Öcalan ve Gülen Time'ın En Etkili 100 Kişisi Listesinde

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Time Listesinde Gülen ve Öcalan Sürprizi

Time dergisinin her yıl açıkladığı yılın 100 kişisi listesi açıklandı.

Dünyanın en etkili isimlerinin yer aldığı TIME 100 listesinde Türkiye'nin yakında tanıdığı iki isim var. Fethullah Gülen, TIME100'ün 'liderler' kategorisinde yer aldı. Gülen’in profilini ise Türkiye'ye ilişkin “Crescent and Star: Between Two Worlds” kitabının yazarı Stephen Kinzer kaleme aldı.

ÖCALAN DA LİSTEDE

Listenin liderler bölümünde ise sürpriz bir isim Abdullah Öcalan yer aldı. Öcalan’ın profili İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı Sinn Fein’in lideri Gerry Adams’a ait.

Haberin Tamamı İçin:

Tıme100'de Çok Tanıdık İki İsim

Time dergisinin her sene belirlediği yılın 100 kişisi listesi açıklandı. Bu yılki listede Türkiye'nin yakından tanıdığı iki isim de var: Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan. Gülen profilinde "merak uyandırıcı dini lider" olarak nitelendirilirken, Öcalan'ın profilinin yazarı da Türk hükümetine Öcalan'ın serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Bu sene beş kategoriye ayrılan listede Abdullah Öcalan da Fethullah Gülen de “Liderler” kısmında yer alıyor.

Öcalan ve Gülen’in tanıtım metinlerini yazan isimler de ilginç.

Öcalan’ın profili İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı Sinn Fein’in lideri Gerry Adams’a ait.

Gülen’in profilini ise Türkiye konusundaki “Crescent and Star: Between Two Worlds” (Hilal ve Yıldız: İki Dünya Arasında Türkiye) kitabının yazarı Stephen Kinzer.

"MERAK UYANDIRICI DİNİ LİDER"

Fethullah Gülen’le ilgili olarak, “dünyanın en merak uyandırıcı dini liderleri arasında” ifadesi kullanılırken, “Pennsylvania’daki gözlerden uzak sığınağından, kendisine dünya genelinde hayranlar kazandıran bir hoşgörü mesajı yayıyor” denildi.

Kinzer şöyle devam etti: “Gülen’in takipçilerinin kurduğu okullar tahminen 140 ülkeye yayıldı. Onun dileklerine yanıt veren doktorlar felaketlerden etkilenen ülkelerde para almadan çalışıyor. Ancak Gülen aynı zamanda bir esrar adamı. Anavatanı Türkiye’deki etkisi çok büyük, bu etki hükümet, yargı ve polis bünyesinde önemli noktalara erişmiş mezunlar tarafından hayata geçiriliyor. Bu kendisinin karanlık bir kukla oynatıcı gibi görünmesine neden oluyor ve kendisini seven Türkler kadar küçümseyenler de var. Ancak Müslüman dünyasında ılımlılığın en güçlü savunucusu olarak, Gülen fazlasıyla önemli bir kampanya yürütüyor.”

TÜRK HÜKÜMETİNE ÇAĞRI

Adams ise Öcalan’la ilgili olarak şunları kaleme aldı:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanFethullah GülenİrlandaPolisStar tv
Görüş Bildir