TFF Listeyi UEFA'ya Yolladı

 > -

Beşiktaş'a Avrupa'dan 1 yıl men cezası

Beşiktaş'a Avrupa'dan 1 yıl men cezası

UEFA'nın, Beşiktaş kulübünü mali konularla ilgili Disiplin Komitesi'ne sevk etmesi nedeniyle başkan Fikret Orman ve beraberindeki heyetin UEFA yetkilileriyle yaptı...

Haberin Tamamı İçin:

Neden Ceza Geldi?

Neden Ceza Geldi?

Yıldırım Demirören döneminde yapılan borçlar nedeniyle UEFA tarafından 30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 dönemlerine ilişkin olarak gerçekleştirilen denetimde Beşiktaş, UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Kuralları'nın 65. maddesindeki, "Futbol kulüplerine vadesi geçmiş borçların olmaması" ve 66. maddesindeki "Çalışanlara ve/veya vergi dairelerine vadesi geçmiş borçlarının olmamasına" ilişkin hükümlerle ilgili olarak, mevzuat ihlali gerçekleştirmiş olma ihtimali nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilmişti.

UEFA, Yıldırım Demirören ve yönetiminin evrakta sahtecilik yaptığı gerekçesiyle Avrupa Kupalarından men etti.

Haberin Tamamı İçin:

Orman: CAS'a Başvuracağız

Orman: CAS'a Başvuracağız

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, UEFA'nın verdiği cezanın ardından CAS'a gideceklerini söyledi.

Lig TV'ye konuşan Orman, "Tahkim heyeti bizim ne yapmaya çalıştığımızı bilse bile geçmişten gelen hatalardan ötürü ceza verdiklerini belirttiler" dedi.

'Besiktas kulübü böyle şeylerle muhatap olmaması lazımdı' diyen Orman, "Benim başkan olduğum yerde bir daha böyle şeyler olmayacak" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bilet Es-Es'in Olacak!

Bilet Es-Es'in Olacak!

Beşiktaş'ın UEFA'dan aldığı ceza ile Avrupa Kupalarından 1 yıl men edilmesi, Eskişehirspor'a fırsat doğurdu! Eğer ki Beşiktaş'ın CAS'a yapacağı itirazdan bir sonuç çıkmazsa, önümüzdeki sezon Avrupa Ligi'nde Türkiye'yi Eskişehirspor temsil edecek.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'nin Spor Sayfası - NTVSpor.net

Türkiye'nin Spor Sayfası - NTVSpor.net

Bursaspor ve Gaziantepspor da Avrupa kupalarından 1 yıl men edildi. NTV Spor haberi anasayfasından son dakika gelişmesi olarak verdi.

Haberin Tamamı İçin:

UEFA'dan Beşiktaş, Bursa ve G. Antep'e 1 Yıl Men

UEFA'dan Beşiktaş, Bursa ve G. Antep'e 1 Yıl Men

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

UEFA'nın Kararına İlk Yorumlar

UEFA'nın Kararına İlk Yorumlar

UEFA'nın Beşiktaş'a verdiği Avrupa kupalarından 1 yıl men cezasına ilk yorumlar şöyle oldu:

Levent ERDOĞAN (Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi) : UEFA, bizim iyi niyetli olarak yönetime geldiğimiz, bir daha bu tip hadiselerin meydana gelmesine sebebiyet vermeyeceğimiz konusunda başkan ve arkadaşlarımızın ilk duruşmadaki beyanlarının samimiyetine inanarak bir erteleme uygulamıştı. Ancak UEFA müfettişi tarafından bu karara itiraz edilmesi üzerine, UEFA vermiş olduğu karardan dönmüştür. UEFA'nın bu karardan dönmüş olmasına bir anlam veremedik. Çünkü tüm deliller UEFA dosyasında mevcuttu. Buna itiraz eden müfettiş, yeni bir olayın belgesini sunmuş değildir, bu bakımdan hukuki haklarımızı kullanarak CAS'a başvuracağız. İlk karara dönüleceğini düşünüyorum. Biz göreve geldikten sonra ödemelerimizi düzenli bir şekilde yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

Metin KEÇELİ (Eski Beşiktaş Yöneticisi) : Açıkçası gayrimenkul konumuna baktığınız zaman Beşiktaş'ın borcun altından rahatlıkla kalkacak bir durumda olduğunu UEFA'nın görmesi lazımdı. Fakat görünüyor ki son derece kararlı gitmişler. Bu durumdan ders çıkarmamız gerekiyor. Camia şimdi daha fazla kenetlenmeli

Ali Rıza DİZDAR (Beşiktaş Divan Kurulu ve Genel Kurul Üyesi): Hesabını kitabını bilmeden yaptığın harcama başına böyle felaketler açar. Bu durumdan vazife çıkarmak gerekiyor. Çok üzgünüm. Ama üzüntüm Beşiktaş'ın cezasını ortadan kaldıracak nitelikte değil. Bu durumda Fikret Orman'ın hiçbir suçu yoktur. Aksine ceza almamak için son derece mükemmel bir çalışma örneği sergilemişlerdir. CAS'a müracaat edilse bile oradan da cezanın affedilmesi konusunda bir karar çıkacağını zannetmiyorum.

Ahmet Nur ÇEBİ (Beşiktaş İkinci Başkanı): "Biz yeni sezon için UEFA Avrupa Ligi'nde yer almak adına yapmamız gerekenleri yaptık. Ancak geçen sezon bizden önceki yönetimin UEFA'ya sunduğu belgelerde hatalar olduğu ortaya çıktı. Sonuç olarak 1 yıl ceza aldık. Üzgünüz. Ancak bizim oyuncu transfer ve teknik adam seçimimizde UEFA'dan aldığımız cezanın etkisi olmayacak. Biz planlarımız nasıl yaptıysak öyle devam edeceğiz"

Tamer KIRAN (Beşiktaş Futbol Komitesi Başkanı): "Hakkımızı sonuna kadar savunmak için hukuki anlamdaki son noktaya kadar gideceğiz. Sayın Başkan ile yaptığım konuşmada cezanın ortadan kalkmasının zor olduğu izlenimine kapıldım. Trafikte kırmızı ışıkta geçtiğiniz zaman cezayı yersiniz. Bir daha geçmeyeceğim deseniz de cezayı yersiniz. Bu durumun bir daha tekrar etmemesi için elimizden geleni yapacağız. Ancak cezayı aldık."

NEVZAT ŞAHİN (Kardemir Karabükspor Başkanı): "Beşiktaş'ın Avrupa kupalarına katılamaması, hem Beşiktaş camiası, hem de Türk futbolu açısından iyi olmadı. UEFA'nın Beşiktaş'ı Avrupa kupalarından 1 yıl men etmesini üzüntüyle karşıladık. Ama futbolun içersinde bu tür olaylar var. Bu tür sıkıntılara girmemek içinde gerekli planlamaların, tedbirlerin zamanında alınması ve yapılması gerekiyor. Keşke planlamalar zamanında doğru yapılsaydı. Beşiktaş camiası büyük, köklü bir kulüptür ve bunun altından kalkacaktır."

HASAN AKINCIOĞLU (Medical Park Antalyaspor Başkanı): "UEFA'nın Beşiktaş aleyhine verdiği ceza, son derece üzdü. Karar, Türk futbolu adına da üzüntü yarattı. Beşiktaş gibi önemli bir kulübün böyle bir cezaya çarptırılması elbette hoş değil. Bu ve buna benzer kararın, bir daha yaşanmamasını diliyorum."

ALİ KAHRAMANLI (Mersin İdmanyurdu Başkanı): "Bu ceza, çok üzücü bir durum. UEFA'nın biraz esnek davranması gerekiyordu. Bütün kulüplerin borçları var. Beşiktaş Kulübü, buna itiraz edecektir. İnşallah bu meseleyi çözerler. Buna inanıyorum."

NEDİM TÜRKMEN (Orduspor Başkanı): "UEFA tarafından Beşiktaş'a verilen cezayla ilgili yorum yapmak istemiyorum. Yorum yapmamızda zaten şık olmaz."

