Teknolojinin Yeni Rant Kapısı: Patent Trollüğü

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Teknolojinin Yeni Rant Kapısı: Patent Trollüğü

Teknolojinin Yeni Rant Kapısı: Patent Trollüğü

Teknolojinin ilerlemesinde ve şirketlerin adil rekabet koşullarında haklarını korumak için başvurdukları patent sistemi, son dönemde patent trolleri adı verilen fırsatçı grupların rant kapısına dönüştü. Dünyanın en yenilikçi üç şirketinden biri olan Google, geçtiğimiz günlerde resmi blogu aracılığıyla bir bildiri yayınlayarak patent trollüğünün teknolojinin gelişimine engel olduğuna dikkat çekti.

Patent davalarının son yıllarda önemli ölçüde artmasındaki ana nedenlerde biri olan bu aracılık türü Google’ın yanı sıra Blackberry, EarthLink, Red Hat gibi şirketleri de harekete geçirdi. Zira bu dört şirket, patent trollcülüğünün engellenmesi talebiyle geçtiğimiz günlerde ABD Federal Ticaret Komisyonu’na başvurdu.

Belirtilene göre patent fırsatçısı bu kuruluşlar açtıkları davalarla teknolojinin ve rekabetinin gelişimine olduğu kadar yenilik üretme hedefindeki şirketlere de önemli maddi zararlar veriyor. Zira karşı karşıya kalınan dava ve anlaşma tekliflerinin teknoloji şirketlerine yılda 30 milyar dolara mal oluyor.

Patent trolleri zor durumdaki şirketlerden aldıkları patentlerle aslında ellerinde bir portfolyo oluşturuyorlar. Bu patentlerle herhangi bir üretim planlamayan bu gruplar, patent ihlalleri peşinde koşarak dava ya da anlaşma yoluyla şirketlerden para kazanıyorlar.

PAE verilerine göre son iki yılda ciddi oranda arttığı görülen patent davalarının %62′si bu aracı kuruluşlar tarafından açılıyor. Buna karşın bu yönteme bazı teknoloji şirketlerinden destek geldiğini de eklemek gerekiyor. Zira rakipleriyle patent savaşına girmekten kaçınan şirketler, patent trollerine başvurma yoluna gidebiliyorlar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBlackberryDeepMindGoogle
Görüş Bildir