The Times: 'Suriyelilerin Avrupa'ya Yolculuğu İstanbul'da Başlıyor'

-

İngiliz Times gazetesi insan kaçakçılarının Suriyeli sığınmacıları Türkiye üzerinden nasıl Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere götürdüklerini yazdı.

Gazeteye göre deniz yoluyla yapılan riskli yolculuğun bedeli 4 bin 500 dolar ile 6 bin 500 dolar arasında değişiyor. Yaklaşık 15 bin dolara ise sığınmacılar sahte pasaportla ve direkt uçuşla Avrupa'ya gidebiliyor.

Times gazetesindeki Hannah Lucinda Smith imzalı haberin başlığı, "Suriye'nin orta sınıfları, güvenlik için yüksek bir bedel ödüyor". Smith, çaresiz yüzlerce Suriyeli aile için Avrupa'ya gizlice yapılan yolculuğun, İstanbul'da bir kafede başladığını yazmış.

Smith, gittiği İstanbul-Aksaray'daki kafede insan kaçakçılarını tespit etmenin kolay olduğunu yazıyor. Times muhabirine konuşan ve Avrupa'ya yolculuğu için gün sayan Rami adlı Şam kökenli bir Suriyeli, insan kaçakçıları ile ilgili olarak şunları söylemiş:

"Bütün gün kafede oturuyorlar, çay içiyorlar. Bazıları ünlü. İnsanlar onları arkadaşlarına tavsiye ediyorlar çünkü güvenilir olduklarına inanıyorlar."

"Onlar satıcılar. Kendilerini size nasıl satacaklarını çok iyi biliyorlar. Eğer sizin dini vecibelerini yerine getiren bir kişi olarak görürlerse, kendililerini de aynı şekilde lanse ediyorlar. Eğer sizi laik biri olarak görürlerse, bira içmeye davet ediyorlar. Sizi, arkadaşınız olduklarına inandırıyorlar. Esasında paranızı almak için her şeyi yapıyorlar."

Fotoğraf: AFP

'Milyon dolarlık ticaret'

Haberde, Türkiye'de insan kaçakçılığının milyon dolarlık bir ticaret olduğu vurgulanıyor. Son üç yılda yüz binlerce Suriyelinin insan kaçakçılarınca Türkiye üzerinden Avrupa'ya gönderildiği belirtiliyor. Times'ın deyimiyle bu kişiler için "Aksaray, Avrupa'ya yapılan yolculukta sadece kısa süreliğine vakit geçirilen bir durak".

Times muhabiri, Türkiye'de Suriyelilerin, fakir Eritreliler ve Libyalılardan farklı yollardan Avrupa'ya götürüldüklerini de yazmış.

Sığınmacılar önce kafedeki aracılarla pazarlık ediyor, fiyat ve Avrupa'ya hangi yolla gidecekleri üzerinde anlaşıyor.

Anlaşma sonrası bir büroya yönlendirilerek aracı kurum olan bir şirkete ücretlerini ödeyerek bir programa kaydoluyorlar. Kendilerine aracı kurumun damgasını ve özel kodlarını taşıyan iki belge veriliyor.

Bu kodların ilki insan kaçakçılarına yolculuğun başlangıcında, diğeri ise aracı kuruma yolculuğun bitiminde söyleniyor. Daha sonra da insan kaçakçıları aracı kuruma giderek paralarını alıyor.

İngiliz gazetesine konuşan aracı kurumdan Mahmut adlı bir kişi, Türkiye'de 12 büroları olduğunu ve ayda yaklaşık 4 bin sığınmacıyla ilgilendiklerini söylemiş.

Şirketin sadece komisyon ücretlerinden elde ettiği gelir ayda yaklaşık 1 milyon dolar. Üstelik Avrupa'da da büroları olduğu belirtilen şirket bu parayla döviz ve altın ticareti de yapıyor.

Times'taki haberde Mahmut'un ayda 3 bin dolar kazandığı ve Türkiye'de "Suriyelilerin sefaleti üzerinden zenginleşen yüzlerce, belki de binlerce kişiden sadece biri" olduğu belirtiliyor. Haber, Mahmut'un şu sözleriyle noktalanmış:

"Evet bu bir iş ama aynı zamanda insani bir şey. Bu insanlar her şeylerini kaybetti. Biz de ellerindeki son parayı da kaybetmemelerini temin etmeye çalışıyoruz."

  • BBC Türkçe
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AksarayAltınAvrupa BirliğiDövizİngiltereİstanbulSuriyeçay
Görüş Bildir