Kullanıcı

güzel olabilir

Gizli Kullanıcı

mantıklı mümküm

Gizli Kullanıcı

aslında fena fikir değilmiş

Başlıklar

Ali BabacanAnkaraAntalyaBaşbakanBaşbakan YardımcısıBilimCumhuriyet Halk PartisiJaponyaMerkez BankasıRecep Tayyip Erdoğanmemurmeyve
Görüş Bildir