Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ter Kokusunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Terlemeyi Engellemek Ve Ter Kokusunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Terlemeyi Engellemek Ve Ter Kokusunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Ter insan vücudunun bir çeşit temizlenme sistemidir. Ve hem erkekler hem de kadınlar yaz aylarında yoğun bir ter üretimine maruz kalırlar. Peki, Ter Kokusunu En Aza İndirmenin Yolları Nelerdir .

Öncelikle ter kokusunu azaltmak için kişisel bakıma önem vermemiz gerekiyor. Özellikle yaz aylarında düzenli duş almak, koltuk altı gibi terleme yapan bölgeleri temiz tutmak ve bu bölgedeki kılları almak terlemenin azalmasına ve oluşan terin daha az kokmasına sebep olacaktır.

Ter kokusuna temelde vücut üzerinde oluşan terlemeye bağlı olarak ortamda oluşan bakterilerin sebep olmasından dolayı bölgenin ne kadar temiz olduğu oluşan kokunun da o denli az olduğu anlamına gelecektir.

Pamuklu Kumaştan yapılmış iç çamaşırları giymek özellikle vücut ısısının korunmasında etkili olacağından terlemeyi de azaltacak ve buna bağlı olarak ter kokusunun da önüne geçmiş olacaktır.

Terlediğinizi hissettiğiniz anda hemen deodorant ya da antiperspirant sıkmadan önce koltuk altınızı yıkayıp bakterilerden arındırın ve iyice kurulayın. Temiz cilde uygulanan ter önleyici ürünlerden en iyi performansı bu şekilde alabilirsiniz.

Ter kokusunu önlemek için bitkisel bir yöntem uygulamak istiyorsanız; anti bakteriyel özelliğe sahip adaçayını tercih edebilirsiniz. 1 bardak kaynar suyun içine 2 dal adaçayı ekleyip 5 dakika demlenmesi için bekleyin.Sürenin sonunda adaçayını süzün. Bir parça pamuğu adaçayına batırıp koltuk altı, ayak, el gibi terleyen bölgelerinize sürün. El, ayak ve koltuk altı terlemesi için botoks tedavisini tercih edebilirsiniz.

Botoks işlemi sırasında; ter bezlerini çalıştıran sinirler etkisiz hale getirilir ve aşırı terleme durdurulur. Botoks uygulaması ortalama 30 dakika sürüyor ve lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. 6 ay süreyle terleme sorununu ortadan kaldıran botoks işlemi; terleme yoğunluğuna göre 1 ya da 2 seans uygulanabiliyor.

Ayak terlemesini ve bakterilerin yol açtığı mantar oluşumunu engellemek için her gün ayaklarınızı yıkayıp, parmak araları dâhil iyice kurulayın. Bebe pudrayı ayaklarınıza masaj yaparak sürün. Çoraplarınızı her gün değiştirin. Ayakkabılarınızı her kullanımdan sonra hafif nemli bezle silip, iyice kuruması için bekletin.

Yaz aylarında özellikle Toplu Taşıma Araçlarında yaşanan ter kokusu sorunu aslında hem biraz daha kişisel bakıma önem verilmesi hem de araçların doğru şekilde havalandırılması ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

Özellikle yaz aylarının vücutta yarattığı terleme sebebiyle bu dönemde kişisel bakıma biraz daha fazla önem vermemiz doğru olacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercihkadınlar
Görüş Bildir