Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Terör Holding

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Terör Holding

Terör Holding

ABD Kongresi Araştırma Servisi’nin hazırladığı terör raporunda, PKK’nın 1990’lı yıllarda siyasi bir terör örgütü olduğu ancak bu durumun 2000’li yıllarda değiştiği belirtildi. Rapora göre, PKK bugün, organize bir suç örgütüne dönüştü ve ideolojisinden uzaklaştı.

ABD Kongresi Araştırma Servisi tarafından pazartesi günü yayınlanan bir raporda PKK’nın, Abdullah Öcalan’ın yakalanması ve daha önce destek gördüğü devletlerin elini çekmesi sonrasında yeni kaynak arayışıyla bir suç örgütü haline geldiği belirtildi. Rapora göre PKK, uyuşturucu trafiği, silah kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, gasp eylemleri, kara para aklama, kalpazanlık ve yasa dışı sigara kaçakçılığı gibi “uluslararası organize suç faaliyetlerine” odaklandı.

ABD Kongre üyelerine sunulan ulusal güvenlik uzmanı John Rollins ve uluslararası suç ve narkotik analisti Liana Sun Wyler tarafından hazırlanan “Terörizm ve Uluslararası Suç” başlıklı raporda, PKK’nın 1990’lı yıllarda çoğunlukla dış destek ve kaçakçılıkla faaliyetlerini finanse eden siyasi bir terör örgütü iken bu durumun 2000’li yıllarda değiştiği kaydediliyor. Rapora göre, bu dönemde Sovyetler Birliği, Suriye, Irak, İran ve Yunanistan’dan aldığı desteği kaybeden PKK, terör ya da gerilla örgütünden çok, bir organize suç örgütüne dönüştü ve ideolojisinden uzaklaştı. Örgüt söz konusu suçları genellikle Kürt diasporasının oluştuğu Avrupa ülkelerinde işliyor.

PKK TÜM KARA LİSTELERDE VAR

PKK, ABD’nin hem uyuşturucu kaçakçısı örgütler hem de terör örgütleri listesinde yer alıyor. Örgüt, ABD’nin 2008’de çıkardığı özel yasaya göre “Özel Olarak Belirlenmiş Uyuşturucu Kaçakçısı” (SDNTK) ilan edildi. PKK ayrıca ABD Kongresi’nin “terör örgütü” olarak kabul ettiği 19 örgüt arasında sayılıyor. Araştırma Komitesi’nin raporu ile PKK, ABD’nin “organize suç örgütü” listesinde de anılmış oldu. Bu tanımlamada adı geçen örgütler arasında Ebu Seyyaf Grubu (ASG), El Kaide ve bağlı örgütler, D-Company, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), Hakkani Şebekesi ve Lübnan Hizbullahı yer alıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAmerika Birleşik DevletleriIrakİranLübnanSSCBSuriyeTerörUyuşturucuYunanistan
Görüş Bildir