Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tika'dan Lübnanlı Gençlere Arıcılık Desteği

0PAYLAŞIM

Tika'dan Lübnanlı Gençlere Arıcılık Desteği

BEYRUT Anadolu Ajansı - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA, Lübnan’da onlarca gence arıcılık eğitimi ve malzeme dayanağında bulundu.

TİKA Beyrut Büroyu Koordinatörü Orhan Aydın, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomik krizin doğurduğu işsizlik ve muhtaçlığa karşı Lübnan'daki takviye projelerini sürdürdüklerini söyledi.

Ciddi bir ekonomik darboğazdan geçen Lübnan'da işsizlik oranının her geçen gün çoğalış gösterdiğine işaret eden Aydın, yiyecek mahsullerinin takribî yüzde 80'inin ithal olması ve mahallî para ünitesinde görülen rekor kıymet kaybının doğrudan esas gereksinim mahsullerine yansımasının yaşam koşullarını güçleştirdiğini kaydetti.

Aydın, TİKA tarafından asıllaştırılan "Gençlere Müteveccih Arıcılık Projesi" kapsamında Lübnan'ın güney kesimindeki Cebel Lübnan vilayetine bağlı Şuf bölgesi uysallarından 50 gence arıcılık eğitiminin yanı gizeme lüzumlu malzeme ve donanım yardımı sağladıklarını aktardı.

Bu projeyle Lübnan'ın kırsal kesiminde güç ekonomik şartlarda yaşayan ulusa istihdam ve ek kazanç olanağı sağlamayı tasarladıklarını vurgulayan Aydın, laflarını şöyle sürdürdü:

"Lübnan'ın mahallî Besme Derneği iş birliğinde asıllaştırılan ve kırsal kalkınmaya, bölge ulusunun sosyoekonomik altyapısının kuvvetlendirilmesine katkı sağlaması hedeflenen proje kapsamında değişik kavmi unsurlardan 50 katılımcıya verilen eğitimler sonrası arı kovanı, arı kolonisi, gözetici kıyafet, bal süzme aygıtı, varil ve kavanozların yanı gizeme ilaç ve vitamin gibi malzeme yardımı verildi."

  • Ülkedeki ekonomik kriz

Kamu borcunun 90 milyar doları aştığı Lübnan, 1975-1990 senelerindeki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik krizlerden birini yaşıyor.

İşsizliğin yüzde 35 ve fukaralığın yüzde 50'nin üzerinde olduğu Lübnan, geçen ay Beyrut Limanı'nda alana gelen büyük patlamayla daha da güç bir vaziyete düştü.

Politik eforlar ile idareyicileri ülkedeki mevcut ekonomik krizin sebebi olarak gören millet, uzun senelerdir yönetimi paylaşan mezhepsel politik partilerin yer almadığı, teknokratlardan oluşan küçültülmüş bir hükümetin kurulmasını arz ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir