Tehlike Kapıda

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Tehlike Kapıda

Tehlike Kapıda

Avrupa'nın yaşlanan ormanlarının karbondioksit emme kapasitesinin doyma noktasına yaklaştığı ve bunun da kıta için bir tehlike oluşturduğu belirtildi.

Küresel ısımnaya karşı en önemli savunma dünyadaki yeşil alanlatrın korunması. Ancak Avrupa'da ormanların yaşlandığı ve bunun da küresel ısınmaya karşı savunma sisteminde bir tehlike anlamına geldiği belirtildi. Uzmanlara göre Avrupa ormanları karbondioksit emme kapasitelerinde doyma noktasına geliyor. İspanya'dan başlayıp İsveç'e kadar uzanan ormanalrın gittikçe yaşlandığını belirten uzmanlar, ağaçların daha az karbondioksit emdiğini kaydetti. Böylelikle dünyada hava sıcaklıkları artıyor, deniz seviyeleri yükseliyor ve sıcak hava dalgaları ve sellerin artış göstermesine sebep oluyor.

Nature Climate Change dergisinde yer alan rapora göre ağaçlar artık çok daha fazla yangın, fırtına ve böcek saldırı tehdidine açık hale geliyor. Kıtanın bazı bölgelerinde ağaç kesimlerinin başladığı ifade eden uzmanlar, fabrika, enerji tesisleri, motorlu araçlardan çıkan karbondioksitin aynı oranda emilemeyeceğine dikkat çekti. Uzmanlara göre halihazırda ormanlar Avrupa'da yüzde 10 emisyon yapıyor. Dergide yer alan raporda eğer orman yönetimi ve politikası yeniden gözden geçirilmezse tehlikernin çok yakında başgöstereceği belirtildi.

Hollanda Wageningen Araştırma Üniversitesi'nden Gert-Jan Nabuurs, Finlandiya, İsviçre ve İtalya'da yaptığı araştırmada eğer hükümetler gerekli önlemleri almadığı taktirde ormanların karbondioksit emiş kapasitelerinin 2030'da doymak noktasına geleceğini hesapladıklarını söyledi.

Avrupa yeşil bir kıta olarak bilinmesine rağmen 2005 yılından beri ağaçların yaşlanmasından dolayı ormanların büyümesinin yavaşladığı belirtildi. Ağaçlar havadan gaz emip, kendi gövde, kök ve dallarında karbona çeviriyor. Emme olayı azalırsa yaşlanıyor ve öldüğünde ve çürüdüğünde depıolanmış karbon salgılıyor.

Avrupa Çevre Ajansı'ndan orman uzmanı Annemarie Bastrup-Birk, özellikle Almanya ve Fransa'da orman gelişiminin çok yavaşladığına dikkat çekti. Hala olayın bölgesel olduğuna vurgu yapan uzman çalışmanın gelecekteki tehlikeye dikkat çektiğini belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaFırtınaFransaİspanyaİsveçİsviçreİtalya
Görüş Bildir