Teknolojiye Farklı Bir Boyut Kazandıran Steve Jobs'dan Herkesin Bilmesi Gereken Başarı Dersleri

1PAYLAŞIM

Dersleri en iyisinden almak gerek...

Kaynak: https://wealthygorilla.com/steve-jobs-su...

Steve Jobs teknoloji dünyası için eşi bulunmaz bir ilham kaynağıydı...

www.instagram.com

Eğer onun Apple bilgisayarları için gösterdiği azmi ve vizyonu olmasaydı teknoloji piyasası bugün olduğu konumda olmayabilirdi. Jobs her zaman mükemmel ürünü yaratmaya ve kimsenin daha önce yapmadıklarını yapmaya odaklanmıştı. Gelin birlikte Jobs'ın başarı derslerine kulak verelim...

1. Her şey ürünle başlar.

www.instagram.com

Jobs'tan öğrenebileceğimiz bir şey varsa o da onun her zaman ürüne odaklanması ve üzerine çalıştığı ürünü her şeyi deneyerek olabildiğince mükemmel hale getirmesidir. Oluşturmak istediği ürün hakkında bir vizyonu olurdu ve buna ulaşmaya odaklanırdı.

Yanlış anlamayın ürün tabii ki başarılı bir iş kurmanın can alıcı noktası değil fakat altyapı için kesinlikle gerekli olan bir noktadır.

Jobs'ın öncelikleri de pazarlama tarafının ötesindeydi. Siz de insanların etkilenmeden edemeyeceği müthiş bir ürün ve marka yaratmaya odaklanmalısınız.  Bunları her zaman geliştirmelisiniz. Eğer ürününüz ortalama ya da kötü bir kalitede ise diğerleri arasında ortaya çıkmayacaktır. En iyi pazarlama teknikleriyle bile sadece bir noktaya kadar satış yapabilirsiniz.

"Eğer gözünüz kârda olursa ürüne gerekenden az ilgi verirsiniz. Fakat gerçekten mükemmel ürünler yaratmaya odaklanırsanız kâr zaten gelecektir."

www.instagram.com

2. Kendinizi diğerlerinden ayırın.

Apple, Mac'i yaratırken diğerlerinden farklı olmaya ve diğer bilgisayar şirketlerinin daha önce hiç yapmadıklarını yapmaya kararlıydı.

Klavyenin bilgisayarın gerisinden bağımsız olduğu ilk ev bilgisayarını tasarladılar.

www.instagram.com

Bu ürün aynı zamanda birden fazla yazı tipi bulunan ilk bilgisayardı ve Microsoft ile aralarındaki fikir çalma tartışması da böyle ortaya çıktı. Apple kalabalık bir pazarda kendini bu şekilde nasıl diğerlerinden ayrılacağını gösterdi ve bu onlara büyük başarı getirdi.

"Bu çılgın olanlar için gelsin. Uyumsuz, asi, problem çıkaran, sınırlara uymayan ve her şeye farklı bir yönden bakanlar için söylüyorum."

www.instagram.com

"Onlar kurallardan hoşlanmazlar. Onlara atıfta bulunabilir, aynı fikirde olmayabilir, onları övebilir ya da yerebilirsiniz. Fakat onların bir şeyleri değiştirdiğini inkar edemezsiniz. İnsanları ileri götürüyorlar. Bazıları onları çılgın olarak görüyorken biz onları deha olarak görüyoruz. Çünkü onlar dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olup bunu yapabilenlerdir."

3. Sonuna kadar direnmelisiniz.

www.instagram.com

Alanınızda başarılı bir lider olmak ve ve başarılı bir iş kurmak için direnç gereklidir. Bu yapması kolay bir şey değil tabii ki yoksa herkes kendi işini kurabilirdi. Jobs, Apple'ı kurup geliştirirken bir çok sorun yaşadı. Apple kısa bir süreliğine bırakması gereken zamanlar gibi birçok zor olay yaşadı.

Bu nedenle çizginin neresinde olursanız olun ya da işler ne kadar zor görünürse görünsün her zaman direnmeye devam edin.

www.instagram.com

İnsanlar sonuca ne kadar yaklaştıklarını bilmeden pes ederler. O noktada gerçekten her şeyi bırakabilir misiniz? Başarıya ulaşacağınız noktayı bilmediğiniz için de  sadece pes etmeyin ve gidebildiğiniz kadar ileri gidin.

“Eminim ki başarılı girişimcileri başarısız olanlardan ayıran şey tamamen dirençtir."

www.instagram.com

4. Ürün her bakımdan kaliteli olmalıdır.

