CHP'li Mevlüt Dudu'dan İHH Özrü

 > 
68PAYLAŞIM

TIR Bilmecesi Çözülemiyor!

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nde dün durdurulan ve içerisinde mühimmat olduğu öne sürülen TIR ile ilgili twitter hesabından çarpıcı iddialarda bulundu.

Dudu, "Savcının ısrarına rağmen adli kolluk görevi yapan jandarma TIR'ı aramayı başaramadı. Hatay Valisi'nin yazılı talimatı üzerine TIR aranmadı" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, aynı konuda Başbakan'ın yanıtlaması isteği ile TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Attığı twitlerde, yanında CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl'ün de olduğunu açıklayan Mevlüt Dudu, aralıklarla şu twitleri attı:

"Kırıkhan'da İHH'ya ait silah yüklü bir TIR yakalandı. İçinde de bir MİT görevlisi var. İnsani yardım adı altında ne yaptıkları belli oldu. İHH TIR'ının yarım saat önce serbest bırakıldığı bilgisi geldi hem de aranmadan.

Net bilgidir: 1) Kırıkhan'da durdurulan TIR'ın İHH veya başka bir yardım kuruluşuna ait olmadığı konusunda net bilgilere ulaşmış bulunuyoruz. 2) Ancak bunun ötesinde olay çok vahim. Bugün Kırıkhan'da yine bir hukuk skandalı meydana gelmiştir. Kırıkhan'da gözaltı olduğu haberleri de doğru değil."

'ADANA'DAN SAVCI ŞİŞMAN GELDİ'

Milletvekili Dudu, attığı twitlerin devamında TIR'la ilgili kendisine ulaşan bazı bilgilerin yanlış olduğunu belirterek kamuoyundan özür diledi. Dudu, özür twitinin ardından yine çok çarpıcı iddialar içeren twitler attı.

Dudu'nun olayla ilgili attığı son twitleri şunlar oldu:

https://twitter.com/MevlutDudu/statuses/418530315985223680

https://twitter.com/MevlutDudu/statuses/418531845735985152

https://twitter.com/MevlutDudu/statuses/418535124440195072

TANRIKULU TIR'I BAŞBAKAN'A SORDU

Diğer taraftan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, Kırıkhan'da durdurulan ve daha sonra gitmesine izin verildiği öne sürülen TIR'ı Meclise taşıdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi veren Tanrıkulu, Erdoğan'dan şu sorulara cevap istedi:

"1 Ocak 2014 tarihinde İHH- İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’na ait veya kiralanan bir 'TIR' Kırıkhan-Reyhanlı yolu üzerinde Jandarma ekiplerince durdurulmuş mudur? Hatay'da silah yüklü olduğu şüphesiyle durdurulan 'TIR'da iddiaya göre İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Bölge Müdürü ve bir MİT elemanın da bulunduğu doğru mudur? 'TIR' içindeki bir MİT mensubunun arama yaptırmamakta direttiği ve aracın kendi kontrollerinde olduğunu söylediği doğru mudur? 1 Ocak 2014 tarihinde durdurulan 'TIR'da MİT çalışanı görevlendirilmiş midir? Görevlendirilmişse MİT görevlisi hangi amaç ve gerekçe ile görevlendirilmiştir? Kırıkhan-Reyhanlı yolu üzerinde Jandarma ekiplerince durdurulan 'TIR', durdurulduğu anda silah ve mühimmat yüklü müydü? 'TIR'da gıda maddeleri arasında gizlenen roket başlıkları ile silah ve mühimmat bulunduğunun Jandarma tarafından tespit edildiği doğru mudur? 'TIR'a el konulmuş mudur? 'TIR'ın sahibi veya kiralayanı İHH - İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı mıdır? İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vâkıfın yöneticileri kimlerdir? Söz konusu 'TIR' hakkında yetkili Savcılık tarafından yasal işlem yapılmış mıdır? 3 kişinin gözaltına alındığı doğru mudur veya gözaltına alınan kişiler bulunmakta mıdır? 'TIR'ın taşıdığı yük cinsi ve miktarı resmi tutanak hazırlanarak kayıt altına alınmış mıdır?"

Ramazan ÇELİK/ ANTAKYA(Hatay),(DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir