Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

The Guardian Can Alıcı Soruyu Sordu, Okuyucuları Cevapladı: Neden Ankara Olmadınız?

 > 
108bPAYLAŞIM

Ekim ayından bu yana 3 farklı terör saldırısına sahne olan ve 200'e yakın insanın hayatını kaybettiği başkent Ankara'da, 13 Mart'ta gerçekleşen son saldırının yankıları halen yoğun.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, 13 Mart saldırısı ekseninde bir makale yayınladı.

Makalede patlamanın dünya kamuoyunda yeteri kadar ilgi görmediğinden ve Paris saldırılarının ardından gösterilen hassasiyetin ortaya konmadığından bahsedildi.

Saldırı sonrası Ankara'da yaşayan İngiliz piyanist James Taylor'ın Facebook hesabından düşüncelerini paylaşması viral olmuştu.

For those who do not know Turkey, or who distance themselves from these attacks, maybe this will open your eyes.The...

Posted by James Taylor on Sunday, 13 March 2016

Genç İngiliz batı medeniyetini muhatap alarak "Charlie oldunuz, Paris oldunuz, peki Ankara olacak mısınız?" sorusunu sormuştu.

The Guardian da genç sanatçıyla paralel bir söylem geliştirdi ve aynı soruyu okuyucularına ve dünya kamuoyuna yöneltti.

Kullanıcı yorumları ise konuya farklı açılımlar getirdi denebilir. 

Bu yorumlardan en çok beğenilenler ise şu şekilde:

Not: Yorumlar site kullanıcıları tarafından en beğenilenler arasından derlenmiştir. Tarafımızdan verilen destek ya da onay söz konusu değildir.

#1

"Yakınımızda yaşanan ve tarihsel anlamda bağlarımızın olduğu bir yerde yaşananların daha çok ilgimizi çekmesi şaşırtıcı değil." 

#2

"İki sebebi var: İlki Paris coğrafi ve kültürel anlamda bizim arka bahçemiz sayılır. ABD ile yakınlığımız da aynı sebepten. 

İkincisi Ankara sıradan bir Avrupa başkenti değil. Haritaya bakmanız bile yeterli olacaktır. Türkiye’nin büyük bir bölümü orta doğuda ve ülke orta doğunun bütün işlevsiz rejimlerinin özelliklerini taşıyor. Ve hızla bir diktatörlük olma yolunda ilerliyor."

#3

"“Ben Ankara’yım” demek Türkler için destekleyici olabilirdi, ama sonrasında Ermeni soykırımını hatırlatarak “Ben bir Ermeniyim” demek de icap ederdi. Aynı şekilde “Ben Kıbrıs’ım” diyerek Kıbrıs’daki işgali de hatırlatmak gerekirdi ya da “Ben bir Kürdüm” diyerek doğuda öldürülen yüzlerce Kürt’ü hatırlatırdık." 

#4

"Belki de batı medyası orta doğu ülkeleri yerine batı ülkelerine odaklandığı içindir."

#5

"Paris’te her zaman inanılacak şeyler, bir hakikat var… Türkiye’de Erdoğan rejiminde inanılacak ne var?"

#6

"İstanbul’daki bir futbol maçında Paris’e saygı duruşu yapılırken, taraftarlar hep bir ağızdan “Allahu ekber” diye bağırdı." 

#7

"Paris benim için bir tren seferi mesafesinde. Hamur işinden daha iyi anlamaları hariç bizimle aynı sayılırlar. Orada ölen ben ya da ailem olabilirdi. Ankara ise orta doğuda. Ankara’da tanıdığım kimse olamaz. Zaten benim gibi değiller. Mesela Irak da öyle. Doğru ya da yanlış, bakış açısı budur." 

#8

"Charlie Hebdo saldırısı yapıldı, çünkü radikal dinciler ifade özgürlüğünden hoşlanmaz. Bir avuç savunmasız gazeteciye yapılan saldırı elbette her kesimden destek alır.

