Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tiyatro Tarihinde Bir İlk: Aynı Oyunu İki Kez İzlemek Yasak

Anasayfa > Gündem

“Aynı Oyunu İki Kez İzlemek Yasak”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, ‘karaborsaya’ dur demek için tarihinde bir ilke imza attı ve bilet satışına “Aynı kişi oyunu bir kez izleyebilir, bunun için de nüfus cüzdanı ibraz edilmelidir” şartı getirdi.

Hürriyet’in haberine göre, sahnedeki koltuk sayısının 150 kişi olduğu oyun için biletler 13 gün önceden satışa çıkarken, bilet almak için 13 tiyatro sahnesinden birinin kapısında gece yarısından itibaren sıra olmak gerekiyor. Devlet Tiyatroları yetkilileri, azimli izleyicilerin, battaniyeleri ve çay-kahveleriyle biletin satışa çıkacağı günün gecesinde sıraya girdiklerini vurgulayıp şunları dile getirdiler:

“Saat 10.00′da gişe açılıyor ve 1.5 dakika içinde 150 biletin tamamı satılıyor. Dolayısıyla bu oyunun biletlerini internet ortamında almak mümkün olmuyor” diyorlar. Gece yarısı sıraya giren herkesin bilet alması da mümkün olmuyor. Gişe görevlileri, “10 saat bekleyip alamayanlar oluyor. Kendilerine sıra geldiğinde bilet bitmiş olabiliyor. Ya da sistem arızalanıyor ve alamadan dönüyorlar.”

Biletler, Devlet Tiyatroları gişelerinde indirimli 6 lira, tam 10 lira iken; karaborsada 150-200 liraya kadar çıktığına dikkat çeken yetkililer, bu soruna çözüm bulmak için tarihlerinde ilk kez ‘nüfus cüzdanı ile bilet ve izleme sınırlaması’ getirildiğini belirttiler. Yaklaşık iki ay önce gişelere, “Bir seyirci bir oyunu en fazla bir kere izleyebilir. Bunun için bilet satarken mutlaka kimlik isteyin ve bilete T.C kimlik numarası, ad ve soyad bilgisini girin” talimatı gönderilmiş. Kimi gişe görevlileri, bir kimliğe bir bilet verildiğini; evli çiftlerin ellerinde eşinin kimliği olsa bile bilet vermediklerini anlatırken; kimi görevliler ise bir kimlikle 4 bilet almanın mümkün olduğunu söylüyorlar.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, bir grup tarafından biletlerin toplu olarak alındığı daha sonra da internet üzerinden bazı sitelerde karaborsa satıldığı şikayetleri üzerine harekete geçtiklerini söyledi. Biletlerin satıldığı sitelerle temasa geçerek buradan satışı durdurduklarını anlatan Kurt, sorunun tam olarak çözülmemesi üzerine bir iki ay önce de ‘kimlikle bilet satışı’ uygulamasına başladıklarını söyledi. Kurt, “İstedik ki halkımız karaborsacının eline düşmesin. 6 ila 10 liradan satılan bu bilet fahiş fiyatlarla birilerine haksız kazanç sağlamasın. Bunun üzerine bu önlemi aldık” dedi.

Oyunu izlemek için bilet almayı başaranlar ve başaramayanlar sosyal medya üzerinden deneyimlerini paylaşıyor. Bir vatandaş, “Bilet alabilmek için 22 saat uykusuz işe gittim, bütün gün sarhoş gibi ortalarda dolandığım da bir gerçek. Bilet almayı deneyecek arkadaşlara başarılar diliyorum” derken, bir başkası “Sıcak su torbası, battaniye ve bir termos çay harika olur. Bir de biletleri eline alınca bebeğini eline almış bir anne sevinci olmuyor değil” diyor.

Zete

Kaynak: http://zete.com/2014/02/devlet-tiyatr...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?