Thy'de Neler Oluyor?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Thy'de Neler Oluyor?

Thy'de Neler Oluyor?

MÜGE AKGÜN

Meraklanmayın iyi şeyler oluyor. Beş, altı yıl önce Dış Hatlar CIP Salonu yenilendiğinde geleneksel ve modern tarzı harmanlamaya çalışan dekorasyonuyla büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Sonra eleştiriler doğrultusunda biraz sadeleştirildi. Ama bu yıl CIP salonu baştan aşağı yenilendi. Şimdi her görenin etkilendiği, modern, THY’nin imajına uygun bir bekleme salonu karşılıyor gelenleri. Ben bugüne dek gittiğim hiçbir ülkede kütüphanesi, müzik odası, bilardo masası, sinema salonu ve dört dörtlük ikramı olan başka bir ‘business lounge’ görmedim. İnsanın çıkası gelmiyor. Üstelik dekorasyon ve yiyecekler gibi, servis de dört dörtlük.

Çalışanların yolcularla ilişki kurma biçimleri de çok etkileyici. Bu yeni konsepti Turkish Do&Co oluşturmuş. Atilla Doğudan’ın Avusturya’da kurduğu ve kısa sürede dünyanın dört bir yanında Austrian, Air France, Emirates, Qatar, Singapur Airlines, Cathay Pacific gibi birçok havayolu şirketine servis hizmet veren The Gourmet Entertainment Company’nin (Do&Co) bu başarıda payı büyük.

THY ve Do&Co ortaklığından sonra yemeklerde gözle görülür bir düzelme oldu. Dünyanın en büyük uçan aşçı filosunun da THY’de olduğu söyleniyor. Zaten Türk Hava Yolları kuşkusuz dünyanın en iyi servis sunan havayollarından biri. Her geçen gün sayıları artan uçuş ağı da onun küresel bir oyuncu olduğunun en büyük göstergesi.

Bugün uçuş ağı genişliğiyle sekizinci sırada THY ve dünyanın 190 farklı noktasına uçuş yapılıyor. Hatta liderliğe oynuyor. Hangi ülkeden olursa olsun artık insanlar eğer gidecekleri hatta varsa THY’yi tercih eder oldu. Geçen yıl Skytrak tarafından yolcular arasında yapılan ankette Avrupa’nın en iyi havayolu seçilmesi boşuna değil. Tabii bu durum eleştirilecek hiçbir şey yok anlamına gelmemeli.

Yerel ve küresel

THY yönetimi yerelliğini koruyarak küresel oyuncu olmak istiyor. Bu tabii ki çok isabetli bir karar ve yemek seçimlerinde başarıyla uygulanıyor. Sıra müziklere geldiğinde aynı şeyi söylemek mümkün değil. Asansör müziği uygulaması hâlâ aşılamadı. THY nedense yıllardır şarap sorununu da çözemedi. Yaklaşık on yıldır yerli şaraplarda sadece Kavaklıdere Yakut sunuluyor. Oysa son yıllarda Türkiye’nin şarap yelpazesi çok genişledi, artık çok iyi şaraplar yapılıyor. Özellikle yerli şaraplarda tek bir marka, tek bir cins adil değil hem tüketici hem de üreticiler için. Türk şarapları yurtdışında tanınmıyor, bilinmiyor diyoruz. Bundan iyi fırsat olur mu?

Her şeye karşın THY ile yapılan uzun yolculuklar büyük bir keyif. Bir zamanlar Avrupa ülkelerinin havayolu şirketleriyle yolculuk yaptığımızda “Niye bizde böyle değil?” diye üzülür dururduk.

Bayram öncesi New York’a giderken Comfort Class ile uçtum. İşin ilginci, 10 saatlik rüyadan New York’a ayak bastığınızda uyanıyorsunuz. Uygarlığın beşiği, süper gücün ülkesine girişte sizi her zamanki gibi kaos ve bitmek bilmeyen kuyruklar karşılıyor. İnsan “İstenmediğim bir yere mi geldim?” duygusuna kapılıyor bir anda.

Ama kuyruklardan kurtulup kendinizi kente attığınızda bu duygu yavaş yavaş yok oluyor. Süper gücün gücüne inanmak içinse Beşinci Cadde’ye çıkmak gerekiyor. New York ve Washington bir sonraki yazının konusu olsa da dünyanın ticari başkentinin bariz bir çöküş yaşadığını düşünmedim desem yalan olur. İnsan ister istemez iki şehri ve iki havaalanını karşılaştırıyor, birinin yükselişi karşısında diğerinin çöküşünü görüyor. Hepimize huzurlu bayramlar...

Mastİka

Ekim ayında Levent Çalıkuşu Sokak’ta açılan, mönüsünü ünlü şef Tolga Atalay’ın hazırladığı Mastika Meyhanesi Ege ve Yunan mutfağından esinlenen lezzetleri bir araya getiriyor. Dil balığı şiş ve ahtapot ızgara Mastika’nın favorileri arasında olacak gibi... Tel: 0212 281 60 70

Yıldızı yükselenler

Çay içme keyfimize Paşabahçe’nin 75 yıldır süren katkısını göz ardı etmek olmaz. 100’e yakın çay bardağı tasarımı bulunan Paşabahçe’nin yeni çıkan modelleri de her zamanki gibi hem eğlenceli hem de fonksiyonel...

Raflara çıkan

Fırın helva

Türk mutfağına özel tatların arasında ayrı bir yeri olan tahin helvasının fırınlanarak sunulması son yıllarda özellikle balık restoranlarının ve meyhanelerin vazgeçilmezlerinden olmuştu. Koska, özel kabı içinde sadece 10 dakika ısıtılan ‘Fırında Helva’ çıkarmış. Tatlıseverlere duyurulur.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AvusturyaŞarapSinemaTercihTürk Hava YollarıYunanistançaymüziktahin
Görüş Bildir