Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Telegraph Yazarı: 'Türkiye Avrupa'nın Dostu Değil, Şantaj Yapıyor'

Anasayfa > Gündem

Daily Telegraph gazetesi savunma editörü ve yazarı Con Coughlin bugünkü yazısında, 'Türkiye'deki mevcut iktidarın sürmesi durumunda, Türkiye'nin AB için güvenilir bir müttefik olarak görülmesinin çılgınca olacağı' görüşünü savundu.  AB ve Türkiye arasındaki göçmen krizi anlaşmasının detaylarını anlatan Coughlin, Türkiye'nin AB'ye şantaj yaptığı yorumunda bulundu... 

Yazısının başında Coughlin, 'birçok Batılı için bir Türk çarşısında alışveriş yapmanın çok keyif alınan bir deneyim olmadığını, özellikle alışverişin sonunun sevimsiz olduğunu, çünkü sonda kabul edilen parayla aslında bir gaspın mağduru haline gelinmiş olunduğunu' belirtiyor.

Coughlin, göçmen kriziyle ilgili anlaşmanın ardından, 'Avrupa liderleri de muhakkak böyle hissediyor olmamalılar' diye yazıyor.

AB üyelik sürecinde, AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerde inisiyatifin AB'de olageldiğini söyleyen Coughlin, bu durumun göçmen krizi söz konusu olduğundaysa değiştiğini belirtiyor:

'Göçmen krizi nedeniyle kozlar artık Türkiye'nin elinde'

'Göçmen krizi nedeniyle kozlar artık Türkiye'nin elinde'

'(…) Kozlarını elinde bulunduran Brüksel'di. Ankara tarafından AB'ye girmek için üstlenilen çeşitli inisiyatifler Brüksel'in (Kıbrıs üzerine uzun zamandır süren ihtilafı çözmekten Türkiye'nin üzücü insan hakları sicilini iyileştirmeye kadar) talepleri tarafından engellendi.

'Şimdi ise, göçmen krizi sayesinde masalar önemli ölçüde ters döndü (…).'

Coughlin daha sonra AB ve Türkiye arasındaki göçmen krizi anlaşmasının detaylarını anlatıyor ve Türkiye'nin AB'ye şantaj yaptığı yorumunda bulunuyor.

'Türkiye'nin hâlâ AB'ye girmekle ilgilenmeye devam ettiği fikri sadece kötü bir şaka olarak tarif edilebilir'

'Türkiye'nin hâlâ AB'ye girmekle ilgilenmeye devam ettiği fikri sadece kötü bir şaka olarak tarif edilebilir'

Yazar, ortadaki durumun Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerini iyileştirmeyeceğini belirtiyor ve özetle şu görüşleri savunuyor:

'(…) Türkiye'nin hâlâ AB'ye girmekle ilgilenmeye devam ettiği fikri sadece kötü bir şaka olarak tarif edilebilir. Davutoğlu'nun Brüksel'de Merkel'e yönelik diplomatik girişiminden sadece birkaç gün önce Türkiye'de çevik kuvvet polisi, Türkiye'nin ana akım hükümet karşıtı gazetesi Zaman'ın bürolarını basmakla, kıdemli gazetecilerini gözaltına almakla, göstericilere biber gazı sıkmakla meşguldü.'

'Bunun, basın özgürlüğü dâhil olmak üzere takıntılı bir şekilde tüm insan haklarının korunmasının peşinden koşan AB gibi bir örgüte ciddi bir şekilde üye olmak isteyen bir ülkenin davranışı olamayacağını' belirtiyor Coughlin ve ekliyor:

'Erdoğan, Türkiye'nin hâlihazırda yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteciyi barındırmanın peşinde koştuğunu ve ülkesinin göçmen akınıyla baş edemediğini iddia etmeyi seviyor.

'Ancak şunu rahat bir şekilde gözünden kaçırıyor ki, Türkiye eğer cihatçıların sınırlarını serbest bir şekilde geçip Suriye ve Irak'taki savaş bölgelerine gitmesine engel olsaydı şu anki konumunda olmazdı.'

'Türkiye'nin güvenilir bir müttefik olarak görülmesi çılgınca'

'Türkiye'nin güvenilir bir müttefik olarak görülmesi çılgınca'

Coughlin, 'dahası Türkiye'nin IŞİD militanlarıyla bağları olduğunun iddia edildiğini' belirtiyor ve 'son dönemlerde İngiltere'ye geri dönen ve ülke güvenliğini tehdit eden cihatçıların birçoğunun dönüşünde, Türkiye'nin denetlenmeyen göç yollarını kullandığını' belirtiyor.

Coughlin'e göre, 'eğer Türkiye Avrupa'ya yakınlaşmak istiyorsa IŞİD ve diğer İslamcı kökenli terör gruplarını izlemede çok daha ön etkin olmalı'.

Yazının sonunda Coughlin, 'şu anda göçmen krizi nedeniyle çaresiz kalan AB'nin Türkiye ile işbirliği yapsa da uzun vadede, Türkiye'deki mevcut iktidarın sürmesi durumunda, Türkiye'nin güvenilir bir müttefik olarak görülmesinin çılgınca olacağını' yazıyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
67
60
27
4
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Dawkins06

Bütün Avrupa ülkelerinin, sınırlarından içeri mülteci girecek diye ödleri kopuyor, çünkü biliyorlar ki mülteciler ülkeye girerse, halk ayaklanır , bir de can... Devamını Gör

hipotalamus

Şantaj demeyelim, bizimkiler Kayserili pazarlığı demeyi daha uygun buldular...

Adam adamoğlu

Yıllardır kapılarında süründüren avrupa birliğine karşı yapılması gereken o be abla gün intikam günü ehehehehe

itsasin

sırasıyla suriye ırak iran rusya abd ve ab nefretini kazandığımıza göre artık bir ortadoğu ülkesi olmuşuzdur.

tuğçe ak

Nokta atışı!