Terörle Mücadelede Yeni Dönem

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Terörle Mücadelede Yeni Dönem

Terörle Mücadelede Yeni Dönem

Yeni planlamaya göre, yurt içi ve Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarına nokta operasyonları düzenlenecek. Yetkililer, nokta operasyonların seri hareket edebilen özel kuvvet birliklerince sonuç almaya yönelik yapılacağını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK ile mücadelede kış aylarının da gelmesi ile yeni strateji belirledi. Yeni planlamaya göre, PKK'lıların yoğun olarak hareketli bulunduğu bölgeler üzerinde İnsansız Hava Araçlarıyla sık uçuş yapılacak. Yeni konsepte göre, özellikle Irak'ın kuzeyinde yerel istihbarat kaynaklarının da etkin kullanılması kararı benimsendi.

Buna göre İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) tespit ettiği görüntüler, hava operasyonu yapılmadan önce yerel kaynaklara da teyit ettiriliyor. Yetkililer, bu uygulamanın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava operasyonlarında bölgedeki sivillere zarar gelmemesi konusundaki hassasiyetinden kaynaklandığını belirtti. Alınan görüntülerin teyit edilmesi ardından Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'ndan gönderilen F-16 savaş uçakları bu bölgeleri havadan vurarak terörist hedefleri imha ediyor. Hava harekatlarının ardından insansız hava araçları düzenli olarak bölgede uçarak yeni görüntüleri komuta merkezine aktarıyor. Görüntülerin karşılaştırılması ile örgüte verdirilen zararın da tespiti sağlanmış oluyor. Yetkililer hava harekatları ardından PKK'lıların yeniden üslenmek için o bölgelere dönmek istemeleri durumunda ani operasyonlar yapılarak hareketlerinin engellendiğini belirtiyor. İhtiyaç duyulması halinde bombardımanın ardından sınır hattında bulunan özel birlikler helikopterlele bölgeye götürülerek nokta operasyonu düzenliyor.

SİVİLLERE ZARAR VERİLMEDEN ÇOK SAYIDA HEDEF İMHA EDİLDİ

Yetkililer, yeni planlama nedeniyle Irak'ın kuzeyinde sivillere zarar verilmeden çok sayıda başarılı hava operasyonu gerçekleştirildiğini belirtti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin örgütün yaşam kaynaklarını kesmek ve kış üslenmesini engellemek için düzenlediği hava operasyonlarında daha önceden tespit edilen sığınaklar, tesisler ve uçaksavar bataryalarının başarılı bir şekilde imha edildiğini belirten yetkililer, ihtiyaç duyulması halinde bölgeye helikopterlerle özel birliklerin gönderildiğini belirtti.

50'DEN FAZLA PKK'LI SAĞ YAKALANDI

Yeni planlamaya göre helikopterlerle bölgeye gönderilen özel kuvvetler tespit edilen bölgelere nokta operasyonu düzenliyor. Türk Silahlı Kuuvtleri'iın eskisi gibi ağır hareket eden ve kalabalık birlikler yerine az sayıda özel yetiştirilmiş askerle nokta operasyonları yaptığını vurgulayan yetkililer, yeni uygulanan bu streteji sayesinde çok sayıda PKK'lının öldürüldüğünü ve sığınakların imha edildiğini belirtti. Özel eğitim almış askerlerin sağ kalan PKK'lıları da teslim olmaları konusunda ikna etmekte profesyonelce davrandığını belirten yetkililer, Sonbahar aylarından bu yana operasyonlarla 50'den fazla PKK'lının sağ olarak yakalandığını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırIrakSavaşTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir