Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tip 1 Diyabet-Kalitelibeslenme

-
Abone ol

Tip 1 Diyabet-Kalitelibeslenme

Tip 1 Diyabet-Kalitelibeslenme

Tip 1 diyabet . Çağın en önemli ve en zarar verici hastalıklarından biri olan şeker hastalığının bir çeşidi olan tip 1 diyabet hakkında merak ettiğiniz tip 1 diyabet belirtileri nelerdir , tip 1 diyabet nedir, tip 1 diyabet nedenleri nelerdir ve tip 1 diyabet tedavisi gibi soruların cevaplarını sizin için bir araya getirdik. Doktor size “Vücudunuz artık insülin üretmiyor.” mu dedi? Bağışıklık sisteminiz normalden sapma mı gösteriyor ve kendi hücrelerinizi mi tahrip etmeye başladı? Kendinizde aniden gelişen değişiklikler mi gözlemlediniz? Çok mu susuyorsunuz? Ağzınızda kuruma mı oluyor? Mide bulantısı ve kusma probleminiz mi var? Sık sık idrara mı çıkıyorsunuz? Son zamanlarda çok mu zayıfladınız? Sürekli aç mı hissediyorsunuz? Yorgunluk sorununuz var mı? Sürekli halsiz misiniz? Eğer bu tür problemleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz ve tahlil yaptırarak tip 1 diyabet olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. İşte tip 1 diyabet rehberinde tip 1 diyabet nedenleri, tip 1 diyabet belirtileri ve tip 1 diyabet tedavisi nasıl olur gibi bilinmesi gereken her şey kalitelibeslenme.com ayrıcalığı ile sizlerlerle.

Bu makalede tip 1 diyabet ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi bulabilirsiniz. İşte tip 1 diyabet nedir, tip 1 diyabet nedenleri nelerdir, tip 1 diyabet belirtileri nelerdir ve tip 1 diyabet tedavisi hakkındaki her şey aşağıda açıklanmıştır.

Bağışıklık sistemindeki yabancı hücreleri ortadan kaldıran hücreler genellikle bilinmeyen ancak bazen genetik faktörlerden kaynaklanan nedenlerle pankreas hücrelerinden bulunan beta hücrelerini yok etmeye başlar ya da bu hücreler zedelenir ve zarar görür. Böylece kandaki şekerin hücrelere geçmesini sağlayan insülin hormonu üretilemez. Bu hormon üretilemez ise yediğiniz besinler enerji olarak kullanılamaz böylece vücuttaki hücreler enerjisiz kalır ve hücreler zarar görerek ölmeye başlar. İşte şeker hastalığının bu tipine tip 1 diyabet denir. Bu rahatsızlık genellikle çocukluk ve gençlik yıllarında ortaya çıktığı için tip 1 diyabete Juvenil diyabet de denir. Tip 1 diyabet teşhisi konan hastaların insülin yetersizliği sonucu yaşam boyunca dışarıdan insülin almaları gerekir. İnsülin enjeksiyon ile yapılır.

İnsülin hormonu olmadığında dokulardaki hücrelere glukoz ve şeker taşınmaz. Bu durumda kandaki şeker miktarı yükselir. Kandaki şekerin artması sonucunda bazı değişiklikler meydana gelir. Bunlar; Sık idrara çıkma Vücut kandaki şeker miktarı yüksekliğinden kurtulmak için daha fazla idrara çıkma ihtiyacı oluşturur. Böylece vücuttaki suyun fazlası idrarla dışarı atılır ve vücut susuz kalmaya başlar. Kilo kaybı Suyun ve önemli bir kalori yani enerji kaynağı olan şekerin dışarı atılması kilo vermeye neden olur ve ciddi oranda kilo kaybı yaşanabilir. Asitli keton artışı Vücut enerji ihtiyacını besinlerdeki karbonhidrat, protein ve yağlardan karşılar. Ancak bunların vücutta kullanılma sıraları farklıdır. Besinlerin vücutta kullanılması sırasıyla karbonhidratlar-yağlar- proteinler şeklindedir. Eğer vücut enerji gereksinimin, karşılamak için yeterli glikoz alamaz ise bunun yerine yağ hücrelerini kullanır. Bunun sonucunda keton adı verilen kimyasallar oluşur. Bunlar asitlidir. Kandaki yüksek glikoz, sık idrara çıkma ve asit birikimi “ketoasidoz” olarak bilinir. Bu durum çok ciddi bir durumdur ve acilen tedavi edilmesi gerekir. Vücut hasarları İnsülin hormonu olmadan dokulardaki hücrelere enerji gidemediği için hücre hasarları olur ve bazı hücreler de ölür. Böylece gözler, böbrekler ve kalp sinirleri ve küçük kan damarları zarar görür. Hatta kalp krizi ve felç gibi çok ciddi rahatsızlıklar meydana gelir.

Görülme olasılığı yüzde 5 civarındadır. Genellikle 20 yaş altı kişilerde olsa da her yaşta da olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda görülme olasılıkları eşittir.

Tip 1 diyabetin nedenleri tam olarak açıklanamamıştır ancak genellikle genlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca çevredeki virüsler gibi olumsuz bir durumdan da kaynaklanabilir. Bağışıklık sistemindeki bozukluklar da bu duruma neden olabilir. Özetle tip 1 diyabet nedenleri aşağıya listelenmiştir:Genetik nedenlerÇevresel faktörlerBağışıklık sistemi bozukluklarıBilinmeyen nedenler

Öncelikle hemen göze çarpmayan ancak çok ciddi olabilecek belirtilerden bahsedelim. Bunlar;

Tehlike belirtilerinden söz edecek olursak;Nadiren bilinç kaybıKafa karışıklığıKarın ağrısı

Sakın yukarıdaki belirtilerden bazılarını kendinizde hissettiniz ya da gözlemlediniz diye kendinize tip diyabet teşhisi koymayın. Zira buna ancak doktor karar verebilir. Doktor sizden kan ve idrar tahlili ister ve tahlil sonuçları ile sizin şikayetlerinize göre tip 1 diyabet teşhisi koyabilir.

Öncelikle beslenme düzeninde sağlıklı beslenme listesi ile oluşturulur ve şeker hastalığına uygun bir diyet programı takip edilir. İnsülin seviyesinin dengede tutulabilmesi amacıyla insülin enjeksiyonu yapılır.

Bu makalede sizlere tip 1 diyabet rehberi sunduk. Bu rehber ile tip 1 diyabet nedir ve tip 1 diyabet belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını öğrendiniz. Ayrıca tip 1 diyabet nedenleri ve tip 1 diyabet tedavisi ile teşhisi hakkında ayrıntılı bilgiler edindiniz. Şeker hastalığının bir türü olan tip 1 diyabet nedir ve tip 1 diyabet tedavisi rehberini asla doktor muayenesi yerine kullanmaya çalışmayın ve doktor kontrolünü göz ardı etmeyin. Sağlıklı günler

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir