TikTok Fenomeni Merve Yalçın'ın Erkek Arkadaşına Şiddet Uygulamasına 'Alfalık' Dendi: Kadın-Erkek Demeden Şiddeti Kınamamız Gerekmiyor muydu?

364PAYLAŞIM

Şiddetin her türlüsüne karşıyız...

Sosyal medya aracılığıyla her türlü habere ulaşma şansımız oluyor. Bu sayede de hayvana, çocuğa, kadına ve erkeğe uygulanan şiddet oldukça görünür hale geldi.

Şiddet konusunda yapılan çalışmalar gösteriyor ki, şiddet mağdurları ağırlıklı olarak kadınlar. Bunun altında ne yazık ki verilen cezaların yetersizliği, namus kavramının garip bir şekilde hayatımızda önemli bir yere sahip olması ve daha birçok neden bulunuyor.

Tabii ki yalnızca kadınlar şiddete maruz kalmıyor. Erkekler de psikolojik, fiziksel veya ekonomik şiddetle karşılaşabiliyor.

Dünyada ve Türkiye'de Kadın Cinayetleri 2019 raporuna göre, cinayetlerin katil zanlılarının %96.2'si erkek iken, %3.8'i ise kadın.

Bu noktada cinsiyet kavramından sıyrılarak yalnızca şiddet olgusuna odaklanmalıyız...

Bir şeyleri temelden değiştirebilmek için hayvan, çocuk, kadın-erkek fark etmeden her canlının yaşam hakkının ihlaline tepki göstermemiz gerekiyor.

Ancak ne yazık ki milyonlarca kişinin takip ettiği fenomenlerin videolarında sıklıkla şiddetin farklı türleriyle karşılaşıyoruz.

Bunun son örneklerinden biri de TikTok'ta 3.8 milyon takipçiye sahip olan Merve Yalçın ve erkek arkadaşı Behzat'ın 'ayrılık şakası' videosu...

İkilinin tartışmaları Behzat'ı bir arkadaşının arayarak çekecekleri bir video için üç güzel kadın bulmasını istemesiyle başlıyor. Merve bu duruma öfkelenince 'şaka ayrılık' videosu tam anlamıyla başlıyor.

Video boyunca Merve'yi kışkırtmak için ağır sözler sarf eden Behzat, sonunda amacına ulaşıyor ve Merve birkaç kez Behzat'a gerçek anlamda fiziksel şiddet uyguluyor.

Elbette burada karşılıklı bir şiddet söz konusu. Şaka amaçlı bile olsa Merve'ye psikolojik şiddet uygulanıyor...

Ancak bu Merve'nin erkek arkadaşına şiddet uyguladığı gerçeğini değiştirmiyor. İkilinin rolleri değişseydi ve şakayı yapan ile şiddete uğrayan kişi Merve olsaydı büyük ihtimalle videoyu yayınlamaya cesaret bile edemezlerdi.

Merve'nin video boyunca psikolojik şiddete boyun eğmemesi ve kendini sözlü olarak güzel bir şekilde savunması takdir edilesi ama bir yandan da bir bireye yönelik şiddetin varlığı da söz konusu.

Ayrılık şakası videosu yayınlanalı 3 hafta oluyor ve bu video 2,4 milyon insan tarafından izlendi. Video gelen yorumlarda ise birçok kişi Merve'nin Behzat'a şiddet uygulaması için 'İşte gerçek kadın', 'Alfa kadın' cümlelerini kurmuş.

Ne zaman 'gerçek' adamlık veya kadınlığın şiddet yoluyla kazanılmadığını anlarsak belki de o zaman bir şeyleri değiştirebiliriz...

Tabii ki bunun için sosyal medyanın oldukça aktif kullanıldığı bir dönemde yüksek takipçiye sahip kişilerin bol bol desteğine ihtiyacımız var.

Siz bu tür 'kışkırtma videoları' hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Resmen Aptal Yerine Koyuluyoruz: Influencerların Instagram'da Güzellik Filtreleriyle Ürün Tanıtımı Yapmaları Eleştirilerin Odağında - onedio.com
Resmen Aptal Yerine Koyuluyoruz: Influencerların Instagram'da Güzellik Filtreleriyle Ürün Tanıtımı Yapmaları Eleştirilerin Odağında - onedio.com
Nur Topu Gibi Bir Tartışma Konumuz Daha Oldu: Üniversitelerdeki Online Sınavlar Bir Lütuf mu Yoksa Ceza mı? - onedio.com
Nur Topu Gibi Bir Tartışma Konumuz Daha Oldu: Üniversitelerdeki Online Sınavlar Bir Lütuf mu Yoksa Ceza mı? - onedio.com
Her Şey Sizin Elinizde: Hayatınızın Daha Yaşanabilir Hale Gelmesi İçin Kendinize Yapabileceğiniz 15 İyilik - onedio.com
Her Şey Sizin Elinizde: Hayatınızın Daha Yaşanabilir Hale Gelmesi İçin Kendinize Yapabileceğiniz 15 İyilik - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

kım boyle salaklara alfa dıyor ya rezalet

the-wizard

bunlara en baştan inananların aklından şüphe etmek gerekiyor.

royal-baxisli

onedionu izeyenlerin yarisi seks sorulariniz icin izliyor ha haberin olsun

savas-demir8

böyle bokça şeyleri paylaşmayın allah aşkınıza türkiyenin en "vasıflı" sosyal medya platformusunuz fakat bazen bokunu çıkartıyorsunuz.

mustafaguven

siz de bunları burada mezu yaparak ekmeklerine yağ sürüyorsunuz. üç kuruş değeri olmayan insanlar kendilerini bir ... zannediyorlar.

Görüş Bildir