Tek Dert Cinsellik Değil: Erkekler Neden Meme Dekoltesinden Gözlerini Ayıramıyor?

744PAYLAŞIM

Ortalama gelir ve altındaki erkeklerin büyük memeli kadınlara ilgi duyması ilginç değil mi?

Erkeklerin memeye olan ilgisi üzerine bir açıklama yapmaya bizce gerek yok. Zaten her şey ortada.

Ancak neden böyle bir ilgi var da kadınlar erkeklerin meme dekoltesini izlemiyor? Burada iki cinsiyet arasındaki ayrımın kaynağı neredeyse onun izini sürmek gerek.

Psikiyatri profesörü Larry Young, kendi deneyimleri üzerinden şöyle bir açıklama getiriyor bu konuya: İnsan evriminin emzirme sırasında, - anne ve bebek arasında oluşan bağı güçlendirmek için gelişen bir güdü bu. Erkekler tıpkı bebekler gibi reaksiyon veriyor yani.

Bir erkeğin ne kadar ünlü olduğu, kadınlarla ne kadar içli dışlı olduğu da fark etmiyor...

Ergenliğe girildiği vakitlerde oluşan bir etki olduğu da söyleniyor bu meme ilgisinin. Hatta evrimimizin cinsel anlamda kadınla erkek arasındaki bağı güçlendirdiğini de hesaba katınca bu ilgi biraz daha anlaşılır hale geliyor. 

Fakat konu burada bitmiyor, sadece memenin kendisine değil, meme dekoltesine olan özel bir ilgi de var.

Bir erkeğin ilgisini çeken meme dekoltesi, temel anlamda bir temsildir.

Neyin temsili? Sağlıklı, her şeyin yolunda gittiği ve ideale yakın bir vücudun temsili olarak karşı cinse verilen örtük bir mesaj. Kişiler bunu bilinçli yapmıyor olsa da hem doğurganlığı simgeler hem de bir çocuğu sağlıklı biçimde besleyebileceğini işaret eder. Bir yandan da östrojen, oksitosin gibi hormonların da yerli yerinde oluğunun biyolojik resmidir. 

Yani meme dekoltesi başlı başına birçok şey anlatır.

Meme dekoltesinin yarattığı bir sağlıklı beden işareti olduğu söylenebilir.

Bir de meme dekoltesini genellikle bir kadının hoşlanmadığı bir kişi tarafından izlenmesi senaryosunda düşünüyoruz ancak bunun tersi bir senaryoda durum nasıl? Yani flört aşamasında olan iki kişi birbirlerini çeşitli yollarla tartar, bazen kültürel bazen bedensel detaylara yoğunlaşarak karşılarındaki kişiyi beğenip beğenmediklerine karar verirler.

Evrimsel psikoloji de burada devreye girerek karşı cinse gerekli mesajı verme yetkisine sahip.

Bu aşamada erkeklerin memeye olan ilgisinin de farklı nedenlere dayandığını düşünmek gerekli.

Çünkü bir memeyi onu seksi bularak izleyen bir erkek bilincinin bir seviye altında kendi neslini sürdürmek için karşısındaki kadının ne kadar uygun olduğunu test eder. Her ne kadar bir bebeğin beslenmesi için memelerin büyük ya da küçük olması dev fark yaratmasa da insan algısında kapladığı yer çok büyük.

Bir ilginç araştırma da meme dekoltesine olan ilginin, hele ki büyük bir meme söz konusuysa gelirle ilişkisi olduğunu anlatıyor.

Dünyada zenginlerin oranı sınırlı olduğu için onları dışarıda bırakmakta bir beis görmüyoruz, ortalama ve altı gelir seviyesindeki erkekler araştırma sonucuna göre büyük memeli kadınlara ilgi duyuyor. Bu sadece sosyolojik bir veri değil, biyolojik anlamda da kendini her anlamda kanıtlamış ve hayatta tatmini yakalamış bir erkek hem kültürel hem de bedensel olarak herhangi bir ekstrem şey aramıyor.

Uzun lafın kısası, erkeklerin memeye ve meme dekoltesine olan ilgisi sadece arzuyla açıklanabilecek kadar basit değil.

Altında yatan birçok sebep var ve bunların büyük bir kısmı da evrimsel biyolojiyle ve psikolojiyle alakalı. 

Kaynaklar: 1, 2, 3

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ercan-gundogdu

bazı kabilelerde memeler açıkta yaşıyor insanlar . bu yüzden memeler orada cinsel yada başka bir anlamda ilgi çekmiyor . sadece çocuk için ihtiyaç oluyor . mesele birazda yasakla alakalı . saklamak biraz merak ettiriyor . halbuki biliyoruz ne olduğunu ama işte kapatınca bir sır gibi geliyor her şey insana :D

emre-coker

İçerikte ne yazıyor biri özetlesin ben meme dekoltelerine bakmaktan yazıyı okuyamadım

selin_nothanks

Bütün memeliler arasında vücuduna oranla en büyük memelere sahip canlı insan. İki ayak üzerinde dik durmamızdan ve cinsel organların kolayca görülmemesinden dolayı insan memelerinin böyle geliştiğini söyleyen bir araştırma okumuştum (nerede hatırlamıyorum), yani cinsel anlamda eş bulmak için böyle bir gelişimin olduğu fikri bence mantıklı. Ama sırf cinsel bir etkisi var diye de çocukluk psikolojisinin etkisinin olmadığını da düşünmüyorum, insan memeye bağımlı olarak hayata geliyor, tabi ki bilinçaltında memeyle alakalı bir iz kalacak. Kadınların çoğunda bu cinsel eğilime dönüşmese de biz de bazen farkında olmadan dekolteye bakıyoruz.

kullanici-turkcell-5193

Memeler memeler yaktı memeler

ugur-senturk

bilinç altıymış eski cağlardan bu zamana gelen faso fiso yalan bunlar bak benim aklımda da bilinç altımda da iki şey var ellenmek ve yalamak aksini idda eden erkek gaydir

Görüş Bildir