The Economist: ‘Erdoğan’ın Muhakemesi Bulanıklaştı’

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

The Economist: ‘Muhakemesi Bulanıklaştı’

The Economist: ‘Muhakemesi Bulanıklaştı’

İngiltere’de yayımlanan, finans ve siyaset çevrelerinin en etkili dergilerinden The Economist, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “başkan olmaya fazla odaklandığını” öne sürdü.

‘Erdoğan’ın fayda getirmeyen hırsı’ başlıklı haberde şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, yakın zamanda Atatürk’ünküne benzer bir kalpağa ilgi gösterdi. Kemalistler dehşete düştü. Aslında kimse, Erdoğan’ın 1938’de ölen o büyük insandan sonra Türkiye’nin en etkileyici lideri olduğunu tartışamaz. Yaptığı reformlar 2005’te AB üyeliği için müzakerelerin kapısını araladı.

‘Hiç olmadığı kadar sınandı’

Ak Parti’nin Haziran 2011’de üçüncü kez seçilmesi sürpriz olmadı. Ama Erdoğan daha önce hiç olmadığı kadar sınandığı bir sene geçirdi. Karşılaştığı aksilikler kanserle mücadele ettiği iddiaları, güçlü bir cemaat olan Gülencilerle kavga, artan Kürt şiddeti ve Suriye’deki savaşı kapsıyor. Erdoğan bu süreçte gitgide otokratlaştı, muhakeme yeteneği belki de 2014’te Abdullah Gül’ün yerine cumhurbaşkanı olma hırsıyla bulanıklaştı. Muhalefet, bu hırsın, Erdoğan’ın yeni demokratik bir anayasa için verdiği sözleri geri plana attığını söylüyor. Birçokları Erdoğan’ın, başbakanlık dönemi sona erdikten sonra da ülkeyi yönetebilmek için, cumhurbaşkanlık yetkilerini artıran bir anayasa taslağı hazırlanmasını istediğinden şüphe ediyor. Gene de risk almıyor. Geçen yıl boyunca, 28 yıllık kanlı isyanı bitirmek için PKK ile yaptığı gizli müzakereleri bir yana atarak Kürtlere karşı savaş yanlısı oldu. ‘Daha dindar bir gençlik’ için çağrı yapan Başbakan, kürtajı sınırlandırmayı teklif etti ve imam hatip okullarını yeniden hayata geçirdi. Yeni müfredatta, seçmeli Kur’an ve Arapça dersleri yer alıyor. Erdoğan Suriye lideri Beşar Esad’ı ülkede yenilenen şiddet olaylarından sorumlu tutuyor. Esad Suriye sınırındaki Kürt şehirlerinin kontrolünü PKK’ya bağlı Kürt gruplarına devretti.

İran’ı da karşısına aldı’

Türkiye Suriyeli muhaliflere aleni yardımıyla sadece Esad’ı değil, İran’ı da karşısına aldı. Darbe planlamakla suçlanan çok sayıda generalin hapse konmasıyla, ordu sessizliğe büründü. Erdoğan’ın taraftarları bile, oynadığı Suriye kumarını sorguluyor. Türkiye’nin Esad ile manevi bağı olan Türkiye’deki Alevi azınlığına sözlediği incitici sözler de işine yaramadı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAleviAvrupa BirliğiBaşbakanBeşer EsadDarbeİngiltereİranRecep Tayyip ErdoğanSavaşSuriye
Görüş Bildir