Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Teşvik Paketi Gerçekten Teşvik Edecek mi?

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Teşvik Paketi Açıklandı

Yeni Teşvik Paketi Açıklandı

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Yeni Bina’da Yeni Teşvik Paketi’ni açıkladı.
Yeni sistem 4 ana bileşenden oluşuyor.
1. Genel teşvikler
2. Bölgesel teşvik...

Haberin Tamamı İçin:

6. Bölgeye Yatırım Yapan İşçi Masraflarından Kurtuluyor

6. Bölgeye Yatırım Yapan İşçi Masraflarından Kurtuluyor

6. bölgede yatırım yapan SSK işveren payı, SSK işçi payı, gelir vergisi stopajından kurtuluyor. Artıları devlet üstleniyor, işverene sadece net asgari ücret kalıyor. Asgari ücretlinin maliyeti 600 dolardan 350 dolara düşecek.
6. Bölge şu illerden oluşuyor:
Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, D...

Haberin Tamamı İçin:

Başbakanın Tüm Konuşma Metni

Başbakanın Tüm Konuşma Metni

Zaman Gazetesi Başbakan Erdoğan'ın yeni teşvik paketi ile ilgili tüm konuşmasını yayınlamış.

Haberin Tamamı İçin:

TİM Başkanından Pakete Tam Destek

TİM Başkanından Pakete Tam Destek

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketinin Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu sosyal barış ortamına büyük katkı sağlamanın yanı sıra sanayide dev dönüşümün başlangıcı olacağını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Yatırımcının Daha İyi İmkanlı Bölgeye Gitme Riski Var

Yatırımcının Daha İyi İmkanlı Bölgeye Gitme Riski Var

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu bugün açıklanan teşvik paketini bianet'e değerlendirdi.
Yeni teşvik paketinin zaman zaman çıkan teşvik paketlerinden farklı olarak il bazlı bölgesel bir teşvik olmasına dikkat çeken Bedirhanoğlu, daha önceki teşvik politikalarında Türkiye'nin dört bölge olarak ayrıldığını, ancak bu kez altı bölgenin söz konusu olduğunu belirtti.
Teşvik politikalarının bölgeler arasında geri kalmışlığı ortadan kaldırma hedefini hatırlatan GÜNSİAD Başkanı "illerin bu altıncı bölgeye alınmasını olumlu bulduklarını" söyledi.
Bedirhanoğlu'nun teşvik paketine dair olumlu vurgu yaptığı noktalardan bir başkası da muafiyetlerdi.
Bedirhanoğlu muafiyetlerin hem süre hem de muafiyetlerin dilimleri bakımından değerlendirildiğinde, bölgelerinin diğer bölgelere oranla daha yüksek olmasını da olumlu bulduklarını söyledi.
GÜNSİAD'ın teşvik paketinde olumlu vurgu yaptığı bir başka noktayı daha dile getirdi Bedirhanoğlu.
"Bölgeye yatırımları teşvik etmek ve bölgeyi cazibe haline getirmek bakımından, birinci veya ikinci bölgede bulunan herhangi bir yatırımcının altıncı bölgeye yatırım yapması halinde, bunu birinci bölgedeki yatırımının vergi indiriminde kullanabilmesinin bölgeye yatırımcıyı çekmesi anlamında önemli bir argüman olduğunu düşünüyoruz."
Ancak bu olumlu noktalara değinmesine rağmen Bedirhanoğlu'nun altını çizdiği bir risk de bulunuyor.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın ayrıntılı açıklamasından sonra daha iyi bir değerlendirme yapma imkanı olabileceğini söyleyerek pay koysa da Bedirhanoğlu'nun kaygısı gayet net.
"Başbakanın açıklamalarından anladığımız kadarıyla, madencilik, turizm gibi bazı sektörlerde, eğitim alanında stratejik yatırımlarda ve büyük ölçekli yatırımlarda yatırımcı nerede yatırım yaparsa yapsın beşinci bölgenin muafiyetlerinden aynen faydalanıyor.
"Bu da yatırımcıyı imkanları daha iyi olan bölgelere yönlendireceği için bölgemiz bu türden yatırımlardan faydalanamama ve hatta bu yatırımların bölge dışına gitme riskinin içinde bulunuyor."
Çağlayan'ın açıklamalarından sonra beşinci ve altıncı bölge arasındaki farklılıkların netleşeceğini söyleyen Bedirhanoğlu, daha önce de salt bölgeye dönük bir teşvik politikasının uygulanamamış olduğunu da hatırlatarak beşinci bölgeyle altıncı bölge arasında çok anlamlı bir farklılık yoksa bölgelerine yatırımcı çekmek de zorlanacaklarına dikkat çekti.
"İllerin yeri değişebilir"
Yeni teşvik sistemi dört ana bileşenden oluşuyor. Genel teşvik uygulamaları, bölgesel teşvik uygulamaları, büyük ölçekli yatırımların teşvik uygulamaları ve stratejik yatırımların teşvik uygulamaları.
Teşvik paketini 5 Nisan açıklayan Başbakan Erdoğan bölgesel sistem yerine, "İl Bazlı Bölgesel Teşvik Sistemi"ne geçildiğini söyledi.
Erdoğan illeri sosyo-ekonomik gelişmişliğine göre altı bölgede sınıflandırdıklarını anlattı ve önemli bir ayrıntının da altını çizdi.
"İllerin bölgesel dağılımdaki yerleri, daha sonra TÜİK'in periyodik çalışmaları sonucunda elde edilecek veriler çerçevesinde gözden geçirilebilecek, bir değişim varsa, illerimizin listedeki yeri de ona göre değişebilecektir. Yani bu sabit değildir, değişkendir."
Erdoğan yeni teşvik sisteminin 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacağını da ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

Çağlayan, Teşvik Paketinin Ayrıntılarını Açıkladı

Çağlayan, Teşvik Paketinin Ayrıntılarını Açıkladı

Çağlayan, "Yeni Teşvikler, Yeni Fırsatlar" konulu basın toplantısıyla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklanan Yeni Teşvik Sistemi'nin ayrıntılarını paylaştı.
Çağlayan, yeni teşvik sisteminin, çeşitli sektörlerden 800'e yakın talep dikkate alınarak hazırlandığını söyledi.
Mevcut teşvik sisteminin bölgesel ve sektörel ayrıma dayandığını, genel, bölgesel ve büyük ölçekli yatırımların teşviki uygulamalarından oluştuğunu hatırlatan Çağlayan, Türkiye'nin yeni hedeflerine ulaşmak için 3 temel ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.
Çağlayan, bu ihtiyaçları, "Yatırım-Üretim-İstihdam-İhracat politikaları arasında bütünlüğün sağlanması, ithalata bağımlı olduğumuz ara mallarının ve hammaddelerinin Türkiye'de üretiminin sağlanması, ihracatta, emek-yoğun teknolojiden bilgi-yoğun teknolojiye doğru geçişin sağlanması" şeklinde sıraladı.

Haberin Tamamı İçin:

Yeni Teşvik Paketi ve Öteki Türkiye

TEPAV Analisti Esen Çağlar yeni teşvik paketi hakkında eleştirel bir yazı yazmış.
"Mesele Türkiye içinde ekonomik fırsatların nasıl dağıldığı ise bu topraklarda altı değil, sadece iki bölge bulunuyor:
Dünyayla fiziki bağlantı sağlayabilecek bir altyapıya sahip olanlar ve olmayanlar.
Sanayicinin saygı duyabileceği üniversitelere ve liselere sahip olanlar ve olmayanlar.
Enerji, su, arıtma gibi fiziki altyapısı sanayi üretimi için yeterli olanlar ve olmayanlar.
Yaşam kalitesi ve kentsel altyapısı, mesela Avrupa’dan gelecek bir yönetici veya araştırmacı için yaşanabilir olanlar ve olmayanlar.
Güvenlik sağlayabilmek için, en fazla bir-iki bekçi tutmanın yeterli olduğu yerler ve olmadığı yerler.
Bu teşvik paketi Birinci Bölge’de olmayan yerleri, Birinci Bölge gibi yapmak için herhangi bir şey içeriyor mu? Hayır. Sadece, tüm eski teşvik sistemlerinde olduğu gibi, bu zorluklara rağmen, yatırım yapma cesareti gösterebilen yatırımcılara ödül veriliyor. Veya, Hasan Ersel Hoca’nın deyişiyle[2], o bölgelerde yatırım yapmak yeterince karlı olmadığı için, yatırımcıların olası zararları için tazminat veriliyor da diyebiliriz."
Tamamı için:

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBingölBitlisRecep Tayyip ErdoğanTürkiye İstatistik KurumuZafer Çağlayanvergi
Görüş Bildir