THY'de 29 İşçi Daha İşe İade Edildi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

THY'de 29 İşçi Daha İşe İade Edildi

THY'de 29 İşçi Daha İşe İade Edildi

Kanunsuz grev yasağına karşı eylem yaptıkları gerekçesiyle işten atılan ve 256 gündür direnişte olan 305 havayolu emekçisinin işlerine dönmek için açtıkları işe iade davaları bir bir kazanımla sonuçlanıyor.

29 Mayıs 2012 tarihinde havacılık işkolunda grev yasağına karşı eylem ve grev yaptıkları iddiaları ile acımasızca iş sözleşmeleri feshedilen 305 THY A.O ve THY Teknik A.Ş işçisi verdikleri hukuk mücadelesini kazandı.

Son olarak Bakırköy 10. İş Mahkemesinde görülen 29 işçinin davasında Mahkeme, Bilirkişi Heyetinin raporuna dayanarak işçilerin işe iadesine karar verdi. Böylece toplam 61 işçi hakkında işe iade kararı çıkmış oldu.

Mahkeme kararlarının yanı sıra işçiler lehine düzenlenen Bilirkişi Heyet Raporuyla, 29.05.2012 tarihinde yapılan basın açıklaması ve diğer konularla ilgili olarak herhangi bir yasadışı durumun bulunmadığı, bu hususun bir demokratik hak arayışı olduğu, feshin geçersiz olduğu işe iade kararı verilmesi gerektiği kesinleşmiş oldu.

Havayolu emekçileri Hamdi Topçu’yu sözünün arkasında durmaya çağırdı

Konuyla ilgili Hava-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, hukukun her yönüyle işten çıkarma işlemini geçersiz kıldığı ifade edildi.

Hava-İş, THY A.O ve THY Teknik A.Ş işçilerinin geri alınması ile ilgili her çıktığı TV kanalında “Hukuku bekleyeceğiz ona göre karar vereceğiz” diyen THY Yönetim Kurulu Başkanı bu konuda kamuoyu önünde söylediği sözlerin arkasında durmaya davet etti.

Direnişteki havayolu emekçileri ise hukuka saygılı olacağını ifade eden THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun verdiği sözü tutmayarak tüm davaları temyize götürerek süreci uzatmaya çalıştığını dile getirdi.

THY emekçileri direnişlerinin 257.gününde bu kez Bakırköy’de

Diğer taraftan, Halen Atatürk Havalimanı’nın Dış Hatlar Geliş kapısının önünde işe dönüş mücadelesi veren havayolu emekçileri 09 Şubat 2013 tarihinde direnişlerinin 257. gününde, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylemlerine devam edecek.

“Grev yasağını sizlerin desteği ile aştık. Şimdi sıra işe geri dönüşlerin sağlanmasında” diyen havayolu emekçileri, 09 Şubat Cumartesi günü saat 14.00-15.00 arasında yapılacak olan oturma eylemine emek ve demokrasiden yana tüm yurttaşları haklı ve onurlu mücadelelerine destek olmaya çağırdı.

(soL- Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Türk Hava Yolları
Görüş Bildir