Ankara saldırısı yapıldı çünkü Kürt halkı baskılanıyor ve bombalanıyor ve ifade hakları ellerinden alınıyor. Bu yüzden ahlaki açıdan Türkiye’ye destek vermek zor." 

#9

"Durum o kadar zor ki insan neresinden başlayacağını bilemiyor. 

Bir tarafta batı kültürüne düşman fanatik ve gözü dönmüş bir örgüt var ve bu kültürün temel direklerinden birine saldırı düzenliyor. 

Öbür yanda kabul edilmese de devam eden bir iç savaş var, zulme uğrayan azınlıkların -masum sivillerin- kendi memleketlerinde kuşatıldığı. 

Evet iki tarafta da masum siviller katledildi. Ama üzerinde biraz düşününce aradaki farkı kavramak zor olmuyor." 

#10

""Ankara olacak mısınız?"

Hayır. 

Türkiye jet hızıyla dibi görüyor. Önümüzdeki 30 yıl içinde bugünkü Suriye'ye benzer bir yere dönüşecek. 

Din her şeyi zehirliyor."

#11

"Eğer kapı komşuma bir şey olsa, elbette yan binada oturan birine oranla daha çok etkilenir ve yakınlık gösterirdim. 

Bu gayet doğal bir durum, ve utanılacak bir şey yok.

Ayrıca Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğunu düşünmüyorum. Kültürel, politik ya da herhangi bir açıdan..."

#12

"Ben Paris'tim, Ben Ankara'yım. Fransız değilim, müslüman da değilim. Fakat ölenler bir istatistikten fazlasıydı. Ölenler biz olabilirdik."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sumy

Bazıları da demişki mevcut yönetimden dolayı bizi böyle görüyorlar yok ya siz kendinizi ne sanıyorsunuz istediğiniz kadar biz müslüman değiliz deyin içki içeriz açık giyiniriz deyin farketmez siz türksünüz türk=müslüman demektir. Bunu onların beyinlerine kazıdık biz geçmişte.Kimse size ah sen dinci değilsin senin için üzüldüm ama diğer müslümanlar için üzülmedim demeyecek. O yüzden boşuna yırtınmayın dininizi milletinizi yermeyin kendinizi yerersiniz. onların bize sevgisi ilgisi kuru bir oryantalizmden başka birşey olmayacak hiç bir zaman. istediğiniz kadar Avrupai görünün öyle yaşayın farketmeyecek. Onları haklı görerek milletinizi dininizi yererek kendinizi yerersiniz yüceltin ki siz de yücelin..

sturmgeist

Avrupalılar bizi arap sanıyor işin gerçeği kime sorarsanız sorun bizi dünyaya nasıl tanıtıyor kendi medyaları allah bilir gelip tanıyanlar ise nekadar sıcak içten insanlar olduğumuzu söylüyor.

sturmgeist

arapların hiçbirzaman bize bir faydası olmamıştır zararından fazla

sturmgeist

filistinlisininde suriyelisininde . Millet gerizekalı olunca

pmomer

yukarıdaki yorumlara destek çıkanlar,suçu kendinizde arayın,demekki kendinizi iyi ifade edememişiniz,beğenmeyen sevmeyen istemeyen hadi avrupanıza gidin,bakalım o yozluğa kaç gün dayanacaksınız,cahiller ordusu

sumy

Sen, onların milletlerine (dinlerine) uyuncaya kadar yahudi ve hristiyanlar asla hoşnut olmayacaktır. Onlara de ki: Allah'ın hidayeti doğru yolun ta kendisidir. Sana gelen bunca ilimden sonra eğer onların arzu ve heveslerine uyarsan, artık senin için Allah'dan yana ne bir dost ne de bir yardımcı vardır. Bakara 120.

sumy

Bi tarafınızdan ayet uyduracağınıza açın adam gibi okuyun Kuran-ı Kerimi.

alex-lee

hi hi hi

Görüş Bildir