TİB Twitter'dan 643 İçerik Kaldırılmasını İstemiş

 > -

TİB Twitter'dan 643 İçerik Kaldırılmasını İstemiş

TİB Twitter'dan 643 İçerik Kaldırılmasını İstemiş

TİB tarafından Twitter'a 643 içerik kaldırma talebi iletildiği açıklandı. Bu taleplerin 81'i (url bazında) 27 mahkeme kararı ve 3 savcılık talebiyle ilgili. Diğer 562 talep ise mahkeme kararı dışındaki özdenetim talepleri. İçeriği olan şikayetlerin ise yüzde 91,5'inde neden müstehcenlik.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün açıklamasına göre 01.01.2014 tarihinden erişimin engellendiği (20 Mart 2014) güne kadar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) Twitter’a ilişkin 81 adet URL için 27 mahkeme kararı ve 3 savcılık talebi olmak üzere toplamda 30 adet talep ulaştı. Bu mahkeme kararlarından 16’sı kişilik haklarının ihlali, 5’i müstehcenlik, 3’ü özel hayatın gizliliğinin ihlali ve geriye kalan 3’ü ise soruşturmanın gizliliğinin ihlali ile ilgili.

Not: Gerçekleşen karar, Twitter tarafından silinen içerik anlamına geliyor.

Twitter'ın özdenetimi için 562 bildirim

Yine aynı açıklamaya göre TİB, kendisine kullanıcılardan gelen şikayetler hakkında Twitter'a toplamda 562 bildirim gönderdi. Bu bildirimler yoluyla, Twitter yetkililerinden şikâyete konu olan içeriklerin incelenmesi ve özdenetim yapılması talep edildi.

Bu 562 bildirim'in 184'ü içeriği olmayan bildirimler yani bahsi geçen içerik ya kullanıcı tarafından kaldırıldı ya da Twitter. Ancak Twitter bu içeriklerin kim tarafından kaldırıldığı hakkında bilgi vermiyor.

İçeriği olan 378 bildirimin ise yüzde 91,5'i "müstehcenlik" nedeniyle şikayet edilmiş.

CNN TÜRK

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Twitter
Görüş Bildir