Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ticarette Tarihin Akışını Tersine Çeviren Sistem ''Takas'' (Barter) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İş YaşamıGirişimcilik
32PAYLAŞIM

Takas.

Takas.

Bilindiği üzere Lidyalılar parayı icat etmeden önce ticaret birebir ürünlerin takas edilmesiyle gerçekleşiyordu. Yani bir örnek vermek gerekirse Ali tarlasında buğday yetiştirirken Ahmet ise küçük atölyesinde halı dokumaktadır. Ahmet'in yaşamını devam ettirebilmesi, Ali'nin ise giyinme ihtiyacını karşılayabilmesi için birbirlerinin ürünlerine ihtiyaçları vardır. Paranın da daha icat edilmediğini düşünürsek geriye tek bir alternatif kalıyor ''Takas''.

Nerden Çıktı Bu Para?

Nerden Çıktı Bu Para?

Para, tarihte ilk olarak Lidya’lılar tarafından icat edilmiş ve kullanılmıştır. İnsanlık tarihinde en önemli buluşlarından biri olarak kabul edilmektedir.Para, mal ya da hizmetlerin değişim aracı olarak kullanılmaktadır. Ekonomilerde madeni para ve banknotun yanı sıra, vadesiz mevduatlar ve kredi kartları da parayı oluşturan unsurlar olarak sayılabilir. Paranın değişim aracı olmasının yanında, değer ölçme ve saklama fonksiyonları da vardır. Günümüzde para, değer karşılığının ölçülme şeklidir. Gündelik hayatımızda, değişim yani takas aracı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle tüm ekonomilerin değerlemelerinde kullandığı ortak bir unsurdur.

Para Her Zaman Dost Mudur ?

Para Her Zaman Dost Mudur ?

Tamam paranın varlığı bir nimet. Ya yokluğu? Diyelim ki malınız mülkünüz çok fakat nakit paranız çok az ya da hiç yok. Bu durumda alışveriş yapmak şimdiki sistemde maalesef çok zor. Anca elinizdeki varlıkları satılığa çıkarıp satılmasını beklemelisiniz ki nakit paranız olsun. Hele ki işiniz aceleyse fırsatçılar sarar etrafınızı ve elinizdeki malın değerinin çok altında bir rakama satmak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlara çoğumuz en az bir kere maruz kalmışızdır. Peki nedir bunun çaresi?

Sıkışan Ekonominin Kurtarıcısı Barter (Takas) Sistemi.

Sıkışan Ekonominin Kurtarıcısı Barter (Takas) Sistemi.

"Noluyo ya! Hangi devirde yaşıyoruz?" Dediğinizi duyar gibiyim. Ama önce bir sakin olun, arkanıza yaslanın ve günümüz ekonomik sisteminde, nakit paranın bu kadar değerli olduğu bir devirde ticarete can suyu taşıyan barter sistemiyle tanışmaya hazır olun.

Yine, Yeni, Yeniden Takas.

Yine, Yeni, Yeniden Takas.

Ekonomik kriz anlarında paranın maliyeti daha da
artmakta ve ticarette yapılan alım ve satımlar için nakit para kullanımı tercih
edilmemektedir. Öte yandan piyasa faiz koşullarında meydana gelen değişme,
alım-satımın vadeli olması durumunda faiz oranları yoluyla maliyeti şişirmektedir.
Bu iki sarmal içinden çıkış yolu olarak, alım-satımın para yerine mal takası
ile gerçekleştirildiği, sistemde faizin yer almadığı BARTER bir alternatif
finansman tekniği olarak düşünülmektedir.

Nasıl Çalışır?

Nasıl Çalışır?

Barter, en basit anlamıyla ‘Takas’ ya da ‘Değiş-Tokuş’ olarak tanımlanabilmektedir.
Barter için daha kapsamlı bir tanımlamaysa, bir işletmenin satın
aldığı mal ya da hizmetin bedelini kendi ürettiği ya da sahibi olduğu mal ya da
hizmetle ödemesi olarak verilebilir.

Sistem Nasıl İşler?

Sistem Nasıl İşler?

Barter her ne kadar en basit ifadeyle ‘Takas’ olarak adlandırılsa bile,
barter sisteminin içeriği dolayısıyla sadece takas olmaktan çok daha ötede bir
kavramdır. Barter; çok sayıda alıcı ve satıcının birarada karşı karşıya geldiği
bir geniş pazar olmasının yanı sıra bu alıcı ve satıcıları belli kurallar
çerçevesinde ve belli kriterlere göre bir araya toplayan, alıcı ve satıcının
karşılıklı ilişkilerine düzenleme getiren, hem alıcının hem de satıcının
haklarını ve sorumluluklarını belirleyen bir sistemdir. Bu nedenle barter
sistemi salt bir takas işlemi değildir. Barter; alıcı ve satıcının mevcut
ekonomik şartlarda en iyi koşullarda pazar bulup, alış verişlerini bu pazarda
yapmalarını sağlayan, belirli niteliklere sahip kişi ya da kurumların üye
olabildiği ya da sistemden yararlanabildiği bir alış-veriş kulübüdür

Barter Şirketlerine Neden İhtiyaç Vardır ?

Barter Şirketlerine Neden İhtiyaç Vardır ?

Barter ticareti her ne kadar iki işletmenin karşılıklı takas yapmaları şeklinde algılansa da, gerek alternatiflerin az
olması gerekse de ihtiyaçların karşılanma imkanının kısıtlı olması nedeniyle işletmeler arasındaki bir organizasyon olmaksızın bir işletmenin ürettiği mamul ya da hizmet karşılığında ihtiyacı olan bir mal ya da hizmeti almak isteyen diğer
bir işletmenin ihtiyacı olan söz konusu bu mal ya da hizmeti bulması çok zor olmaktadır. Yüzlerce ve hatta binlerce kişi kendi ihtiyaçları doğrultusunda mal ya da hizmet alım ya da satım talebinde bulunur. Barter sisteminde bu talep sahipleri oyuncular olarak adlandırılırlar. Barter, bu oyuncular arasında en uygunu en uygun olanıyla eşleştiren bir ‘eşleştirici’ dir

Faize Katlanmak Ya Da Katlanmamak İşte Bütün Mesele Bu.

Faize Katlanmak Ya Da Katlanmamak İşte Bütün Mesele Bu.

Barter,  para vermeden alış veriş imkanı tanıdığından dolayı işletmeler için bir finansman tekniğidir. İşletmelerde finansman yükünün hafifletilmesi, işletmenin sattığı mal ya da hizmetin girdi maliyetinin düşürülmesi anlamındadır. Barter
finansman tekniği, diğer finansman tekniklerinden farklı olarak girdi maliyetini en aza indiren bir tekniktir. Çünkü barter sistemiyle finansman, mal ve hizmet alımında para ve paranın yükü olan faizle değil, mal ya da hizmete karşılık mal ya da hizmetle ödemektir. Sistem yoluyla karşı karşıya gelen alıcı ya da satıcı, talepte bulundukları mal ya da hizmetin temini için faiz yüküne katlanmazlar. Aynı mal ya da hizmeti kredi kullanmak yoluyla satın almak istediklerinde ise, kredilendirdikleri tutar kadar faiz yüküne katlanırlar. Oysa barter sisteminde ‘faiz’ yoktur.

Barter Sisteminde Neler Var?

Barter Sisteminde Neler Var?

Barter finansmanını kullanan işletmeler akla gelebilecek her türlü ihtiyacını bu sistemle karşılayabilirler. Örneğin, oto yedek parçaları üreten bir firma, firmasının muhasebe gibi bilgi işlem sistemini yenileyebilir. Bir turizm seyahat acentası, ofisinin mobilyalarını bilgisayar şirketi bayi toplantısını düzenlemek suretiyle sistemdeki mobilya üreten bir firmadan karşılayabilir. Barter sisteminin kalitesi üye firmaların çokluğu ile doğru orantılı olmaktadır. Çünkü, üye firma sayısı arttıkça, pazara sunulan mal ya da hizmet yelpazesi genişlemektedir. Barter organizasyonun asıl görevi ise, bu sistemde ‘çöpçatanlık’ ya da diğer bir değişle arz ile talebi birleştirmektedir.

Barter Denince Akla Boğaziçi Barter Gelir.

Barter Denince Akla Boğaziçi Barter Gelir.

Boğaziçi Barter Ticaret A.Ş. Türkiye'de yeni denilebilecek bu sistemde tecrübesiyle üyelerine her zaman en kaliteli ve kazançlı hizmeti vermeye devam etmektedir.  Boğaziçi Barter takas ticaretinin yanı sıra Borç Kapatma ve Karşılıksız Evraklarınızı Barter Çekine dönüştürme hizmeti de sunmaktadır. Siz de hemen bu ayrıcalıklar kulübüne adınızı yazdırın ve ticarette bir adım önde olun.

Boğaziçi Barter Ticaret Anonim Şirketi.

www.bogazicibarter.com.tr

info@bogazicibarter.com.tr

0212 561 00 86

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir