THY ve Atlasjet’in Ramazan Bayramı Seferlerinde Boş Yok

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

THY ve Atlasjet’in Ramazan Bayramı seferlerinde boş yok

THY ve Atlasjet’in Ramazan Bayramı seferlerinde boş yok

Türk turizminin en önemli ili olan Antalya’ya bu yıl Kuzey Iraklı Kürtler akın etti. Antalya 7 ayda 5 milyondan fazla turist çekerken THY ve Atlasjet gibi havayolu şirketlerinin Erbil’den kalkan uçakları bölgeye yönlendirmesi turizm sektörünü canlandırdı. Irak’tan gelen turist sayısı yılın ilk 6 ayında yüzde 41 arttı. Antalyalı otel işletmecileri ise Kuzey Iraklı tatilcileri “Yeni Ruslar” olarak değerlendirdi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Antalya yeni bir turist kitlesi kazandı. Kuzey Iraklılar tatil için Akdeniz’e akın ediyor. Havayolu şirketleri Erbil’deki potansiyeli gördü. İstanbul aktarmalı uçuşlarla Iraklılar Antalya’ya taşınıyor” dedi.

2009’dan beri artıyor

Yılın ilk 6 aylık döneminde Irak’tan gelen turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 41 arttığını vurgulayan Ulusoy, şu bilgileri verdi: “2011’de Türkiye’ye gelen Iraklı turist sayısı 350 bin civarındaydı. Ancak yılın ilk 6 ayında Iraklı turistlerin sayısı 190 bini aştı. Bu temmuz ve ağustosta daha da arttı. Yıl sonunda rakamların 2011’in iki katı olması bekleniyor. Iraklı turist sayısı 2009’dan beri artıyor. 2009’da Iraklı turist sayısı 250 bin civarındaydı. Bu yıl ise rekor bekliyoruz.”

1.5 milyondan fazla

Türkiye’den Irak’a giden turist sayısının da arttığını anlatan Ulusoy, “Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Irak’ı 2010’da ziyaret eden turist sayısı 1 milyon 518 bin kişi. Burada Türk turistlerin payı fazla. Özellikle Erbil’e gidenlerin sayısı artıyor. Bu turizmi işadamları da tetikliyor. İki ülkenin ticaret hacmi arttıkça rakamların turizme yansıdığını görebiliyoruz” dedi. Erbil’den tatil için Türkiye’yi tercih edenlerin sayısının hızla arttığını söyleyen THY yetkilileri, “Özellikle Antalya seferlerinin de başlamasıyla birlikte Türkiye’ye Irak’tan çok fazla turist gelmeye başladı. Ramazan Bayramı için neredeyse boş koltuk yok. Bilet fiyatları da yükseldi. Antalya Iraklı tatilcilerin gözde mekanları arasında. Aktarmalı uçuşlarda Antalya çok fazla tercih ediliyor” denildi.

Ticaret nasıl gelişti

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2003’ten sonra artmaya başladı.

2005 yılında 3.2 milyar dolara ulaşan ticaret rekor kırdı.

2006 yılında ise bu rakam tekrar 3 milyar doların altına indi.

2007 yılında 3.4 milyar dolara kadar çıktı.

2008’de ticaret hacmi yine rekor kırarak 5 milyar doları geçti.

2009 ve 2010 yıllarında bu rakam 6-7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl ise Irak ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 8.3 milyar dolar oldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaIrakİstanbulRamazan BayramıTercihTürk Hava Yollarıtatil
Görüş Bildir