Eğer Steve Jobs'ın yaptığı ürünlerin mükemmel bir hale gelmesi için ne kadar çalıştığını daha öncesinde duymadıysanız kağıt kaleminiz hazır olsun. Jobs gerçek bir mükemmeliyetçiydi ve ürün tasarımının herhangi bir aşamasında kolaya kaçmayı kesinlikle istemezdi. Ürünün belirli bir özelliğini iyileştirmeye odaklanıp diğer yönleri ile çok ilgilenmemek oldukça kolaydır. Başarılı bir ürün yaratmak istiyorsanız sadece dışının değil her açıdan kalitesi üzerinde çalışmalısınız.

“Güzel bir şifonyer yapan bir marangoz olduğunuzda kimsenin görmeyeceğini bilseniz bile arka tarafı için kötü bir tahta kullanmazsınız.”

5. Yenilikler üretmeyi asla bırakmayın.

Daha önce kısaca bahsettiğimiz gibi konu teknoloji olduğunda Apple ön sıralarda yer alıyor. Jobs her zaman Apple'a herkesin yaptığından ve yaptıklarından farklı ne katabileceğini düşünürdü. Yenilik büyüme için anahtardır ve eğer iş ortamında yenilikler yaratamazsanız başkalarının sizi geçmesi oldukça kolay olur.

6. Kendinize güvenin.

www.instagram.com

Steve Jobs'ın en ünlü konuşmalarından biri de Stanford mezuniyet töreni konuşmasında bahsettiği, noktaları ileri bakarak değil geriye dönerek birleştirebileceğiniz ile ilgili sözleriydi. Bunun anlamı kendinize güvenmeniz gerektiği ve noktaların gelecekte birleşeceğine inanmanızdır.

Eğer işlerin iyi gideceğine dair inancını olursa gösterdiğiniz çaba doğal olarak artar ve daha sıkı çalışırsınız.

Halbuki şu an yaptıklarınızın işe yarayacağı ve gelecekte size fayda sağlayacağı inancı olmazsa boş zamanlarınızı feda edip çalışma motivasyonunuz düşecektir...

“Noktaları ileri bakarak değil sadece geriye bakarak birleştirebilirsiniz..."

www.instagram.com

"Yani noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine inanmanız gerekir. Kendinize, hayata, kadere, karmaya neye olursa olsun bir şeye inanmalısınız. Bu yaklaşım beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı ve hayatımı değiştiren şey oldu."

7. Yaptığınız işi sevin.

www.instagram.com

Steve Jobs yaptığımız işte başarılı olmak için o işi sevmemiz gerektiğini bize gösteren ilk insan olmayabilir. Fakat bu oldukça önemli bir konudur. Çoğu insan sonunda iyi bir ödül olduğunu düşünerek sevmedikleri işler için çok çalışırlar. Bu da birçok insanın düştüğü bir hatadır.

Sevmediğiniz işlere çok çaba sarf etmek zaman kaybına ve zorluklarla karşılaşıldığında bırakma isteğinin doğmasına neden olur.

Diğer taraftan sevdiğiniz bir işte başarılı olmaya çalışmak o kadar da zor değildir. Bu işi her gün severek yapacak ve doğal olarak giderek daha iyi olacaksınız. "Daha yapmam gereken çok şey var" sesi kafanızda dolaşmayacaktır.

"Eğer bir şeyi sevmezsiniz onun için fazla yol kat etmezsiniz, hafta sonları fazladan çalışmazsınız ve mevcut durumu değiştirmek için çaba göstermezsiniz."

8. Yaptığınız her işte gösterebildiğiniz kadar çok çaba gösterin.

www.instagram.com

İşinize kendinizi yüzde yüz vermeniz gerekir. Kısa bir zaman için kaytarmak sizi çok fazla geriye götürür. Bu özellikle kendinizi öne çıkarmanın çok zor olduğu bir dünyada yaşadığımız için çok önemlidir. Fazladan gösterebileceğiniz yüzde onluk bir eforun işini yarım yamalak yapanlara karşı size ciddi bir avantaj sağlar.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir. 👇

Yakın Zamandaki Ölümüyle Herkesi Yasa Boğan Kobe Bryant'dan Başarıya Dair Altın Değerinde Tavsiyeler - onedio.com
Yakın Zamandaki Ölümüyle Herkesi Yasa Boğan Kobe Bryant'dan Başarıya Dair Altın Değerinde Tavsiyeler - onedio.com
Gordon Ramsay’den Başarıya Ulaşmak İsteyen Herkesin Mutlaka Dikkate Alması Gereken Tavsiyeler - onedio.com
Gordon Ramsay’den Başarıya Ulaşmak İsteyen Herkesin Mutlaka Dikkate Alması Gereken Tavsiyeler - onedio.com
Başarıya Ulaşmak İsteyen Her Girişimci Adayı İçin LeBron James’ten Altın Değerinde Tavsiyeler - onedio.com
Başarıya Ulaşmak İsteyen Her Girişimci Adayı İçin LeBron James’ten Altın Değerinde Tavsiyeler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir