Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tekirdağ'da "Bağ Bozumu" Etkinliği Düzenlendi

0PAYLAŞIM

Tekirdağ'da "Bağ Bozumu" Etkinliği Düzenlendi

TEKİRDAĞ Anadolu Ajansı - Tadı ve aromasıyla eşlerinden bölen Tekirdağ üzümünün hasadına başlandı.

Hasadın başlaması dolayısıyla Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde "Bağ bozumu aktifliği" düzenlendi.

Aktiflikte 30 üzüm çeşidi katılımcıların alkışına sunuldu.

Üzüm suyu, pekmez ve şarap imalinde kullanılan üzümler hasat edildikten sonra işlenmek üzere kuruluşlara sevk edilecek.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, aktiflikte yaptığı konuşmada, Bağcılık Araştırma Enstitüsünün hoş çalışmalar yaptığını söyledi.

Türkiye'nin her bölgesinden üzüm çeşidinin, enstitünün bağlarında bulunduğunu belirten Yıldırım, "Burada sergilenen üzümler hiçbir tezgahta bulunmayan, yalnızca burada bulunan çeşitlerdir. Tamamen burada bulunan mühendis dostların geliştirdikleri üzümlerdir." dedi.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı da bağ bozumunda çiftçilerin emeklerinin karşılığını aldığını dile getirdi.

Kiracı, bağlarda hareketliliğin yaşanmaya başladığını belirterek "Üreticilerin sene süresince emek verdikleri bağlarda üzümler bu yarıyılda bir araya gelerek kazanca dönüşür. Bu vaziyet biz bağcılar için üzüme dinlenen bir hürmetin keyif ve şenliğe dönüşme halidir. Bu nedenle bağ bozumu günü bağcılar için son derece kıymetli sayılmaktadır." diye konuştu.

Bağcılık Araştırma Enstitüsünün Mustafa Kemal Atatürk'nam emriyle 1930 senesinde kurulduğunu anlatan Kiracı, şunları kaydoldu:

"Enstitü, asma fidanı yetiştirmek için heyetti. Ülke bağcılığının potansiyelini daha faal kullanabilmesi için araştırma ve asma fidanı imal faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Yeni üzüm çeşitleri geliştirmek gelecek jenerasyonlarımızın bize itimadı olarak gördüğümüz yerli çeşitlerimizi muhafaza etmek, üzüm imali ve işlenmesinde teknolojik büyümeler sağlayarak ülkemiz bağcılığına fayda sağlamaya çalışıyoruz."

Ardından Vali Yıldırım ve protokol aboneleri bağda üzüm kesti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir