THY'de Grev Başladı

 > -

Thy'de Grev Başladı!

Türk Hava Yolları yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın grevi başladı.

Türk Hava Yolları yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın grevi başladı. THY Genel Müdürlüğü önünden Hava-İş Sendikası Başkanı Atilla Yaçin açıklama yaptı.

Hüseyin ASLIYÜCE- İBRAHİM YILDIZ / İSTANBUL DHA

Haberin Tamamı İçin:

THY'de Grev Başladı

THY yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş, aldığı grev kararını uygulamaya başladı. Şu ana kadar aksayan seferin olmadığı bildirildi.

Türk Hava Yolları (THY) yönetim binası önünde toplanan sendika üyeleri, "THY'de grev var" yazılı pankartı binanın girişine astı.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, yaptığı konuşmada, 352 gündür sürdürdükleri direniş sonrasında THY ile yapılan 24 dönem toplu iş sözleşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanması sonrasında aldıkları grev kararını uygulama aşamasına geldiklerini söyledi.

Başından beri gelmek istemedikleri bir aşama olduğunu belirten Ayçin, "Buna rağmen yasal süreç içerisinde taraflar arasında yaşanan uyuşmazlık nedeniyle, bu karar alındı" dedi.

Yasal haklarını kullanırken polisler tarafından engellendiklerini ileri süren Ayçin, Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olduğunu iddia eden THY önünde böyle bir engelin olmasına anlam veremediklerini kaydetti.

Sendikaya destek amacıyla THY binası önüne gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da, polisin aldığı önlemi eleştirerek, demokratik hakkını kullanan işçilere karşı bu tür bir önlemin alınmasının doğru olmadığını söyledi.

İşçilerin talepleri karşılanana kadar, bu işin takipçisi ve destekçisi olacaklarını belirten Akkaya, "Grevin başarıyla sonuçlanacağına inanıyorum" dedi.

"Greve katılmama kararı aldık"

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), THY yönetimi ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın greve çıkma kararına katılmama kararı aldığını bildirdi.

TALPA'dan yapılan yazılı açıklamada, "Grev konusunda yönetim ve denetim kurulu üyeleri olarak, son dakikaya kadar yürüttüğümüz görüşmelerimiz neticesinde greve katılmama kararı aldık. Üyelerimizin uçuş emniyetinden taviz vermeden alacakları her türlü bireysel kararlarına saygı duyarız" ifadesi kullanıldı.

Uçak seferlerinde aksama yok

Türk Hava Yolları (THY), grevin başladığı andan itibaren 82 uçuşun hiçbir aksama yaşanmadan yapıldığını bildirdi.

Yetkililer, grevin başladığı andan itibaren uçuşların sorunsuz şekilde sürdüğünü belirterek, şu ana kadar herhangi bir aksama yaşanmadığını, 82 seferin sorunsuz gerçekleştirildiğini kaydetti.

THY: Tüm çalışanlar iş başında

Hava-İş Sendikası grevini sürdürürken, Türk Hava Yolları'ndan yapılan açıklamada tüm personelin zamanında işe geldiğini duyurdu.

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi.

"Türk Hava Yolları çalışanları her gün olduğu gibi bugün de tam kadro işbaşında. Yeşilköy'de bulunan Genel Müdürlük binasında görev yapan tüm çalışanlarımız işlerine geldiler. Bugün saat 03.00'te başlayan uçuş operasyonu da kokpit ve kabin ekiplerinin daha önce planlanmış uçuşlarını aynen uygulamaları sonucunda zamanında yürütülüyor. Teknik bakım ekipleri, yer işletme çalışanları, kargo çalışanları, İstanbul ve Anadolu teşkilatı da tam kadro görevlerinin başındadır. Tüm çalışanlarımız Şirketlerine sahip çıktılar, greve itibar etmediler. Türk Hava Yolları, günlük operasyonunu planlandığı şekilde ve zamanında gerçekleştirilen uçuşlarla sürdürüyor."

500 çevik kuvvet sevk edildi

Havi-İş Sendikası'nın başlattığı grev nedeniyle Atatürk Havalimanı'na 500 çevik kuvvet polisi sevk edildi.

Haberin Tamamı İçin:

THY'deki Grev Uçuşları Etkiledi mi?

Türk Hava Yolları’nda bu gece saat 03.00’ten itibaren başlayan grevde şu ana kadar herhangi bir aksama yaşanmadı. THY’den yapılan açıklamada, grevin başladığı andan itibaren şu ana kadar 114 sefer gerçekleştirildiği ve bu seferlerde hiçbir rötar ya da iptal yaşanmadığı kaydedildi.

THY Basın Müşaviri Ali Genç, gerçekleştirilen seferlerde zamanında kalkış oranının ise yüzde 100 olduğunu vurguladı.

Bu arada Hava İş cephesinde grev tam gaz sürüyor. Şu ana kadar grev başarıya ulaşmamış olsa da sendika kanadı, uçuşların yoğunlaştığı öğlen saatlerinde THY’nin uçucu ekip ihtiyacını karşılamakta zorlanacağını ve o andan itibaren grev aksamaları yaşanacağı düşünüyor.

Gece yağmur sebebiyle Genel Müdürlük önündeki eylemcileri evlerine gönderen Hava İş Sendikas ı’nın saat 10.00’da yeniden THY Genel Müdürlük binası önünde toplanarak basın açıklaması yapması bekleniyor.

THY'den Greve İlişkin Son Açıklama

THY'nin açıklaması ise şöyle:

Türk Hava Yolları çalışanları her gün olduğu gibi bugün de tam kadro işbaşında. Yeşilköy’de bulunan Genel Müdürlük binasında görev yapan tüm çalışanlarımız işlerine geldiler.

Bugün saat 03.00’te başlayan uçuş operasyonu da kokpit ve kabin ekiplerinin daha önce planlanmış uçuşlarını aynen uygulamaları sonucunda zamanında yürütülüyor.

Teknik bakım ekipleri, yer işletme çalışanları, kargo çalışanları, İstanbul ve Anadolu teşkilatı da tam kadro görevlerinin başındadır.

Tüm çalışanlarımız Şirketlerine sahip çıktılar, greve itibar etmediler.

Türk Hava Yolları, günlük operasyonunu planlandığı şekilde ve zamanında gerçekleştirilen uçuşlarla sürdürüyor.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Airporthaber

Haberin Tamamı İçin:

THY Grevinde Sabah Saatlerinde Yaşanan Gelişmeler

10:20 Türk Hava Yolları greve katılan uçucu ekiplerin yerine anonsla yedek ekipleri uçuşa atandınız diyerek göreve davet ediyor.

10:19 Hava İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin şu anda açıklama yapıyor

10:16 THY'den son durum açıklaması: "Saat 10.00 itibariyle planlanan tüm seferlerimiz eksiksiz ve tam zamanında gerçekleştirilmeye devam etmektedir"

10:06 THY'deki grev süreci borsada beklenen olumsuz etkiyi yapmadı. Dünü 8.10 TL'den kapatan THY hisseleri, güne yüzde 2'lik artışla 8.20 TL'den başladı.

10:04 THY,grev sürecine ilişkin KAP'a açıklama gönderdi. Açıklamada, "Bugün saat 03.00'te başlayan Türk Hava Yolları uçuş operasyonu kokpit ve kabin ekiplerinin daha önce planlanmış uçuşlarını aynen uygulamaları sonucunda zamanında yürütülmektedir. Ortaklığımız çalışanları görev başında olup, günlük operasyon planlandığı şekilde ve zamanında gerçekleştirilen uçuşlarla sürdürülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

10:01 THY greve rağmen operasyonlarını sürdürmeye çalışırken havaalanında nöbetçi ekiplerden mesaisi dolanların yerine yeni ekipler nöbeti devraldı.

09:59 THY Genel Müdürlük binası önünde az sonra Hava İş Sendikası basın açıklaması yapacak. Şu anda 200-250 kişilik bir grup açıklama öncesi toplandı.

09:56 THY yöneticileri başta Hamdi Topçu ve Temel Kotil olmak üzere tüm yöneticiler 24 saattir ayakta.

09:42 Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı: SHGM'ye de tespit edilen uygunsuzluklar bildiriliyor

09:34 THY Genel Müdürü Temel Kotil şu anda ekip odasında grev sürecini yakından takip ediyor, uçucu personelle sohbet ediyor.

09:32 Greve katılan bazı kabin memurlarının yerine yedek ekipten takviye yapıldığı öğrenildi

09:30 Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı: Saat 03.00'da başlayan grevimizle ilgili hukuksuzluklar hakkında Bölge Çalışmaya ve İş Mahkemelerine başvurularımız yapılıyor.

09:28 THY, grevde olası aksamalara karşı dün mezun ederek kıyafetlerini teslim ettiği 500 yeni kabin memurunu da uçuşa gönderiyor. Bazı kabin memurlarının, ilk uçuşları olması sebebiyle ekip odasının dahi yerini bilmediği ve "Ekip odası nerede?" diye sordukları öğrenildi.

09:23 Ekip odasına giden noktada zaman zaman greve katılmayıp uçuşa giden THY çalışanları ile grev gözcüleri arasında sözcü sataşmalar yaşanıyor. Grev gözcüleri, uçuşa giden çalışanlara, " Vicdanınız rahat mı?" şeklinde sözlü sataşmada bulunuyor.

09:11 Antalya'dan alınan bilgilere göre şu ana kadar hiç sorun yaşanmadı.

09:08 Grevle ilgili olarak Hava-İş sendikasından henüz bir açıklama yok. Bu gece yapılan açıklamada sabah
10.00'da basın açıklaması yapılacağı duyurulmuştu. Şimdi tüm dikkatler bu açıklamaya kilitlendi.

09:06 THY 178 seferin sorunsuz yapıldığını duyurdu

09:02 THY uçuş ekiplerini telefonla göreve çağırıyor. Telefon edilenler arasında grev gözcüsü Neslihan Saraçoğlu da bulunuyor. Saraçoğlu grev gözcüsü olduğunu söyleyince özür dilenerek telefonun kapatıldığı iddia edildi.

09:00 THY'den açıklama: Teknik bakım ekipleri, yer işletme çalışanları, kargo çalışanları, İstanbul ve Anadolu teşkilatı da tam kadro görevlerinin başındadır.

09:00 THY'den açıklama: Bugün saat 03.00’te başlayan uçuş operasyonu da kokpit ve kabin ekiplerinin daha önce planlanmış uçuşlarını aynen uygulamaları sonucunda zamanında yürütülüyor.

08:59 THY'den açıklama: Türk Hava Yolları çalışanları her gün olduğu gibi bugün de tam kadro işbaşında. Yeşilköy’de bulunan Genel Müdürlük binasında görev yapan tüm çalışanlarımız işlerine geldiler.

08:25 Türk Hava Yolları'ndaki grev eylemine katılan 2 kabin memurunun Ankara-İstanbul uçuşuna katılmayarak karayoluyla İstanbul'a döndüğü öğrenildi.

08:10 Hava-İş sendikası,"Nöbet görevine 3'ten önce başlayıp tüm müdür ve başkanların baskısıyla ekip odasında kalan nöbetçiler tükeniyor" iddiasında bulundu

07:52 Türk Hava Yolları, grevin başladığı 03.00'ten şu ana kadar 114 seferi zamanında gerçekleştirdi.

07:27 THY Basın Müşaviri Ali Genç: THY'nin yedek personelle uçuşlarını yaptığı bilgisi doğru değil. Planlanan ekiplerle uçuşlar gerçekleştiriliyor.

07:16 Hava-İş Sendikası THY'deki grevin etkilerinin saat 10.00'dan sonra daha çok hissedileceğini ve yedek ekiplere planlanan uçuşların sona ereceğini belirtti.

07:12 THY Basın Müşaviri Ali Genç: Toplam 82 sefer zamanında yapıldı. İstanbul çıkışlı uçuşlarda zamanında kalkış oranı % 100

07:12 Atatürk Havalimanı'ndaki iç hat geliş ve gidiş seferlerinde aksama yok...

Airporthaber

Haberin Tamamı İçin:

Ayçin “Kimse Endişe Etmesin”

Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin, Türk Hava Yolları’nda başlattıkları grev ile ilgili az önce genel müdürlük binasının önünde bir açıklama yaptı. Ayçin özetle şunları söyledi.

THY yönetiminin anlaşmaz tutumu sebebiyle süreç kilitlenmiştir, çıkmaza sürüklenmiştir ve bu aşamaya kadar gelmiştir. Şu an grevi kırmak için yönetici kadrolarla uçakları uçuruyorsunuz. Eksik personelle yolcuya servis yapıyorsunuz, part timeların eğitimleri bitmeden uçağın içine gönderiyorsunuz. O insanlar hangi uçağa hangi kapıdan gideceğini sorarak bulmaya çalışıyorlar. Güven ve emniyetten uzak şekilde grev kırıcılığı yaparak dolaşmaya utanmayacak mısınız? 305 kişiye yeni 305'ler ekleyeceğinizi söylüyorsunuz. Utanmayacak mısınız?

351 gündür insanlık dışı muamelelere maruz kaldık. Yasal grevi uygulamaya geliyoruz polis barikatıyla karşılaşıyoruz. Bu ülkede en temel grev hakkını kullanırken polis ablukası altında kalacaksak kendimizi ifade edemeyeceksek biz kendimizi nasıl ifade edeceğiz.

Grevi başarıyla devam ettirmek için ne bedel ödenecekse ödeyeceğiz. Bunu bilerek yola çıktık.

Uluslararası standartlara uygun uçuş yapılmıyor. Emniyetsiz güvensiz uçuluyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü göreve davet ediyorum. Bu görevi yerine getirmezlerse olabilecek kazanın ve ölümlerin sorumlusu hükümet, THY yönetimi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olacaktır.

Bugüne kadar sergilenin tavırla devam ederlerse bundan sonra olabileceklerin sorumlusu sizsiniz. İçeride çalışan arkadaşlar korkuyla greve katılamıyorlar. Sorunlarını dile getiremiyorlar. Çünkü buraya gelirken 305 kişi nasıl atıldıysa ben de öyle atılırım diye düşünüyor.

Bizim için en büyük tehlike korkuyla uçmaktır. Havacılık sektörünün yapısına tehditkar, şiddete dayalı yönetici anlayışı uymaz. Gelin bundan vazgeçin.

Bu grevden alnımızın akıyla çıkacağız, endişeniz olmasın.

Airporthaber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAntalyaCumhuriyet Halk PartisiİstanbulPolisTürk Hava Yolları
Görüş Bildir