Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tek Bir Bilimsel Soruyla Karşınızdaki İnsanın Karakterini Çözebileceğinizi Biliyor muydunuz?

-
Abone ol

Bir insan sarrafı değilseniz, karşınızdaki insanı tanımak için tahmini olarak ne kadar bir süreye ihtiyacınız vardır sizce?

Bilim bu konuda der ki, karşınızdaki insanı doğru soruları, doğru yerde sormadığınız sürece hiçbir zaman tam olarak tanıyamazsınız. Hele ki kişiliği hakkında kesin bir yargıya asla varamazsınız.

Kuzey Karolina’daki Wake Forest Üniversitesi’nden Dr. Dustin Wood, karşınızdaki insanın karakteri hakkında çok ciddi ipuçları verecek bilimsel bir soru hazırladı.

Soru en basit haliyle, karşınızdaki insana başka insanlar hakkında ne düşündüğünü sormaya dayanıyor.

Çalışmaya göre, insanlara diğerleri hakkında ne düşündükleri soruldu ve söyledikleri şeyler, kendi karakterleri hakkında pek çok şeyi de açığa çıkardı.

Çalışma üç bölümden oluşuyordu. İlk bölümde insanlara, diğer üç kişinin olumlu ve olumsuz özelliklerini tarif etmeleri söylendi.

Olumlu özellikler üzerinde duran insanlar, kendi yaşamlarında daha olumlu ve mutlu insanlar olmaya eğilimliydi.

Diğer taraftan, başka insanları olumsuz şekilde yargılayan insanlar, yüksek seviyelerde kendine hayranlık ve antisosyal davranış sergilemeye yatkındılar.

Dr. Wood bu durumu, “Günümüzde görülen birçok kişilik bozukluğu, diğer insanların olumsuz taraflarını görmeyle bağlantılı. İnsanların olumsuz taraflarını görmenin basit eğilimi, daha büyük depresyon ve çeşitli kişilik bozuklukları ihtimalini de beraberinde getiriyor.” diyerek açıkladı.

Günümüzde kişilik bozukluklarından muzdarip olan pek çok kişi, hem kendi hayatlarının hem de başka hayatların güzelliğini görmeyi yeğlemeyen insanlar oluyor.

Bu nedenle de gündelik yaşamın olumsuz akıcılığından sıyrılamayıp, savrulup duruyorlar.

Bir yıl sonra Dr. Wood, çalışmanın parçası olan insanları yeniden ziyaret etti ve görüşlerinin değişmediğini buldu.

Diğer insanların tavır ve yaşamlarını olumlu olarak algılayan insanlar, hâlâ olumluydu ve aynısı olumsuzlar için söylenebilirdi.

Peki, bu durum nasıl bir ruh halinin getirisi olabilir sorusunun cevabı ise şöyle:

Yüksek seviyelerdeki kendini beğenmişlik, depresyona, antisosyal bozukluklara ve uç durumlarda psikopatlıkla ilintili olabileceği görüldü.

Şu da var ki, kişilik bozukluğu kavramı oldukça geniş ve üzerine düşünülmesi gereken, herkesin kolaylıkla teşhis koyamayacağı kadar derin bir konudur.

Kişilik denilen kavram salt haliyle bile çok çeşitlilik gösterir zaten, yani bize ters olması bozuk olduğu anlamına gelmez. Garipsediğimiz o insanlar bizim yaşam tarzımızı reddetmiş insanlar olabilir.

Tüm bunlardan sonra, eğer iş yerindeki şu yeni insanın iyi kalpli biri olup olmadığını bulmak istiyorsanız, başka insanlar hakkında ne düşündüğünü sorun.

Kişiliği hakkında mutlaka bir ipucu olacaktır!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kardelen-tilav

yalnız bu o kadarda güvenilir bir yöntem değil bana göre editörün son yazdığı cümledeki gibi iş yerine yeni gelen insana başkalarının olumlu ve olumsuz taraflarını sorarsak büyük ihtimalle yalan söyleyebilir daha yeni girdiği bir ortamda başkalarını eleştiricek kadar salak değildir bence sonuçta dedikodu denen birşey var bu deney muhtemelen bir kaç aydır tanıdığın insanlarda daha başarılı olur

iath

Bu olay zaten hepimizin cocukken ogrendigi bisey aslinda nitekim sormaya bike gerek kalmiyor cogu zaman. O kadar yorum yapmisken guzel bi genelleme de yapmali tr psikopat dolu bi ulkedir

helfreya

hmm peki bu soruya cevap veremeyen kısım nolacak ? Çünkü ben insanlara ilk baktığımda haklarında olumlu veya olumsuz her hangi bir şey düşünmüyorum. Tek yaptığım ne şekilde kelimelerle cümle kurdukları. Hobileri ve fobileri. Böyle gider. Bu yaptığımın olumlu olduğunu düşünmüyorum. Olumsuz olduğunu da.

nikomakhos

çoğu insanın birbirinden şikayetçi ve insanlardan hoşlanmadığını varsayarsak, pek fazla iyi kalpli insan kalmamış anlaşılan.

roronoazoro

etrafımızdaki herkes de kişilik bozukluğu var o zaman

gulerzeynep

Kişilik bozukluğu olması için de önce bir kişilik olması lazım bunu da unutmamak gerek.

feyklife

al işte bir salak daha

Görüş Bildir