Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tiroid Bezi Hastalığı ve Göz

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Tiroid Bezi Hastalığı Ve Göz

Tiroid Bezi Hastalığı Ve Göz

_"Kendi küçük ama vücudumuzda yaratabileceği sorunlar tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük…

Sadece 25-30 gram ağırlığında olan tiroid bezleri, az ya da çok çalıştığında ve giderek büyüdüğünde, tehlike çanları çalmaya başlıyor…

Vücut mekanizmamız aşırı hızlandığı gibi aynı şekilde yavaşlayabiliyor. " _

Avrasya Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Prof Dr H. Kadircan Keskinbora, Tiroid Bezi Hastalığı Ve Göz ilişkisini anlatıyor...

Guatr, tiroid bezindeki büyümenin kendisine verilen isimdir. Yani hastalığın adı “guatr hastalığı” değildir, tiroid hastalığıdır. Tiroid bezlerinin düzenli çalışıp çalışmaması ya da büyümesi neden olur tiroid hastalıklarına. Tiroid bezi de boynumuzun en ön kısmında olan bir organ. “Bez” diyoruz çünkü salgı bezi, hormon salgılıyor. Tiroid hormonu vücutta aklınıza ne gelirse bir şekilde etkiliyor. Duygusal, ruhsal ve cinsel hayatınızı,, kilo mekanizmasını…

Tiroid bezi, vücudun enerji düzeyini kontrol eder. Diğer bir deyişle vücudun herhangi bir bölümünde yapılan işin hızını düzenlemektedir. Buna kişinin metabolizması adı verilir ve bunun hızı organların çalışmasını etkiler. Tiroidin işlevinde sorun yoksa sindirim sistemi, kas ve sinir sisteminin en iyi şekilde çalışması ve alınan kalorinin uygun şekilde yakılması sağlanır.

Ayrıca deri, saç ve tırnak dahil bir çok yapının sağlıklı kalmasına katkıda bulunur. Tiroid, bu işlevlerin sağlıklı yürümesi için T3 ve T4 adı verilen hormonları üretir. Bu hormonlar kimyasal yapılar olup tiroidten kan dolaşımına geçer ve vücudun hemen tüm hücrelerine ulaşarak yukarda değinilen etkilerini gösterirler.T3 ve T4 hormonlarının yapısındaki en önemli madde iyottur. İyot olmadan bu hormonların üretimi olmaz. Daha sonra değineceğim gibi tiroid işlevinde bozukluk olması T3 ve T4 hormonlarının kan düzeyinde artma veya azalmaya neden olur. Sonuçta metabolik hız ya çok artar ya da azalır. T3 ve T4 hormonlarının artmasına bağlı metabolizmanın hızlanmasına tirotoksikoz, hipertiroidizm ya da toksik guatr adı verilir. Halk arasında zehirli guatr terimi de kullanılmaktadır ve bu terim doğrudur. Bazen iç guatr olarak adlandırılır ancak bu tanımlama doğru değildir. Genellikle tiroidin az çalışması sonucu kanda T3 ve T4 hormon düzeylerinin azalmasına bağlı ortaya çıkan metabolik hızın yavaşlamasına hipotiroidizm ya da az çalışan tiroid adı verilir.

Tiroid bezinin fazla ya da az çalışmasının sebepleri
Yediğimizden, içtiğimizden, soluduğumuz havadan, sudan aldığımız iyot miktarı az veya çok olmamalı. Özellikle az olmamalı. Ne yazık ki ülkemizde ciddi bir iyot eksikliği olduğundan çok fazla tiroid problemine rastlanıyor. Oysa, ülkemizin dört bir yanı denizlerle çevrili… Enteresandır, tarımsal ürünlerden elde edilen yiyeceklerde iyot yetersiz. Özellikle Karadeniz’de guatr çok yaygındır.

Tiroid hastalıklarını tetikleyen diğer etmenler
Stres ve kalıtsallık (irsiyet) tek başına bile hastalığa neden olabiliyor. Sadece stresle başlayan tiroid problemleri bile var. Kalıtsallık o kadar önemli ki, ailesinde tiroid problemi olan kişiler hastalığa doğrudan bir aday. Ayrıca şunu söyleyeyim tiroid genelde bir kadın hastalığı. 10 hastanın 8′i kadın, 2′si erkek. Kadınların hormonal sistemlerinin erkeklerden çok daha karmaşık olması bunda önemli rol oynuyor. Kadında da bizim için üç tane önemli evre var: Genç kızlığa geçiş, hamilelik ve menapoz. Bunlar kadının bütün hormonlarının altüst olduğu dönemler. Tiroid problemi ya bu dönemlerde ortaya çıkıyor ya da zaten varsa daha da provoke ediyor. Annesinde tiroid problemi olan bir kız çocuğu ise potansiyel bir hasta adayıdır.
Tiroid bezi, normal fonksiyonlarını görebilmek için beyinde bulunan iki ayrı bölgeyle sürekli ve uyumlu bir ilişki içinde olmalıdır. Bu bölgeler hipotalamus ve hipofiz adını alır. Tiroid hormonları ile bu iki bölgeden salınan hormonlar birbirlerini dengede tutarlar yani aralarında üçlü bir ilişki vardır. Böylece tirodin normal yapısı ve çalışması kontrol edilir. Adını sıkça duyacağınız TSH adlı hormon hipofizden salgılanır. TSH, tiroid hormonlarının yapımı için gereklidir ve tiroidin gelişmesinde de önemli rol üstlenir. Diğer yandan tiroid hormonları da TSH’ nın hipofizdeki yapımını ve kana salınmasının düzenlemektedir.

Bu iki organ dışında tiroid hormon yapımındaki önemli olan madde: İyot
Hormon yapımı için gerekli olan asıl madde iyottur. İyot eksikliği varsa çoğu zaman hormon yapımı yetersiz kalır ve metabolizmada daha sonra değinilecek olan bazı sorunlar ortaya çıkar. Fazla iyot alınması da tiroid işlevlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Tiroid bezleri çok çalışıyorsa tipik bulguları vardır. Bunlar:
1-Hiçbir neden yokken kilo verme, hatta neredeyse erime hali.
2-Hiç hareket etmeden, hiçbir stres faktörü olmadan kalpte çarpıntı,
3- Ellerde titreme, aşırı terleme,
4-Aşırı sinirli, sabırsız davranma.
5- Aşırı hareketlilik; daha çok kabına sığamama hali,
6- İshal.

Tiroid bezi yavaş çalıştığında ise, çok çalışmasının tam tersi olarak metabolizma yavaşlar. Kilo alma, kabızlık, aşırı yorgunluk, isteksizlik, huzursuzluk başlar. Bu durumda tiroid sorunları depresyonla çok karıştırılır. Örneğin yurt dışında psikolog veya psikiyatristler, hastadan önce hormon değerlerini ölçtürmelerini ister. Tiroid bezinin bozuk çalışması, cinsel hayatı da olumsuz etkiler. Cinsel isteksizliğe hatta kısırlığa bile neden olabilir; aynı şekilde, çocuğun düşmesine de.

Tiroid hastalıkları çocuklarda da görülebilir. Yeni doğan bebeklere bile tiroid testlerinin yapılması gerekebilir. Çünkü düzensiz çalışması zeka geriliği ya da cüceliğe sebep olur.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

hamilelik
Görüş Bildir