Term Sheet Nedir?

-

Term Sheet Nedir?

Term Sheet Nedir?

Av. Burcu Tuzcu Ersin, Moroğlu Arseven ortaklarındandır bu yazısı Webrazzi’de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

Son yıllarda ülkemizde girişimci/yatırımcı ekosisteminin genişlemesi ve derinleşmesi ile orantılı olarak artan işlem sayısı, pek çok girişimcinin ortalama 7-8 sayfalık “ Term Sheet ” (TS) olarak adlandırılan müzakere dokümanı ile tanışmasına ön ayak oldu. TS’in Türkçe’de benim bildiğim tam bir karşılığı olmadığı için İngilizce terimi kullanmak durumunda kaldım.

TS en genel anlamıyla herhangi bir ticari anlaşmanın esaslı koşullarının tespiti için hazırlanan belgedir. Bu yazı ve takip edecek seri blog yazıları kapsamında kullanacağımız anlamıyla TS ise yeni bir girişim veya iş fırsatına başlangıç ( start-up ) veya erken dönemde ( early stage ) yatırım yapmak isteyen bir girişim sermayesi fonu (VC) tarafından finansman işleminin esaslı koşullarını belirlemek amacıyla hazırlanan ve girişimciye müzakere amacıyla gönderilen doküman olarak ifade edilebilir.

Başlangıç ve erken dönem yatırımı yapan kişi ve kuruluşlar arasında sadece VC’lerin değil, kimi melek yatırımcıların da yatırımlarını TS yardımıyla müzakere ettiklerini gözlemleyebilirsiniz. Bu tür yatırımların kendine has özellikleri sebebiyle TS’in hükümlerinde ve müzakere sürecinde ciddi farklılaşma görüldüğü için bu ve bundan sonra yayınlanacak blog yazılarının kapsamına sadece VC’ler tarafından hazırlanan TS’leri dahil edeceğim.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Girişimci
Görüş Bildir