Görüş Bildir

THK Envanterinde Bunlardan 9 Adet Var... Avrupa Birliği, Yangınlara Müdahale İçin 3 Uçak Gönderiyor

Anasayfa > Gündem

Avrupa Komisyonu, Türkiye'de devam eden yangınlara müdahale etmesi için İspanya'dan iki adet, Hırvatistan'dan bir adet Canadair tipi uçak gönderileceğini açıkladı. Gelecek olan uçaklardan Türk Hava Kurumu'nun (THK) envanterinde 9 adet bulunuyor...

BBC'nin aktardığına göre yapılan açıklamada gönderilen uçakların 2019 yılında kurulan ve Avrupa'nın sivil değerlerini korumak amacında olan rescEU programında yer aldıkları aktarıldı.

Avrupa Kriz Yönetim Komiseri Janez Lenarčič, 'AB, bu zor zamanlarda Türkiye ile sonuna kadar dayanışma içindedir. Yardım teklif eden bütün ülkelere çok teşekkür ediyorum. Aklımız sevdiklerini kaybeden Türkler ve öldürücü yangınlarla mücadele için elinden geleni yapan cesur insanlar ile beraber. Daha fazla yardım sağlamaya hazırız' dedi.

AB'nin 7/24 devrede olan Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezi'nin Türk yetkililerle sürekli iletişim halinde olduğu vurgulandı.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grliç Radman attığı tweetinde mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını, bu görüşmede yangın uçağı gönderme kararlarını ilettiklerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu tweete teşekkür ederek yanıt verdi. 👇

Çavuşoğlu, dayanışma mesajı paylaşan İspanyol mevkidaşına da teşekkür etti. 👇

Gönderilecek uçaklardan THK envanterinde 9 adet bulunuyor ancak kullanılmıyor.

Gönderilecek uçaklardan THK envanterinde 9 adet bulunuyor ancak kullanılmıyor.

Türk Hava Kurumu’nun kuruluşu olan Gökçen Havacılık’ın web sitesinde şu bilgiler yer alıyor. 👇

Türk Hava Kurumu’nun kuruluşu olan Gökçen Havacılık’ın web sitesinde şu bilgiler yer alıyor. 👇

“Gökçen Havacılık yangın söndürme filosunda yer alan sabit kanat hava araçları Dromader ve Bombardier tipi uçakları ile döner kanat hava araçları ve tecrübeli teknik personeliyle Avrupa’nın en büyük özel yangın söndürme filosu olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’nin tek havadan yangın söndürme uçak filosuna sahip olan Gökçen Havacılık envanterinde yer alan, 2009 yılında bünyesine kattığı 9 adet CL-215 Bombardier yangın söndürme uçağı ile, yurtiçi ve yurt dışında meydana gelebilecek, sanayi, orman, şehirlerde meydana gelebilecek olası bir yangın durumuna havadan müdahale edebilmektedir.'

Hükümet, THK'nın uçaklarının çok eski ve bakımsız olduğunu öne sürüyordu. 👇

👇

👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
78
17
9
4
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?