Yılmaz VURAL (Teknik Direktör) : Ülkemizde mali kriterlere uyan çok az kulübümüz var. Çünkü biz takımlarımızı dernekler statüsünde yönetemiyoruz. Bakın bütün kulüplere; hepsinin gelir gider tablosu çok kötü. Türkiye’de bu işe bakan kurum kimse kulüpleri uyarmıyor. Bence TFF derhal acil bir şekilde kulüplerin şikâyetlerine bakılmaksızın uyarması gerekiyor. Bu disiplini nasıl oluşturacağız? Devlet kulüplere çok toleranslı davranıyor. Ve bu aksaklık düzelemiyor. Avrupa’da yerler altında olan prestijimiz daha da kötü oldu. Hem futbolsever olarak hem de futbol adamı olarak bu cezaya üzüldüm. Türkiye’nin ilk kurulmuş kulübü Beşiktaş ve verilen ceza da üzücü. Umarım ceza CAS’tan döner. Dönmese bile umarım kulüplerimiz bu yanlıştan döner.

Rıza ÇALIMBAY (Teknik Direktör) : Türk futbolu adına çok üzücü bir karar. Bir teknik direktör olarak bu cezaya üzüldüm. Bu cezayı sadece Beşiktaş’a verilen ceza gibi düşünmeyelim. Aslında bu ceza diğer kulüplere uyarı niteliğinde.

Yalçın DOĞAN (Hürriyet Gazetesi Yazarı) : Beşiktaş'ın aldığı bu 1 yıllık ceza geçmişteki yönetimleri özellikle Demirören yönetiminin Beşiktaş'a armağınıdır. Kötü yönetimle Beşiktaş'ın ne kadar yönetildiğinin UEFA 'nın bu kararıyla kanıtlandı. Ancak sorun Beşiktaş ile kalmayabilir. Türk futbolunda kulüpler dernek niteliği taşıyor. Oysa UEFA kurallarında şirket-piyasa koşullarına göre davranan rekabetçi firmalar olmak durumundalar. Zannediyorum çok az spor kulübü şirket statüsündedir. Onun için aynı tehlike başka kulüpleri de bekliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Kıyamet Yılı 2014

Kıyamet Yılı 2014

UEFA'nın üç Türk kulübüne uyguladığı cezai yaptırım, bir anda kulüp lisans kriterlerinin önemini ortaya koydu.Üstelik 2014-15 sezonundan itibaren çok daha ağır yaptırımlar takımların karşısına çıkacak

Beşiktaş, Bursaspor ve Gaziantepspor'un 'ın UEFA tarafından Avrupa kupalarından bir yıl men edilmesinin ardından gözler, kulüp lisans kriterlerine uymayan kulüplere 2014- 2015 sezonundan itibaren getirilecek ağır yaptırımlara çevrildi.

Haberin Tamamı İçin:

Beşiktaş CAS'a Gidiyor!

Beşiktaş Kulübü'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Beşiktaşımızın UEFA müsabakalarından “men ” edilmesi kararı ile ilgili olarak Yönetim Kurulumuz Tahkime (CAS) başvurmaya karar vermiştir. Dolayısı ile, hukuki süreç devam etmektedir. Bu süreç içerisinde davanın selameti acısından konuyla ilgili her türlü takip ve soruşturma tarafımızdan hassasiyetle yapılacak olup, cezanın kesinleşmesi drumunda buna sebep verenlerle ilgili yapılması gereken herşey kulüp menfaati acısından yapılacaktır" denildi.

Haberin Tamamı İçin:

TFF BJK ve Bursaspor'u Avrupa'ya Gönderdi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), önümüzdeki sezon Avrupa kupalarında mücadele edecek takımların listesini UEFA'ya gönderdi. TFF'nin gönderdiği listede UEFA'nın 1 yıl...

Haberin Tamamı İçin:

Tehlike Büyük!

Türkiye’deki şike ve teşvik davasını yakından takip eden UEFA'nin, dün İstanbul 16. Ağır ceza mahkemesinde görülen davada savcılık makamının istediği cezaları dikkate alması durumunda başta TFF olmak üzere, soruşturmada adı geçen tüm kulüplere men cezası verebileceği, milli takımların da risk altında kalabileceği öğrenildi.

PFDK tarafından bazı kulüp yöneticilerine verilen cezaların söz konusu kararda en belirleyici unsur olduğu kaydedilirken, 2012 Avrupa şampiyonası öncesi Türkiye'deki gelişmeleri karara bağlaması beklenen UEFA'nın, son gelişmeleri dikkate almasının kaçınılmaz olduğu vurgulandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyasporBeşiktaş Jimnastik KulübüBursaBursasporFikret OrmanİstanbulMersinTFFUEFAUEFA Avrupa LigiYıldırım Demirörenfutboltransfervergi
Görüş Bildir